Partnerský klub Nadační fond President Cup
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Extraliga startuje, na úvod nepříjemná Slavia

07.09.2009 · Adam Sušovský, Michal Samiec
P r a h a - Okurková sezóna končí, ve středu odstartuje nový ročník nejvyšší české soutěže. V prvním kole čeká Oceláře soupeř nad míru těžký, Třinečtí totiž zavítají na led vicemistra minulého ročníku - Slavie Praha.

Vůně ledu, napínavé zápasy a v neposlední řadě hezké góly. Ve středu startuje další ročník hokejové O2 extraligy. Oceláři zavítají v prvním kole na led pražské Slavie. Utkání začíná v 18:15, sledovat jej můžete na webu tv.hokej.cz a textovém on-line přenosu.

O soupeři

Pražská Slavia patří každoročně k velkým favoritům soutěže. Letos si však svěřenci reprezentačního kouče příliš velké cíle nekladou. Podle slov Vladimíra Růžičky je prvořadý postup do play-off. Slavia se bude muset v nové sezóně obejít bez nosného pilíře její ofenzívy. Do ruského Nižného Novgorodu zamířil reprezentační útočník a útočné eso Jaroslav Bednář. Z důvodu snížení rozpočtu musel klub opustit také Milan Kraft, který zamířil na západ do prvoligového Chomutova. Zbytek kádru vicemistra loňské sezóny zůstal pohromadě, posílil jej pouze mladý obránce Vladimír Roth z kanadského London Knights.

Hlavní opory:

Po odchodu lídra Bednáře by měl jeho zodpovědnost převzít Roman Červenka. Reprezentační útočník v loňské sezóně nasbíral 59 bodů za 28 branek a 31 asistencí. Není tedy divu, že Slavia sází hlavně právě na něj. Vypomáhat by mu měla stálice českého hokeje, olympijský vítěz a kapitán týmu Josef Beránek. Pokud by letos v základní části udržel svou loňskou výkonnost (15+27), dostal by se na jubilejních 700 kanadských bodů v nejvyšší české soutěži.

Předchozí zápasy Slavie:

V přípravě Pražané příliš oslnivé výkony nepředváděli. V generálce na start extraligového ročníku dokonce podlehli prvoligovému Havlíčkově Brodu 3:6. Celkem si Slávisté v přípravě připsali čtyři vítězství, stejný počet porážek a jednu remízu. Největší prohru utrpěli sešívaní proti Salcburku, když na svého rakouského soupeře nestačili a podlehli vysoko 1:5.

Umístění v tabulce: V základní části sezóny 08/09 byli Slávisté nejlepší, o tři body triumfovali před Pardubicemi. V play-off ale svou dominanci nepotvrdili, když ve finále podlehli Karlovým Varům.
Bilance: V základní části 52 zápasů s bilancí 23-15-14 (v prodloužení 9 výher, 6 proher), skóre 176:150 a 93 bodů. V play-off 18 zápasů s bilancí 10-8 a skóre 59:60.
Lídr kanadského bodování: Roman Červenka 59 (28+31); Roman Červenka 24 (13+11)
Nejlepší střelec: David Hruška 32; Roman Červenka 13
Nejlepší nahrávač: Roman Červenka 31; Roman Červenka 11
Nejproduktivnější obránce: Petr Kadlec 30 (3+27); Petr Kadlec 11 (1+10)
Nejtrestanější hráč: Jiří Vašíček 86; Jiří Vašíček 84
Nejlepší v +/-: Roman Červenka +24; Roman Červenka +10
Brankář #1: Dominik Furch 17 záp., průměr 3.0 br./záp., úsp. 91.6 %; Dominik Furch 13 záp., průměr 3.2 br./záp., úsp. 89.6 %
Pozn.: Ve statistickém přehledu jsou zahrnuta čísla z loňské sezóny. První jméno je lídr daného kritéria po základní části, druhé jméno po play-off. Do souhrnu jsou zahrnuti jen hráči, kteří v týmu působí i dnes.

O Ocelářích

Před sezónou obměněný kádr Třince jde do nového ročníku s menším rozpočtem a větší pokorou. Žádné přehnané ambice, pouze touha bavit svou hrou diváky a vyhrávat co možná nejvíce zápasů. V brance Třince měl velezkušeného Čechmánka nahradit Tomáš Duba. V přípravě však mnohé zaskočily výkony, za které si vysloužil angažmá slovenský gólman Peter Hamerlík. Trenéři tak mají velmi příjemné starosti. "O tom kdo nastoupí do prvního zápasu rozhodneme podle aktuální formy až v den zápasu," nechal se slyšet trenér Kopřiva.

Do Prahy odcestuje kompletní kádr. Všichni marodi z posledního přípravného zápasu by měli být připraveni naskočit do utkání, což je pro trenéry jistě velmi dobrá zpráva. "Všichni se těší až začně ten koloběh utkání, aby se už opravdu o něco hrálo. Všichni tam jedou s nadšením a s vůlí po vítězství. Samozřejmě chceme vyhrát, hráči jsou na první kolo opravdu natěšení," popisuje náladu v týmu.

Trenéři zároveň moc dobře vědí, co bude na Slavii platit. "Je tam užší hřiště, je třeba dobře bránit střední pásmo a rozhodně hrát disciplinovaně. Slávisté už sice nemají Bednáře, ale v přesilovkách jsou výborní," spřádá plány na první extraligové utkání asistent trenéra, Břetislav Kopřiva.

Předchozí zápasy Třince:

Zvedající se výkony Třineckých v letní přípravě potvrdil závěrečný zápas s vicemistrem slovenské extraligy, HK Skalicou. Ta si z úpatí Javorového odvezla pětigólový příděl a na vlastní kůži poznala, že jsou Oceláři v herní pohodě. V přípravě sehrála družina trenérů Marka a Kopřivy 12 utkání, z nichž vydolovali 8 vítězství a pouze 4 krát stáli na straně poražených.

Umístění v tabulce: Oceláři v základní části 08/09 předvedli svou téměř klasickou stíhací jízdu až do posledního kola. Jen díky souhře okolností nakonec skončili desátí. Jelikož v předkole nepřešli přes sedmou Plzeň, umístění po dlouhodobé části již nevylepšili.
Bilance: V základní části 52 zápasů s bilancí 16-15-21 (v prodloužení 8 výher, 7 proher), skóre 167:175 a 71 bodů. V předkole play-off 5 zápasů s bilancí 2-3 a skóre 10:16.
Lídr kanadského bodování: Jiří Polanský 50 (18+32); David Květoň 5 (3+2)
Nejlepší střelec: David Květoň 22; David Květoň a Jozef Balej 3
Nejlepší nahrávač: Jan Peterek 36; David Květoň a Jan Peterek 2
Nejproduktivnější obránce: Tomáš Malec 18 (3+15); Tomáš Malec 1 (0+1)
Nejtrestanější hráč: Tomáš Malec 121; Jan Výtisk 22
Nejlepší v +/-: David Květoň +4; více hráčů +1
Brankář #1: Martin Vojtek 25 záp., průměr 3.3 br./záp., úsp. 91.0 %; Martin Vojtek 5 záp., průměr 3.0 br./záp., úsp. 91.4 %
Pozn.: Ve statistickém přehledu jsou zahrnuta čísla z loňské sezóny. První jméno je lídr daného kritéria po základní části, druhé jméno po předkole play-off. Do souhrnu jsou zahrnuti jen hráči, kteří v týmu působí i dnes.

O zápase

Úvodní buly prvního zápasu nového ročníku hokejové O2 extraligy bude vhozeno ve středu 9. září v 18:15 na ledě pražské O2 Arény. Sledovat jej můžete prostřednictvím textového on-line přenosu a živého vysílání společnosti O2.

Pravděpodobné sestavy:

HC Slavia Praha: Furch - Žižka, Svoboda, Vašíček, Roth, Špelda, Drtina, Kadlec - Beránek, Vondrka, Červenka, Hruška, Micka, Branda, Sklenář, Endál, Doležal, Tomica, M. Čermák, P. Jelínek.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík - Výtisk, Zíb, Seman, Hrabal, Malec, Cartelli, Andersons, Lojek - Polák, Polanský, Tomas - Květoň, Peterek, Martynek - Růžička, Kohn, Balej - Kanko, Hampl, Kútny