Dvě domácí výhry jedeme potvrdit do žlutého pekla

09.03.2011 · Adam Sušovský, Michal Samiec
Čtvrtfinálová skupina mezi Oceláři a litvínovskou Benzinou se odvetnými zápasy přesouvá na sever Čech, kam s jednodenním předstihem Třinec vyrazil s touhou ukončit sérii. První utkání na ledě Stadionu Ivana Hlinky v Litvínově začíná dnes v 17:30.

Play-off je v plném proudu a může znát svého dalšího semifinalistu. Po včerejším postupu Pardubic do semifinále v nejkratším možném počtu utkání se stejný kousek může povést i Ocelářům. Podaří se Třinci vyhrát i oba zápasy na horkém ledě Benziny a zajistit si postup mezi čtyři nejlepší celky soutěže již zítra?

HC Benzina Litvínov

Litvínov po vyřazení Plzně přijel do Třince v pohodové náladě. Tu mu ale pokazil již první zápas, který hladový Třinec ovládl a s přehledem zvítězil 6:0.

Musíme se poučit z prohry a začít znova. Jedna prohra play-off nedělá," řekl tehdy s klidem brankář Martin Volke, který mezi třemi tyčemi vydržel jen čtyřicet minut a poprvé od svého příchodu z Litoměřic nedochytal utkání do konce.

Jeho slova si zřejmě Benzina vzala k srdci a v dalším utkání Oceláře bolestivě kousala. Zvýšila důraz, tlačila se více do brány a již v šesté minutě zaslouženě vedla 2:0. V tu chvíli mohla zápas rozhodnout, třetí branka visela na vlásku, ale útočník Jánský nepochopitelně zkratoval na brankovišti Hamerlíka a za úder hlavou vyfasoval trest ve hře. Ztráta nejlepšího útočníka byla obrovskou ránou. "Byl to nepochopitelný zkrat," nebrali si servítky trenéři Litvínova na pozápasové tiskovce.

V následné přesilovce totiž Třinec snížil a dostal se zpět do zápasu, který nakonec ve druhé třetině otočil ve svůj prospěch. "Nedá se nic dělat. Prostě musíme vyhrát doma dva zápasy," neztrácí naději útočník Martin Heinisch.

A právě na domácí prostředí Litvínov bude hodně spoléhat. Téměř 8 000 diváků v napěchovaných tribunách umí vytvořit parádní atmosféru, která byla hnacím motorem i v sérii s ambiciózní Plzni. V prvním utkání se ale Benzina bude muset obejít bez distancovaného Jánského.

Fantastickou kulisu připravili fanoušci zpod Beskyd třineckým hokejistům. I díky jejich podpoře je stav série 2:0 na zápasy. V Litvínově nás ale v žádném případě nečeká komorní prostředí. Chemici i díky svému publiku jsou doma velice jistí v kramflecích.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři srazili hřebinek rozjetému soupeři a začali sérii jak nejlépe mohli. Domácí prostředí využili na jedničku a teď jedou rozhodnout do Litvínova. Všichni si ale dobře uvědomují, že zápasy budou obzvláště těžké. "Litvínov bude hrát agresivně, hru, ve které jo hodně silný. Ještě to bude pořádná válka, jde jim o hodně," tuší před důležitým třetím utkáním série Lukáš Krajíček.

I kapitán Radek Bonk ví, že série bude ještě těžká. Těšit se ale může z faktu, že Oceláři ukázali obrovskou odhodlanost, když ve druhém utkání dokázali otočit dvoubrankovou ztrátu. "Ukázali jsme charakter. Na mužstvu je vidět, že chce zvítězit. V Litvínově budeme chtít vyhrát oba zápasy, ale snadné to nebude," uvedl. Narozdíl od Benziny je Třinec kompletní.

Dosavadní zápasy série:

Třinečtí stoprocentně využili výhody domácího kluziště a kromě toho, že si do Litvínova odvážejí cenné vedení 2:0 na zápasy, ukázali v úvodních kláních série spoustu pozitivních momentů. Neskutečným nasazením a bojovností v první třetině sobotního zápasu de facto již po dvaceti minutách střetnutí jasně rozdali karty. Když pak ve druhé třetině během jediného oslabení dali dva góly, Litvínov se už nedokázal vzpamatovat. Ve druhém měření sil, které mělo místo ve Werk aréně v neděli večer, Třinečtí zvládli velmi nepříznivý úvod zápasu. Již v šesté minutě prohrávali 0:2 a Chemici je měli, jak se říká, na lopatě. Po trestu ve hře Jánského a dalším vyloučení se však Třinec dokázal ve zlomový okamžik dostat zpět do hry a ještě v úvodní třetině snížil. V prostřední hrací době Oceláři místy připomínali uragán, a byť převážili vývoj zápasu na svou stranu jen těsně, náskok vypracovaný v této třetině byl rozhodující. Litvínov ale ukázal, co umí, a zápasy na severu Čech budou přetěžké. Jakákoliv výhra na stadionu Ivana Hlinky, která by znamenala mečbol v sérii, by měla cenu zlata.

5. března: HC Oceláři Třinec – HC Benzina Litvínov 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 6. V. Polák (Lojek), 12. Bonk (Seman, M. Růžička), 18. Peterek (Kohn), 26. D. Květoň (V. Polák), 27. M. Růžička (Varaďa), 45. Hudec (Zagrapan, Kohn).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík - Seman, Hrabal, Zíb, Krajíček, Hudec, Lojek - Varaďa, Bonk, M. Růžička - V. Polák, Polanský, D. Květoň - Zagrapan, Peterek, Kohn - Orsava, McGregor, Hrňa - Koudelka.

Sestava Litvínova v posledním zápase: Volke (41. J. Hübl) - Černošek, Kubát, Stříteský, Jareš, Gula, Švarný, Skuhrovec - Jenáček, Kracík, Jánský - Černý, Vopat, Trávníček - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Bojer, Heinisch, Majdan.

6. března: HC Oceláři Třinec – HC Benzina Litvínov 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Bonk (D. Květoň, Polanský), 21. M. Růžička (Hrabal, Bonk), 29. Bonk (M. Růžička, Orsava) - 3. Gula (Černý, Trávníček), 6. Jánský (Jenáček).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík - Seman, Hrabal, Zíb, Krajíček, Hudec, Lojek, Richter - Varaďa, Bonk, M. Růžička - V. Polák, Polanský, D. Květoň - Zagrapan, Peterek, Kohn - Orsava, McGregor, Hrňa.

Sestava Litvínova v posledním zápase: Volke - Gula, Švarný, Černošek, Kubát, Stříteský, Jareš, Skuhrovec, Martinka - Černý, Vopat, Trávníček - Kubinčák, V. Hübl, Lukeš - Jenáček, Heinisch, Jánský - Bojer, Kracík, Majdan.

Série je tvrdá, ale férová. V nedělním zápase vznikly dvě šarvátky, při kterých létali pěsti. Obě dopadly na body lépe pro Třinecké. Na snímku mstí Lukáš Krajíček seknutí do Petera Hamerlíka, odnesl to Vojtěch Kubinčák.

Vzájemné zápasy v základní části

5. října: HC Benzina Litvínov – HC Oceláři Třinec 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Hübl V. (Lukeš, Černý), 15. Rindoš (Majdan) - 5. Zíb (Štach, Květoň), 35. Květoň (Peterek, McGregor), 51. Zíb (Polák, Peterek), 60. Bonk (Růžička, Zíb).

17. listopadu: HC Oceláři Třinec – HC Benzina Litvínov 10:1 (3:1, 2:0, 5:0)
Branky a nahrávky: 11. Hrňa (Adamský, Polanský), 12. Hrňa (Polanský, Adamský), 17. Peterek (Polák, Květoň), 26. Růžička (Zíb, Kohn), 39. Varaďa (Lojek, Bonk), 47. Polanský (Bonk, Adamský), 48. Kohn (Orsava, Krajíček), 54. Richter (Peterek, Adamský), 54. Květoň z tr. stříl., 56. Růžička - 12. Lukeš (Kubinčák).

28. prosince: HC Benzina Litvínov – HC Oceláři Třinec 6:3 (1:0, 3:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 14. Jánský (Hübl, Ručinský), 24. Lukeš (Ručinský), 31. Ručinský (Hübl), 33. Jánský (Hübl, Jareš), 52. Jánský (Jenáček), 60. Trávníček (Jenáček, Ručinský) – 29. Růžička (Peterek, Seman), 41. Květoň, 50. McGregor (Bonk, Varaďa).

1. února: HC Oceláři Třinec – HC Benzina Litvínov 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 24. Květoň - 6. Hübl V. (Lukeš, Černošek), 27. Hübl V. (Lukeš), 34. Majdan (Gerhát, Švarný).

O zápasech

Třetí a čtvrtý zápas čtvrtfinálové série Česká pojišťovna play-off Tipsport extraligy 2010/11 mezi Třincem a Litvínovem je na programu ve středu 9. a ve čtvrtek 10. března, začátky zápasů jsou shodně v 17:30. Středeční duel má ve svém programu televizní stanice ČT4 Sport, ale vzhledem k dřívějšímu programu přenos začne asi až v 18:45. Kromě této možnosti sledovat zápas již zbývá pouze textový přenos, videopřenosy totiž z Litvínova nejsou. Zápasový komentář na serveru onlajny.cz najdete zde - středa a čtvrtek.

Statistické okénko – HC Benzina Litvínov

Bilance v play-off: 6 zápasů, 2-1-0-3, skóre 15:20
Bilance na zápasy: 3/3
Bilance doma: 2 zápasy, 2-0-0-0, skóre 9:4
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher (1 v prodl.) – 5 proher, skóre 28:34, 14 bodů
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Peter Jánský 5 (1+4)
Nejlepší střelec: Roman Vopat, František Lukeš, Karel Kubát, Jakub Černý všichni 2
Nejlepší nahrávač: Peter Jánský 4
Nejproduktivnější obránce: Richard Jareš 3 (1+2)
Nejtrestanější hráč: Peter Jánský 33
Nejlepší v +/-: Peter Jánský +3
Brankáři: Martin Volke, 6 zápasů – 3 výhry a 3 prohry, úsp. 90,78 %, prům. 3,29 g/z
Jaroslav Hübl, 1 zápas – 1 prohra, úsp. 93,33 %, prům. 3,00 g/z
Hrál v drese soupeře: Ivan Švarný, Vlastimil Kroupa.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Bilance v play-off: 2 zápasy, 2-0-0-0, skóre 9:2
Bilance na zápasy: 2/0
Bilance venku: dosud nehráno
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 36:19, 19 bodů
Aktuální série: 2 výhry
Lídr kanadského bodování: Radek Bonk 4 (3+1)
Nejlepší střelec: Radek Bonk 3
Nejlepší nahrávač: Martin Růžička, Ladislav Kohn oba 2
Nejproduktivnější obránce: Stanislav Hudec 1 (1+0)
Nejtrestanější hráč: Martin Lojek 6
Nejlepší v +/-: Lukáš Krajíček +3
Brankáři: Peter Hamerlík, 2 zápasy – 2 výhry, úsp. 96,61 %, prům. 1,00 g/z
Hrál v drese soupeře: Lukáš Havel.

Koutek ocelářských zajímavostí

Nejproduktivnější hráč v přesilovkách: Radek Bonk 3 (2+1)
Nejproduktivnější hráč v oslabení: Martin Růžička, David Květoň oba 1 (1+0)
Vítězné branky: Radek Bonk, Vojtěch Polák oba 1
Bilance trestných střílení – hráč v poli: v play-off dosud nenařízeno trestné střílení ve prospěch Třince
Bilance trestných střílení – brankář: v play-off dosud nenařízeno trestné střílení proti Třinci
Bilance nájezdů - hráč v poli: v play-off dosud nerozhodovaly nájezdy
Bilance nájezdů - brankář: v play-off dosud nerozhodovaly nájezdy