Druhé derby sezóny! Do Třince přijedou Vítkovice!

30.11.2013 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Tipsport extraliga v neděli uzavře první polovinu bojů. V dvacátém šestém kole dojde k letošnímu druhému hutnickému derby. Do Werk arény zavítají Vítkovice Steel. Utkání startuje od nedělních 15:10, přímým přenosem jej vysílá kanál ČT Sport. Přijďte Oceláře podpořit!

Sponzorem nedělního zápasu s Vítkovicemi je společnost Finclub Plus, a.s.

Krásná podívaná, spousta emocí a hodně fanoušků. To je krátká charakteristika moravskoslezského hokejového derby. V neděli kluby Třince a Vítkovic sehrají již osmaosmdesáté pokračování této série. Zápas dvacátého šestého kola začíná Na Lesní od 15:10. Klub připravil pro tento atraktivní duel akci Teddy Bear Toss, kdy po první brance domácích mohou fanoušci zasypat led plyšovými hračkami, které poté budou předány organizaci Adra. Proto neváhejte, přijďte s plyšáky podpořit Oceláře!

HC Vítkovice Steel

Vítkovice se dokázaly oklepat ze série čtyř porážek a v posledních dvou zápasech pokaždé bodovaly. Ostravané nejprve doma vysoko porazili Chomutov, v pátek padli v prodloužení s Litvínovem. Vítkovičtí v dosavadních pětadvaceti kolech dokázali nastřádat sedmatřicet bodů, ty jim přisuzují osmé místo v tabulce.

"Realizace našich šancí v dnešním utkání byla velice slabá. A to je důvod, proč máme dnes jenom jeden bod. V přesilovce pět minut před koncem už nebylo na co čekat, proto jsem si vzal oddechový čas a odvolal brankáře," řekl po prohře s Litvínovem kouč Vítkovic Peter Oremus.

V neděli čeká Vítkovice druhé letošní derby a Ostravané budou chtít Ocelářům oplatit porážku z prvního vzájemného měření sil. K tomuto účelu bude mít trenérské duo Oremus - Šimíček k dispozici nekompletní sestavu. Na listině marodů nalezneme Štencla, Káňu, Hlinku a Kudělku.

Poslední zápas Vítkovic:

29. listopadu: HC Vítkovice Steel – HC Verva Litvínov 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0/0:1)
Branky a nahrávky: 56. Svačina (Roman, Sloboda) – 37. Ručinský, 62. Hanzl (Trávníček).

Sestava Vítkovic v posledním zápase: Dolejš - Sloboda, Kovář, Stehlík, Pastor, M. Hruška, Barinka, Bail - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, E. Němec, Húževka - Vandas, Burger, Szturc - Šedivý, Valčák, Kolouch.

Vítkovice řešily herní krizi angažmá mladého reprezentačního brankáře Daniela Dolejše z Havlíčkova Brodu. Nová brankářská jednička ostravského týmu má teprve 19 let, záda mu kryje zkušený, dlouhodobě elitní vítkovický gólman Roman Málek.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři dokázali bodovat již ve třech po sobě jdoucích zápasech. Po domácích výhrách s Kometou a Slavií přišla porážka v prodloužení na ledě Pardubice, když se Slezanům nepovedlo v závěru zápasu udržet hubené vedení 1:0. Získaný bod udržel Oceláře na dostřel třetí příčce tabulky.

"Utkání jsme měli dobře rozehrané, ztratili jsme ho až v závěru třetí části brankou v oslabení. Kvůli chybičce v prodloužení pak domácí získali bod navíc. Jinak musím tým pochválit, jak utkání zvládl. Bohužel jsme ale zápas nedotáhli do vítězného konce," sdělil na pozápasové tiskové konferenci kouč Jiří Kalous.

V neděli budou hráči s dráčkem na prsou chtít navázat na poslední dva domácí zápasy a podruhé v letoší sezóně porazit svého krajského rivala. K tomuto účelu bude mít trenérská dvojice Kalous - Marek k dispozici téměř kompletní kádr. Mimo je obránce Lukáš Zíb a forward Marek Zagrapan.

Poslední zápas Ocelářů:

29. listopadu: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – HC Oceláři Třinec 2:1 po prodl. (0:1, 0:0, 1:0/1:0)
Branky a nahrávky: 59. Radil (Zdráhal, P. Sýkora), 61. T. Nosek (Radil, Píša) – 14. Polanský.

Sestava Třince v posledním zápase: Hrubec - Hrabal, Galvas, Roth, Linhart, Krejčí, Kania, Lojek, Foltýn - Martin Růžička, Bonk, Varaďa - Orsava, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Matuš, Marek Růžička, Rufer.

Přišel, viděl, rozhodnul. David Květoň ukončil na podzim své angažmá ve finském Oulu a v půlce října po několika trénincích opět naskočil do sestavy Ocelářů. Poprvé se tak stalo ve Vítkovicích, kde tento novojičínský rodák utkání rozhodnul vítěznou brankou.

Poslední vzájemný zápas

První derby pomezí Moravy a Slezska viděla ostravská ČEZ aréna 18. října. Osm a půl tisíce fanoušků Vítkovic a Třince vidělo velmi vyrovnaný průběh, aspoň co se týká gólového vývoje. Utkání bylo těsně před koncem nerozhodné, o vítězství Ocelářů z Třince rozhodnul necelé dvě minuty před koncem Květoň.

18. října: HC Vítkovice Steel – HC Oceláři Třinec 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Svačina (Huna, Sloboda), 48. Svačina (Roman) – 19. Zíb (Růžička Martin, Zagrapan), 39. Adamský (Polanský), 58. Květoň (Polanský, Adamský).

O zápase

Hrací den: 26. kolo základní části Tipsport extraligy
Termín utkání: neděle, 1. prosince 2013, 15:10
Místo utkání: Werk aréna, Třinec
Onlajn přenos: onlajny.cz
Videopřenos: tvtipsport.cz
TV přenos: ČT Sport, začátek přenosu 15:00.

Statistické okénko – HC Vítkovice Steel

Umístění v tabulce: 8.
Bilance: 26 zápasů, 10-2-3-11, skóre 82:81, 37 bodů
Bilance venku: 12 zápasů, 6-0-2-4, skóre 39:35, 20 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 4 výhry – 6 prohry (2 v prodl.), skóre 31:31, 14 bodů
Aktuální série: 1 prohra
Lídr kanadského bodování: Ondřej Roman 26 (6+20)
Nejlepší střelec: Rudolf Huna 14
Nejlepší nahrávač: Ondřej Roman 20
Nejproduktivnější obránce: Karol Sloboda 13 (5+8)

Bilance doma: 13 zápasů, 8-1-0-4, skóre 38:26, 26 bodů
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (2 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 26:18, 17 bodů
Lídr kanadského bodování: Jiří Polanský 29 (11+18)
Nejlepší střelec: Martin Adamský 14
Nejlepší nahrávač: Jiří Polanský 18
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 13 (4+9)
Nejtrestanější hráč: Jiří Polanský, Josef Hrabal oba 24
Nejlepší v +/-: Martin Adamský +14
Vítězné góly: Martin Adamský 3
Góly v přesilovce: Martin Růžička 5