Dominik Uher: Doufám, že v Pittsburghu dostanu šanci

16.08.2015 · Monika Návratová
Odchovanec frýdecko-místeckého a třineckého hokeje Dominik Uher bude i v další sezóně bojovat o místo v NHL. Na nadcházející ročník se momentálně připravuje ve svém rodném městě společně s Ondřejem Palátem a Petrem Mrázkem. Před návratem do Ameriky jej ale ještě čekají školní povinnosti.

Tři roky byl Dominik Uher na farmě Pittsburghu Penguins, v loňské sezóně za tento klub odehrál dvě utkání, své vyhlídky do budoucna tedy vidí pozitivně. „Možnost tam určitě je, každý rok jsem se v určitých věcech zlepšoval a chtěl bych v tom pokračovat i letos. Doufám, že už mi chybí jen kousíček a že tu šanci dostanu. Kdybych si myslel, že tam není, tak už bych asi novou smlouvu nepodepsal.“

Dominikovi už přes léto hokej bezpochyby schází a těší se na začátek soutěže. „Určitě se těším, už to jsou zhruba tři měsíce, co jsem nehrál zápas a jako hokejistovi mi to chybí. Ten adrenalin do utkání narůstá a nemůžu se dočkat, až vypukne kemp a začne se naostro.“

V již zmiňovaných dvou utkáních za Penguins nastoupil na led s hvězdami jako jsou Malkin nebo Crosby, což je pro každého mladého hokejistu nezapomenutelný zážitek. „Bylo to super, prakticky o tom sníte celý hokejový život a celou kariéru. Už to, být s nimi na kempu a trénovat s nimi, mi dávalo hodně. A naskočit s těmito hráči do samotného utkání bylo ještě trošku o něčem jiném. Užíval jsem si to a doufám, že to nebylo naposled.“

Na ledě haly Polárky od minulého týdne trénuje, kromě frýdecko-místeckých hokejistů, i s dalšími hvězdami ze zámoří, konkrétně s Petrem Mrázkem a Ondřejem Palátem. „Je to paráda, můžu se dívat na borce, který táhne Tampu a něco se od něj naučit. Ty role jsou ale rozdílné. Já nemůžu být nešťastný z toho, že nedávám na tréninku tolik gólů jako Ondra, ale určitě je to pozitivum a snažím se od něj naučit co nejvíc.“

S novou halou ve svém rodném městě je více než spokojený, najdou se však i drobné výhrady. „Je krásná. Podle mě je super, že se tady mohlo vybudovat něco takového. Jen je škoda, že ty sedačky neudělali až k mantinelům, což si myslím, že by bylo ještě o něco lepší, ale můj celkový dojem z Polárky je úžasný.“

Frýdek-Místek nedávno navázal spolupráci s Oceláři. K oběma těmto klubům má Dominik velice blízko, jelikož v nich strávil své hokejové začátky. „Je skvělé, že se tady začínají vytvářet spolupráce, které jsou i v NHL. Pro mladé hráče je jen dobře, že si mohou zkusit zahrát mužský hokej a něco se naučit. Doufám, že se jim podaří vybojovat první ligu, mužstvo mají kvalitní a bylo by to super i pro město.“

Jeho otec, Libor Uher, je známý horolezec, který za necelé tři týdny pořádá prestižní závod Beskydskou sedmičku. Dominik sice ještě v Česku bude, musí ale řešit jiné povinnosti. „Moc mu s tím pomáhat nebudu, jelikož se teď soustředím na to, abych dodělal střední školu. To je přes léto moje hlavní priorita.“ Závodu se kvůli hokeji v zámoří nemohl účastnit ani dříve. „Tohle je moje první léto po dlouhé době, kdy jsem se zdržel trošku déle. Většinou jsem zde zůstával tak na dva tři týdny a v červenci a srpnu už jsem byl v Americe.“

I přesto, že je každý sport úplně jiný, se s otcem snaží najít společné aktivity. „Taťka je spíše na ty extrémní vytrvalecké sporty, což se k hokeji přes léto moc nedá zařadit. Spolu si zajdeme spíše na kolo nebo zaběhat, ale jinak se připravuji se svým vlastním kondičním trenérem,“ uzavírá Dominik Uher.

FOTO: Michal Návrat

HC Motor České Budějovice