Partnerský klub Nadační fond President Cup
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Cítím velkou zodpovědnost, říká Václav Varaďa

04.04.2020 · Klub
Stejně jako každá funkční budova potřebuje pevné základy, tak rovněž zdravý sportovní oddíl nutně vyžaduje stabilní fundament. Prodloužením vzájemné spolupráce s úspěšným a progresivně smýšlejícím trenérem VÁCLAVEM VARAĎOU vyslali Oceláři jednoznačný signál, že také v následujících letech rozhodně chtějí patřit do úzké skupiny elitních hokejových organizací.

Od nečekaného konce extraligy uplynul nějaký čas. Pominul už určitý pocit prázdnoty anebo dojem nedokončené práce, který jsme měli z toho nečekaného rozuzlení sezony +/- všichni?

Ne, ještě to nevyprchalo. Ten pocit, který bych přirovnal k takové zvláštní pachuti, stále přetrvává, to se nezměnilo. Ještě to bude chtít nějaký čas.

Většinou hráči po sezoně odjíždějí na dovolenou, letos je většina z nás v této výjimečné situaci nejspíš doma, jak tedy trávíš tento čas ty? Odpočíváš, věnuješ se rodině, dětem anebo nějakým způsobem pracuješ, protože všichni víme, že své práci dáváš 100%.

Jsem doma. I celá moje rodina je doma včetně dětí. Tento čas trávím tak, že se snažím věnovat primárně dětem, takže děláme společně úkoly, snažím se jim věnovat na maximum. U toho dodělávám i nějaké pracovní resty jako třeba výstupy z uplynulé sezony, předpokládaný rozvrh letní přípravy, skladba týmu na příští sezonu, takže když už jsem zabedněný doma, snažím se u toho také pracovat. A to třeba i na zahradě, kolem domu apod. Tam to ale záleží na počasí a teplotě, které jsou ale zatím velmi kolísavé.

Jaké to je psát s dětmi úkoly?

Já jsem ředitel, manželka je učitelka, takže to mám lehčí (směje se). Ale musím uznat, že toho mají děti dost, nemají to jednoduché. Chtěl bych říct, že oceňuji práci učitelek a učitelů, kteří takto pracují na dennodenní bázi, a to třeba i ve větším kolektivu, kdy v jedné třídě můžou mít až třicet takových žáků. Nemají to opravdu jednoduché. S dětmi se učíme doma v průběhu dne, protože mají toho fakt hodně. Na druhou stranu v tom ale zase nejsme sami. Podobně to teď má určitě velké množství rodin.

Pojďme zpátky k hokeji. Často z médií slýcháváme, že si procházíme situací, s jakou nikdo z nás nemá zkušenosti, a tak se dá jen těžko předpokládat, jak to bude vypadat dál. Uvažuješ tedy hned nad několika variantami letní přípravy?

Pokud to situace dovolí, tak se 1. května sejdeme s hráči ve WERK ARENĚ. Tak vypadá předběžný plán, v tomto období bychom chtěli začít letní přípravu, od toho data se odrážíme. Jestli to bude společná příprava anebo se hráči budou muset připravovat individuálně na základě plánů, to je teď ve hvězdách. Nevíme, jaká a jak velká omezení budou v té době. Nevíme, zda budou hráči moci navštěvovat fitness centra, možná budou muset cvičit doma, je to obtížné, ale jsme připraveni reagovat na aktuální průběh. Každopádně kluci budou mít oproti předchozím létům delší volno, budou si moci pořádně odpočinout, nabrat sílu, na druhou stranu teď nemůžou nikam vycestovat, takže očekávám, že se do tréninkového procesu budou těšit.

Nedávno jsi prodloužil s klubem kontrakt. Po původní tříleté smlouvě ses tentokrát s klubem dohodl rovnou na sedm let, dohromady tedy spojíš deset let svého trenérského života s HC Oceláři Třinec. Smlouva na tak dlouhou dobu je v hokejovém prostředí věcí spíše výjimečnou. Vnímáš to jako ocenění své předchozí práce pro klub, eventuálně jak velký závazek to je?

Pro mě je to velké ocenění mé předchozí práce a jsem rád, že jsem dostal takovou důvěru. S vedením klubu jsem našel společnou řeč v tom, jak si všichni představujeme, aby to v klubu fungovalo. Myslím, že se ukázalo, že pokud se pracuje na maximum a dělají se správně dílčí kroky, tak se úspěch dostaví. Vážím si takové důvěry a budu se snažit naplňovat jednotlivé cíle, aby všichni byli spokojení, aby i mladí hráči dostávali šanci v A týmu, samozřejmě za předpokladu, že na to budou hokejově a fyzicky mít. Tato smlouva mi i nadále umožňuje pracovat na vyhlášené ocelářské cestě a jsem rád, že toho můžu být součástí.

Dá se něco málo říct například k tomu, jak probíhala jednání o smlouvě? Jestli jste se dohodli s klubem rychle a bez problémů anebo se nějaký čas vyjednávalo? A pokud se k tomu dá něco říct, byl Třinec prioritou anebo jsi eventuálně řešil i nabídky odjinud, protože bych předpokládal, že o trenéra, o kterém média píšou jako o progresivním kouči, který je představitelem nové trenérské generace v Česku a má za sebou už takové úspěchy, bude zájem i jinde...

První jednání o nové smlouvě začala už na počátku uplynulé sezony. Někdy na přelomu září a října jsme se s vedením klubu sešli a diskutovali o tom, jak by to mohlo vypadat a fungovat dál. Protože jsem v té době měl ještě i povinnosti u reprezentační dvacítky, tak se situace s novým kontraktem nedořešila ještě před koncem kalendářního roku. Ale po novém roce jsme se dostali ještě k několika jednáním a doladili si detaily naší dohody a našli společnou cestu, aby naplňovala i mě jako trenéra, který si váží šance trénovat Oceláře i celé té podpory a důvěry, která od vedení klubu přichází. Můžu říct, že se vynasnažím posouvat celý klub HC Oceláři Třinec a byl bych rád, aby měl náš klub i nadále zvuk a respekt. A co se týká jiných nabídek? V hokejových kruzích se vědělo, že původní kontrakt mám na tři roky, ale já jsem cítil a věřil, že se dohodnu s Oceláři na další spolupráci. Je to cesta, která mě naplňuje a věřil jsem, že je to také cesta, která bude dávat smysl i samotnému vedení klubu.

Podpisem nového kontraktu ses stal zároveň i šéftrenérem celého klubu. Co tato role obnáší, tedy co všechno budeš mít na starosti, a co to pro tebe znamená? Osobně to vnímám totiž jako další posun ve tvé trenérské kariéře, navíc sedmiletá délka už dává prostor i na koncepční práci...

Cítím velkou zodpovědnost. Ať už směrem ke klubu, tak k fanouškům. My jsme se se nějakým způsobem snažili dohodnout, co by ta funkce obnášela. Protože jsem se nechtěl dostat do toho, že budu více času trávit v kanceláři než na ledě. Led je pro mě zatím hnacím motorem mé trenérské dráhy. Cítím však, že dokážu pomoci i jinou cestou. Pozice šéftrenéra je důvěra a zároveň závazek, aby v rámci klubu byly věci logicky nastaveny tak, aby dávaly smysl. Přál bych si, aby vývoj hráčů v žákovských a v mládežnických kategoriích měl nějakou posloupnost, aby hráči hráli hokej, který je baví a také aby byl řád i v nastavení herních systémů a to primárně v mládežnických kategoriích, v určitých aspektech hry. To bylo něco, kde se styly našeho hokeje až tak nevyrovnávaly. Mou představou je, aby hráči byli připraveni na posun do starších kategorií. Takto připravených mladých hráčů bychom si s vedením klubu představovali víc a my jim k tomu musíme vytvořit podmínky, aby měli správný růst, aby jejich vývoj byl podle našich představ a celá ocelářská cesta běžela dál.

Máš už představu, jak bude vypadat trenérské složení A týmu v příští sezoně? Posledního dubna končí původní smlouvy také tvým asistentům Markovi Zadinovi a Jirkovi Raszkovi.

Kvalitních trenérů není moc, věřím, že zůstaneme všichni v organizaci HC Oceláři Třinec.