Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Chmielewski našel zálibu ve vaření, upekl i smlouvu s Oceláři

09.04.2020 · Klub
ARON CHMIELEWSKI prožil nejproduktivnější sezonu v české extralize (11+11) a zároveň se zlepšil i v obranné hře. Osmadvacetiletý hráč si připsal devět kladných bodů ve statistice +/- a toto hodnocení ho řadilo v klubovém měřítku na třetí místo mezi útočníky. Výkonnostní posun mu vynesl i prodloužení smlouvy u Ocelářů, kde působí už šest let.

"Aron je útočníkem s dobrými parametry a výbornou technikou hole. Zlepšil se v defenzívní činnosti a stává se z něj komplexní hráč. Věříme, že bude pořád ještě výkonnostně růst a tím pádem i více pomáhat našemu klubu," uvedl sportovní ředitel Ocelářů Jan Peterek.

Chmielewski řekl, že se svým agentem neřešil žádné jiné možnosti, jakmile se dozvěděl o zájmu Třince. "Klub má velké cíle, úspěchy. Během šesti let, co jsem tady, jsme hráli v extralize třikrát finále, dostali jsme se do semifinále Ligy mistrů a do finále Spengler Cupu. Jsem taky ambiciózní a cítím, že to ještě není všechno a že ještě můžeme dokázat velké věci. Chtěl jsem proto pokračovat a jsem rád, že jsme se domluvili,“ prohlásil.

Chmielewski nasázel v základní části stejně jako loni jedenáct branek, poprvé ale přihrál v české extralize na dvojciferný počet gólů. Nebojí se ani hrát do těla a uplynulou sezonu ještě přitvrdil - mezi třineckými útočníky mu patřila třetí příčka i v počtu hitů.

"Jsem rád, jakou jsem měl sezonu. Stoupla mi produktivita, dostal jsem se do All Stars na Spengler Cupu. Jen skončila divně. Nemohl jsem zpočátku uvěřit tomu, že ji předčasně uzavřeli. Moc jsme se na play off všichni těšili a věřil jsem, že obhájíme titul. Sice jsme i tak zůstali posledním českým mistrem, ale ze sportovního hlediska to mělo skončit jinak. Mělo se rozhodnout na ledě. Nechci, aby to ale vyznělo, že jsem naštvaný. Svaz rozhodl správně, souhlasil jsem s ním. Zdraví je to nejdůležitější a přeju si, aby se celá ta situace brzy urovnala,“ pokračoval.

Chmielewski přišel do Třince z Cracovie Krakow po sezoně 2013/14 jako nejlepší střelec polské nejvyšší soutěže v základní části. Kanonýrské vlohy nezapře - za šest let u Ocelářů převažuje v jeho statistikách počet vstřelených branek nad asistencemi (36+33 v 206 utkáních). Cení si ale, že se projevuje i zlepšení v obranné hře, na kterou se v posledních letech zaměřil.

"Od mého příchodu do Třince mi trenéři vždy říkali, že jsem výborný dopředu, ale vyčítali mi defenzívu, proto mě posílali do nižších soutěží. Rezervy v obraně mám pořád, ale vidím, že jsem se zlepšil. Nejvíc mi pomohl rozbor u videa. Trenéři mi ukazovali určité herní situace a chyby. Říkali mi, co jsem měl udělat jinak, kde jsem se měl pohybovat. Díky tomu jsem si zautomatizoval určité obranné návyky. Hra je hrozně rychlá, člověk nemůže ztrácet čas vyhodnocováním situace, kde by měl být,“ vysvětlil.

Za poslední dvě sezony nevynechal ani jeden zápas, byť občas do hry naskočil z pozice třináctého útočníka. "Rád bych řekl, že cítím jistotu místa, ale to se tady nikdy nestane. Vím, jaký znak nosím na hrudi a že čeká mnoho hráčů ve Frýdku na svou šanci. Když to přeženu, tak skoro polovina jeho týmu hrála s námi Spengler Cup, a přesto jsme dosáhli velkého úspěchu. I to ukazuje, jak silný klub jsme. Pořád musím do všeho dávat sto procent, chtít se zlepšovat a být prospěšný pro tým, abych se udržel,“ podotkl.

S dětmi hraje hokej, stává se z něj šéfkuchař

Aron Chmielewski ani v těchto dnech nezahálí. "Do další sezony je ještě hodně času, ale nemůžeme ho prosedět. Lenošení člověku vydrží tak týden, maximálně dva. Mám výhodu, že můžu trénovat na zahradě. Proběhnu se na ní, zacvičím si. Pomáhá mi to psychicky. Vůbec nezávidím těm, co jsou zavřeni v paneláku," řekl.

Užívá si taky čas s rodinkou, která se mu loni necelý den po zisku titulu rozrostla o syna Nikolase. S manželkou Paulinou mají i téměř čtyřletou dceru Noemi. "S ženou jsme si rodičovské role rozdělili tak, že ona vychovává a já jsem hodný policajt," pousmál se. "Vidím děti během sezony málo, neumím být přísný. I když je to potřeba, aby nezvlčely. Proto jsem rád, že tuhle úlohu na sebe manželka vzala," pokračoval.

Snaží se do všeho zapojovat, ale ne za každou cenu. "Pokud je Paula poblíž, přebalí Nika sama. Dělá to lépe," řekl pobaveně. "Ale zvládnu všechno. Teď máme s Noemi takový rituál, že jí před spaním přečtu pohádku nebo nějaký verš z bible a pomodlíme se," dodal.

S dětmi už hraje doma i hokej. "Kupodivu malá drží hokejku na levou stranu, tedy opačnou než já. A malý nám chytá. Sedí v bráně, kouká, jak kolem něj lítá pěnový míček a je štastný," pousmál se Chmielewski. "Využíváme zahradu, je velká. Máme taky hodně hraček. Neznáme nudu. Děti mají více energie než my, a tak furt něco vymýšlíme. Nechceme, aby byly lenivé a naučené na tablet nebo počítač. Malá chodí na balet a zrovna teď cvičí před obrazovkou se svou lektorkou přes skype," dodal.

Přiznal, že propadl i vaření. "Máme přístroj, který je dokonalý. Na displeji je napsáno, jaké suroviny mám do něj z receptu vložit a popíše mi postup pěkně krok po kroku. Baví mě to, stává se ze mě i šéfkuchař. Vařím od rána do večera zdravé věci. Žena tvrdí, že jí všechno chutná. I když nevím, zda je to od ní taktika, aby nemusela vařit," řekl Chmielewski, který se po rozhovoru chystal udělat biopaštiku z krůtího masa.

Už je asistentem kapitána polské repre. Prozradil, co ho naučil Wolski

Aron Chmielewski uspěl v této sezoně i na mezinárodním poli. S polskou reprezentací, kde vykonává funkci asistenta kapitána, vyhráli začátkem února jednu skupinu olympijské kvalifikace. Bez problémů si poradili s Nizozemím (8:0), Ukrajinou (6:1) a překvapivě porazili i Kazachstán 3:2. „Byli velkým favoritem a je skvělé, že jsme je vyřadili. Jejich první útok bere ve svých klubech více peněz než celá naše reprezentace dohromady,“ pousmál se.

V cestě na olympijské hry jsou ale jen v půli. "Ještě je před námi jedna kvalifikační skupina. Měla by se odehrát v srpnu a zatím odložená nebo zrušená není. Našimi soupeři budou Bělorusko a Rakousko, už jsme je nedávno porazili. Víme, že se s nimi dá hrát. Největším oříškem ale bude Slovensko, které turnaj i pořádá, a na olympiádu postupuje jen vítěz naší skupiny. Ale zabojujeme," pokračoval.

Chmielewski se inspiroval v této sezoně také Wojtkem Wolským, jenž u Ocelářů působil od ledna po přestupu z KHL. Oba seděli v kabině vedle sebe. "Zaujal mě jeho profesionalismus. I když toho v kariéře hodně dokázal, tak pořád makal. Například mě naučil, že i při dlouhých venkovních cestách může člověk udělat něco pro sebe a dát si trénink v autobuse. I během jízdy se dá protáhnout, prokrvit si svaly. Začal jsem tohle taky dělat. To jsou přesně ty maličkosti, které pomůžou i výkonu na ledě,“ prozradil.

Wolskému po sezoně vypršela u Ocelářů smlouva, zatím není známo, kde bude pokračovat. "Vím, že tu byl hodně spokojený, vychvaloval Třinec jako výborné místo pro hokej. Je taky nejen vynikajícím hráčem, ale i kamarádem. Pro mě bylo bonusem, že mluvil i polsky. Byl bych rád, kdyby zůstal, ale nepřemlouvám ho. Sám ví, co je pro něho nejlepší,“ řekl Chmielewski na adresu 34letého zkušeného útočníka, se kterým je v kontaktu.

Snaží se pomáhat druhým. Věnoval dres do dražby, pořádá kempy

Aron Chmielewski věnoval minulý týden do dražby svůj originální dres z minulé sezony. Její výtěžek poputuje na materiál k výrobě ochranných štítů, které skupina Lidé pro lidi rozváží záchrannářským složkám v Moravskoslezském kraji.

"Máme v církvi člověka s 3D tiskárnou a pomáhá s výrobou ochranných štítů. Rozdávají je potřebným zdarma, ale materiál něco stojí. Potřeboval peníze, a tak jsem se rozhodl, že mu pomůžu alespoň touto formou. Nerad se ale o takových věcech bavím. Raději konám, než mluvím," uvedl Chmielewski.

Nejde o jeho ojedinělou aktivitu. Pořádá v Polsku i hokejové kempy pro děti. Některé občas potěší tím, že jim koupí výstroj. "Když jsem působil rok v Krakově, chodil jsem na tréninky s dětmi. Poslouchaly mě a opakovaly se dotazy, zda bych neotevřel hokejovou školu," vysvětlil.

Chmielewski tak dojíždí na letní kemp o víkendech ve svém volném čase. "Je radost sledovat děti s jakou vášní trénují. Věřím, že i tímhle můžeme pomoci zlepšit budoucnost polského hokeje," podotkl. "Jsem rád, že se nám povedlo najít i sponzory. Kempů se tak zúčastňují i děti, jejichž rodiče by si to jinak nemohli dovolit. Vím, jaké to je. Také jsem si jednu dobu přivydělával k hokeji, protože klub neměl na výplaty," dodal.

Pomáhá teď i z prostředí domova, počínaje dneškem spustil program #Hockeyedu. "Je čas karantény, děti sedí doma. Rozhodl jsem se, že natočím své tréninky na zahradě, v baráku a videa nasdílím na svém instagramu a facebooku (Camp Chmielewskiego #8). Je určen k tomu, aby děti povzbudil k tréninku v domácích podmínkách. Budu se snažit dělat je i kreativně, aby si děti s hokejem užily zábavu," uzavřel Aron Chmielewski.