Chci týmu vtisknout sebedůvěru, říká nový kouč Jan Tlačil

17.01.2012 · Martin Stebel
Má pověst impulzivního muže, jenž dokáže kolektiv ve správnou chvíli efektivně nabudit a motivovat, což ostatně potvrdil hned v úvodu svého angažmá pod Javorovým. Nová tvář na trenérské lavičce Ocelářů prožila vítěznou premiéru, Třinec zdolal Liberec fotbalově 1:0. Spokojený kouč Tlačil poskytl redakci pozápasové interview.

Pane Tlačile, naznačte prosím, za jakých okolností jste obdržel a poté akceptoval třineckou nabídku?

Teprve včera odpoledne mě kontaktovalo místní vedení. Bylo to hodně hektické. Do Třince jsem se musel stěhovat během velmi krátké doby. Přiznám se, že jsem byl velice mile překvapen, když mě Pavel Marek s touto nabídkou oslovil. Po diskusi kterou jsem s Pavlem vedl, jsem usoudil, že z mé strany by bylo neslušné tuhle nabídku odmítnout. Vyjel jsem ze svého bydliště v Třeboni dnes ve tři ráno, abych se okamžitě dostavil na dopolední rozbruslení. Vidím Třinec jako úřadujícího mistra a tým s velkými ambicemi, proto jsem nemusel nabídku dlouho zvažovat.

Jaký byl váš prvotní dojem z třineckého týmu na základě ranního rozbruslení?

Zatím jsem z časových důvodů neměl příležitost vést samotný trénink, ale pouze ranní rozbruslení, což neprozradí o skutečných kvalitách týmu mnoho. Teprve od zítřejšího dne můžeme něco zásadnějšího měnit. Nepochybuji o tom, že máme velice kvalitní tým a nejdůležitější bude v téhle fázi získat ztracenou sebedůvěru, aby puky nepřeskakovaly a potřebujeme rovněž využívat šance, kterých jsme měli dnes dostatek. V příštích dnech na tom budeme intenzivně pracovat.

Měl jste velice krátkou dobu na důkladnější seznámení s novým týmem. Jak hodnotíte duel se Severočechy?

Jsem moc rád, že zápas jsme nakonec zvládli vítězně. Kluci to poctivě odbojovali a patří jim velký dík. Moc bych si přál, aby naše hra fungovala i nadále jako proti Liberci. Směrem dozadu to byl kvalitní výkon, dopředu pochopitelně musíme zabrat. Do zápasu jsme vstoupili podle představ, zahájili jsme aktivně. Měli jsme dost šancí, bohužel efektivita v koncovce byla horší. Nejvíc mě mrzí nevyužitá přesilovka pět na tři. Tam jsme mohli a měli skórovat. Na hokejkách byla patrná nervozita, puk mnohdy přeskakoval čepele. Na naších hráčích byla vidět velká snaha, ale občas trochu zmatkují, možná si dokonce nevěří. Pokud se v některých činnostech zlepšíme, může to být klidně znovu tým, který minulý rok vyhrál mistra republiky.

Jan Tlačil s výraznou gestikulací uděluje rady svým svěřencům během premiéry na třinecké lavičce. foto: Marian Ježowicz

Okřídlené pořekadlo říká - "Nové koště dobře mete". První triumf určitě hřeje na duši, ale jaké jsou vaše hlavní vize a plány pro další zápasy?

Prvořadým cílem je herní stabilita. Tým musí po všech stránkách fungovat, stejně jak fungoval v předešlé mistrovské sezoně. O dlouhodobějších cílech zatím nebyla řeč. Bude to znít jako fráze, ale zajímá nás hlavně příští zápas, který chceme znovu vyhrát. Hráči tohle chápou a věřím, že dnešní výhra bude odrazovým můstkem k dalším úspěchům. Přál bych si, aby tyhle tři body klukům vlily do žil novou energii. Čeká nás hodně práce, ale věřím v pozitivní výsledek.

Jak už jste avizoval, třinecká nabídka přišla relativně nečekaně. Jak bedlivě jste na dálku sledoval letošní počínání Ocelářů?

Třinec jsem pochopitelně docela pečlivě pozoroval. V naší branži je potřeba mít určitý přehled o všech týmech. Bylo mi častokrát divné, že některé výsledky byly horší. Vrtalo mi hlavou, kde je zakopaný pes, že mistr se tolik trápí. Trenér vidí mužstvo vždy z trochu jiné perspektivy. Cítím v třineckém družstvu velký potenciál. Byl bych moc rád, kdybych mohl přispět k lepší pohodě v týmu. Jsem přesvědčen, že mužstvo musí zapracovat na psychické stránce. To je alfa a omega pro dobré výsledky.

Kterou trenérskou filozofii vyznáváte? Jaký herní styl je vám blízký?

Jsem typ, který preferuje spíše aktivní, agresivní hokejový styl, kdy padají branky. Nemám příliš v oblibě defenzivní a urputný hokej. Dnes jsme sice viděli jen jedinou branku, ale jsem přesvědčen, že tohle brzy prolomíme. Třinec byl kdysi proslulý svým ofenzivním pojetím, tenhle styl se zamlouvá i divákům, proto bych rád na tuhle tradici navázal.