Celé Česko čte dětem – Oceláři čtou třineckým dětem

01.03.2010 · Růžena Raszková
Celostátního projektu "Celé Česko čte dětem", jehož garantem je Václav Havel, se zúčastnili i třinečtí hokejisté. Jan Peterek, Daniel Seman a Martin Lojek dnes po poledni navštívili Střední školu, Základní školu a Mateřskou školu v Třinci na Jablunkovské ulici.

Všichni chceme, aby z našich dětí vyrostli moudří, dobří a šťastní lidé. Čtenářem se nikdo nerodí, čtenáři musíme ukázat cestu.

„Projekt Celé Česko čte dětem® vznikl v roce 2006 zásluhou Mgr. Evy Katrušákové, ředitelky jazykového a vzdělávacího centra Pygmalion v Českém Těšíně. Vznikl hlavně proto, aby si společnost uvědomila, jak ohromný význam má pravidelné čtení dítěti pro jeho emocionální vývoj a pro formování návyku číst si v dospělosti,“ seznamuje nás s projektem ředitelka školy Mgr. Marta Labojová.

„Projektu vévodí heslo „Čteme dětem 20 minut denně. Každý den!“ A my chceme dětem a rodičům navíc ukázat, že společné čtení může být zajímavé, veselé, dobrodružné i napínavé, že se při něm nikdo nemusí nudit, zkrátka, že čtení je fajn. Abychom děti přilákali ke knize, přicházejí jim předčítat známé osobnosti jako jsou herci, zpěváci či sportovci," pokračuje paní ředitelka.

„Když jsem zvažovala, které významné osobnosti by mohly našim dětem předčítat, napadli mně třinečtí hokejisté. Sport v našem regionu je na vysoké úrovni a najdeme zde spoustu úžasných lidí. Sport a především hokej děti přitahuje. Naši žáci chodí s rodiči na zápasy a hokejisté jsou pro ně velkou autoritou," uzavírá rozhovor Marta Labojová.

Za zpěvu třinecké hokejové hymny a dychtivých dětských očí do tělocvičny vešli Oceláři Jan Peterek, Daniel Seman a Martin Lojek. V besedě školákům vyprávěli o svých hokejových začátcích i o svém osobním životě a odpovídali na všetečné otázky zvídavých kluků a holek.

Nejvíce si s malými školáky rozuměl Honza Peterek. Žádná otázka ho nezaskočila, na každou dokázal ihned a vtipně reagovat. Sám je otec dvou synů, proto má k dětem tak blízko.

„Tento projekt se mi strašně líbí, protože já sám doma s dětmi čtu. Čteme už od mala, začínali jsme pohádkami. Postupně jak kluci rostli, jsme zvyšovali náročnost knížek. Děti z Bullerbynu jsme četli třikrát,“ usmívá se kapitán mužstva a pokračuje: „ Momentálně čteme novou knížku s mystickým nádechem Levá ruká boží."

Školáci si pak své hvězdy odvedli do tříd, kde jim hokejisté předčítali z připravených knížek. V závěru trio Ocelářů předalo ceny deseti oceněným žákům a dalo se do podepisování kartiček, fotografií a plakátů.

Odměnou hokejistům byl nejen krátký kulturní program, ale i dárky vyrobené dětmi a především dřevěné auto, které má náš hokejový tým zavézt až k extraligovému titulu.

Fotagrafie z této akce můžete najít ve fotogalerii zde .