CHL zvedá oponu: Oceláři se představí v Lahti!

29.08.2019 · Martin Stebel
Dlouhé čekání je u konce, v pátek to vše znovu naplno vypukne! V rámci prvního kola základních skupin Champions Hockey League budou třinečtí Oceláři usilovat o body na ledě Pelicans Lahti. Pro finský klub to bude historicky premiérový kontakt s Ligou mistrů. Střetnutí na severu Evropy bude zahájeno v 18:00 hodin a v přímém přenosu jej odvysílá stanice SportTV 1.

Pelicans Lahti

Klub z města proslaveného především legendárním skokanským můstkem a které je významným lyžařským centrem, má poměrně krátkou dobu existence. Založen byl teprve v roce 1996 poté, co začátkem devadesátých let zápasil s finančními problémy. To vedlo k tomu, že klub byl před 23 roky přejmenován na současný název a v témže roce byl zcela rebrandingován a restrukturalizován.

Dosud největším úspěchem klubu z jihu Finska je stříbro, které Pelikáni získali po finálové porážce s Jyväskylou na jaře 2012. Účastnické místo v letošním ročníku CHL svěřenci kouče Ville Nieminena vybojovali díky zisku třetího místa po základní části minulého ročníku finské nejvyšší soutěže.

Pelicans disponují poměrně mladým kádrem, ve kterém bychom ještě loni našli i dvě české stopy - brankáře Jakuba Škarka a Hynka Zohornu. Oba už však v této organizaci nebudou pro letošní sezonu působit. Největší hvězdou aktuálního kádru je zřejmě nově příchozí bek Topi Jaakola, kterého možná český fanda zaregistroval během působení týmu Lev Praha. Ofenzivním tahounem je pak další zkušený borec Juhamatti Aaltonen.

K nejtalentovanějším mladíkům jednoznačně patří Jesse Ylönen, který byl ve finském týmu, jenž vyhrál loňský šampionát juniorů. Velká budoucnost se prognózuje také dvěma útočníkům, kterým pravděpodobně neunikne letošní nominace do finské reprezentace U20, která bude hrát svou základní skupinu mistrovství světa ve WERK ARENĚ: Samuel Salonen a Alex Haatanen.

V letošním přípravném období už Pelikáni, kteří své domácí zápasy hrají v Isku aréně, která je kapacitně velmi podobná třinecké hale (pojme oficiálně 5371 diváků), odehráli devět zápasů. Čtyřikrát vyhráli, čtyřikrát odešli poraženi a jednou se rozešli smírně. V generálce na letošní Champions Hockey League v sobotu nestačili na tým Peliitat, kterému podlehli 1:5.

Sestava Pelicans v minulém utkání: Tolvanen – Kinnunen, Pietroniro, Ek, Pynnonen, Arola, Ahola – Merela, Gymer, Tanus – Saarelainen, Hari, Lahtinen – Nieminen, Elimaki, Vartianen – Heino, Hamalainen, Kerkkanen.

Blížící se zápas Ocelářů proti Lahti nebude historicky prvním střetnutím těchto soupeřů. Premiérově došlo ke vzájemnému měření sil na Tatranském poháru v Popradu. Psal se horký srpen léta Páně 2016 a ve finále turnaje tým ze země Suomi uspěl po nejtěsnějším vítězství 3:2 (góly Ocelářů - Kane, Petružálek).

Páteční souboj bude mít ale mnohem důležitější význam a český šampion rozhodně nechce podcenit žádný detail. Třinecká ekipa už tradičně vycestovala do dějiště zápasu den předem, tentokrát bylo místem odletu ve čtvrtek dopoledne letiště v Krakově-Balicích.

Na palubě leteckého speciálu chybělo ze základního kádru několik důležitých jmen. Do krajiny tisíce jezer tentokrát neodcestovali marodi - Lukáš Krajíček s Martinem Růžičkou, chybí rovněž dvojice rekonvalescentů - Vladimír Roth s Petrem Vránou. Přesto však ocelářský tým touží do elitní evropské soutěže vykročit pravou nohou.

"Čekáme, že zápasy v Lize mistrů nás pořádně prověří. Finský hokej je tradičně založen na skvělém bruslení, už jsme si prostudovali video, máme hodně poznatků. Lahti hraje aktivní hokej plný napadání, osobních soubojů, jsou výborní na kotouči. Bude to skvělá zkouška, která naplno ukáže a odhalí, jak na tom ve skutečnosti jsme. Do utkání půjdeme s cílem vyhrát a zároveň chceme produkovat hru, která nám přinesla úspěch v extralize," hlásí odhodlaně asistent hlavního kouče Ocelářů Jiří Raszka.

Sestava Ocelářů v minulém utkání: Bartošák – Kundrátek, M. Doudera, D. Musil, Galvinš, Hrachovský, Gernát – M. Stránský, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – Dravecký, Hladonik, Hrehorčák – Kvasnica, Š. Novotný, D. Kofroň.

O zápase:

Přímý přenos: SportTV1
Video přenos: championshockeyleague.com
Onlajn přenos: onlajny.com
Termín utkání: pátek, 30. srpna 2019, 18:00.
Místo utkání: Isku Areena, Lahti.

Odehrané v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno