CHL 2021/22 - jak to vše bude?

09.04.2021 · Martin Stebel
Oceláři si už pět kol před koncem základní části Tipsport extraligy zajistili účast v nadcházejícím ročníku Champions Hockey League. Hokejisté Třince se přitom do ní kvalifikovali už posedmé z osmi ročníků. Kdo další se zatím do evropské soutěže letos probojoval?

Vyřazovací boje v jednotlivých národních ligách ještě vrcholí, stále tedy neznáme kompletní složení 32 týmů pro další sezonu CHL. Účast v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů si do dnešního dne (9. dubna) zajistily tyto týmy (podle termínů, kdy se kvalifikovaly): HC Bolzano (Itálie), HC Oceláři Třinec (Česko), HC Sparta Praha (Česko), Klagenfurt (Rakousko), Rouen (Francie), Frisk Asker (Norsko), Cardiff (Wales), Sønderjyske (Dánsko), Rögle (Švédsko), Zug (Švýcarsko), Växjö (Švédsko), Leksand (Švédsko), Jastrzębie (Polsko), Lausanne (Švýcarsko), Lugano (Švýcarsko), Lukko Rauma (Finsko), Fribourg-Gatteron (Švýcarsko), IFK Helsinky (Finsko), Junosť Minsk (Bělorusko), Salcburk (Rakousko), TPS Turku (Finsko) a Mannheim (Německo).

Stejně jako v minulém ročníku, který se kvůli globální pandemii nekonal, tak rovněž v sezoně 2021/22 budou mít české týmy tři účastnická místa. Pokud Sparta nebo Oceláři získají titul, Mladá Boleslav se kvalifikuje díky tomu, že po základní části byla na třetím místě. Jedinou cestou pro pětinásobné účastníky CHL z Liberce, jak se kvalifikovat do sezony 2021/22, je vyhrát letošní ročník české extraligy.

Od začátku soutěže v roce 2014 se týmy střetávaly ve skupinové fázi a poté si to nejlepší kluby rozdaly v play off. V minulém neuskutečněném ročníku ale vedení CHL s ohledem na situaci ohledně pandemie koronaviru zvolilo hned formát play off v klasickém systému doma - venku. Oceláři se v úvodním kole měli střetnout s běloruským týmem Junosť Minsk, ale soutěž nakonec byla kvůli nepříznivé epidemické situaci na starém kontinentu zrušena.

Los skupinové fáze pro sezonu 2021/22:

Každý rok v květnu, během mistrovství světa IIHF, probíhá los skupinové fáze, který určí, jaké čtyři týmy se budou utkávat v prvních šesti hracích dnech CHL. Začátek soutěže je naplánován na 26. srpna, CHL by měla vrcholit finálovým soubojem 1. března 2022.

Důsledky kvalifikace na Zimní olympijské hry v sezoně 2021/22:

Aby se vyhovělo potřebám národních týmů, které se účastní kvalifikace o účast na ZOH 2022, rada CHL přidala do rozpisu CHL dodatečné hrací dny pro týmy ze zemí, které se kvalifikace účastní, a drobně upravila i samotný systém losu.

Tyto změny znamenají, že osm týmů ze zemí, které se účastní kvalifikace o ZOH, bude nasazeno do stejného, pátého koše, a nalosováno do dvou skupin po čtyřech, které nebudou hrát v termínech, kdy se bude konat kvalifikace o ZOH během víkendu od 26. do 29. srpna (pro tyto týmy neplatí pravidlo o nemožnosti národnostního konfliktu ve skupině). Zbylých 24 týmů bude rozděleno do čtyř košů a standardním způsobem nalosováno do šesti skupin (týmy z jedné soutěže se zde nemohou potkat ve skupině).

32 účastníků je nasazeno do čtyř košů pomocí následujících kritérií:

Přehled dosavadních vítězů Champions Hockey League:

2014/15: Lulea Hockey (Švédsko)
2015/16: Frölunda HC (Švédsko)
2016/17: Frölunda HC (Švédsko)
2017/18: JYP Jyväskylä (Finsko)
2018/19: Frölunda HC (Švédsko)
2019/20: Frölunda HC (Švédsko)