Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Třinec byl pro mě číslo jedna, říká brankářská posila Marek Mazanec

14.06.2021 · Luboš Černek
Nový člen týmu Marek Mazanec má od třineckého hokejového klubu schválenou individuální přípravu s dvěma podmínkami. S trenéry byl domluvený, že se bude povinně hlásit na fyzických testech, kterými Oceláři startují suchou přípravu, a že podstoupí s týmem soustředění v Nízkých Tatrách. Gólman se zkušenostmi z NHL se tak na začátku minulého týdne objevil ve WERK ARÉNĚ právě na testech.

„Jsem rád, že mi Třinec povolil individuální přípravu," uvedl Mazanec, jemuž s Hradcem Králové skončila sezona o měsíc dříve než Ocelářům a s tréninky tak začal už na přelomu dubna a května. "Mám v Plzni kondičního trenéra, makám ve skupince ještě s pár hráči. Chodím do posilovny, dělám kardio. Klasické věci, které musí být. Pro mě je to takhle lepší, navíc můžu být doma," vysvětlil.Ve skupince je například s extraligovými útočníky Jakubem Lvem a Jaroslavem Kracíkem. „Kondičák ale ke každému přistupuje také individuálně. Zohledňuje, že jsem gólmanem a zařazuje mi i jiná cvičení na rozvoj partií, která jsou pro brankáře důležitá. Vyhovuje mi to tam," doplnil.

I výsledky prvních testů v Třinci, které hokejisté podstupovali na atletickém ovále na Lesní a v útrobách WERK ARENY, mu naznačily, že je na dobré cestě. „Dělali jsme testy na kole, měřil se VO2 max, anaerobní vytrvalost. Běhali jsme sprinty a připravili si na nás i silové cvičení. Porovnání s ostatními neznám, ale cítil jsem se dobře. Ještě na začátku přípravy jsem neudělal ani jeden shyb, teď jsem dal tři. Na můj vkus je to dobré, a to je před námi ještě spousta času do konce přípravy," těšilo ho.

Se svými výkony byl v poslední sezoně spokojený. Ocenil jej i Varaďa

Marek Mazanec odchytal po konci v zámoří poslední dvě sezony v Hradci Králové a v letošním play off dokonce vyšrouboval úspěšnost zásahů na 94,24 %. Ve sbírce má titul s Plzní (2013), připsal si i 31 startů v NHL.

„Nějaké nabídky jsem dostal, i ze zahraničí se něco objevilo, ale Třinec byl pro mě číslo jedna. Je to nejlepší organizace u nás, má vysoké ambice, jasnou vizi. Jsem rád, že jsme se domluvili, a věřím, že budu přínosem,“ uvedl Mazanec.

Třinecký trenér Václav Varaďa jej zařadil v anketě deníku Sport, který sestavoval žebříček nejlepších sto hokejistů v poslední sezoně, na jedenácté místo. „Vůbec jsem si toho nevšiml. Potěší to. Jsem rád, že mě bude trénovat člověk, který mě hodnotí tak vysoko,“ reagoval téměř třicetiletý gólman.

Sám byl spokojený, jaké výkony v loňské sezoně podával. I v základní části měl úspěšnost zásahů 91,63 %, třetí nejvyšší v extralize. „Čísla jsem měl hezká. Mrzelo mě ale, že se nám s Hradcem nepovedl týmový úspěch. Ten je nejdůležitější,“ podotkl.

Mazanec je rád, že teď bude mít na své straně třinecký útok, který mu loni v létě nasázel ve čtvrtfinále Generali Česká Cup sedm branek. Před tím zápasem přitom pustil v poháru jen pět gólů ve čtyřech utkáních. „Ani nevím, zda jsem nalízal někdy tolik gólů. Nemůže vyjít každý zápas a Třinci to tehdy sedlo neskutečně. Spadlo mu tam vše, na co sáhl. Ofenzivní sílu má obrovskou. Výborná je ale i obrana, jsem rád, že si za ni zachytám,“ podotkl.

Kacetl ho provedl kabinou. Mazanec věří, že spolu budou dobře vycházet

Marek Mazanec zastával v Hradci Králové roli brankářské jedničky. O stejný post má ale zájem i objev posledního play off Ondřej Kacetl, který dovedl Oceláře na jaře k titulu.

„Každý chce chytat, ale na druhou stranu je dobře, když je v týmu zdravá soupeřivost. Oba nás to požene k lepším výkonům a je už na trenérech, koho do branky postaví. Můžu ovlivnit jen to, abych byl vždy připraven a podal maximální výkon, když dostanu důvěru,“ řekl Mazanec, který Kacetla během play off sledoval. "Té práce neměl tolik, ale ve chvíli, kdy měl tým podržet, tak ho podržel. To se od gólmanů v play off očekává. Byl výborný,“ uznal.

Zatímco s Jakubem Štěpánkem, který nedávno přestoupil do francouzského Grenoblu, ho pojilo přátelství od společného angažmá v KHL ve Slovanu Bratislava, tak s Ondřejem Kacetlem se bude teprve seznamovat.

„Nijak zvlášť ho ještě neznám, v minulosti jsme maximálně prohodili pár slov. Působil na mě vždy dobrým dojmem, a to se mi potvrzuje. Potkali jsme se teď na třineckém zimáku na testech, provedl mě kabinou. Zatím ještě nevím, kdy má narozeniny, ale je to veselý kluk. Bezkonfliktní, týmový. Věřím, že budeme spolu dobře vycházet,“ uzavřel Marek Mazanec.

Vizitka Marka Mazance

Narozen: 18. července 1991

Kariéra: Marek Mazanec působil až do dorostu v Písku, odkud přestoupil do Plzně (2006 až 2013). Západočeský klub ho během angažmá uvolnil i několikrát do nižších soutěží mužů (Klatovy, Písek). Jedničkou se v Plzni stal v sezoně 2012/13 a sedmiletou štaci zakončil extraligovým titulem. Poté odešel do Nashvillu (2013 až 2017), který jej draftoval v roce 2012 v šestém kole. V NHL si připsal 31 startů, většinou nastupoval na farmě v Milwaukee.

Sezonu 2017/18 začal v KHL ve Slovanu Bratislava, než se po pár měsících opět přesunul do zámoří. Chytal ale jen na farmách (Hartford, Utica), a tak se odhodlal k návratu do extraligy (2019). Poslední dvě sezony byl jedničkou Hradce Králové, který v sezoně 2019/20 dovedl do finále Ligy mistrů. V mládežnických kategoriích se zúčastnil i MS do 18 a do 20 let.

Začátky: K hokeji přivedl Marka Mazance ve třech letech jeho otec Milan, který si zahrál i v nejvyšší československé soutěži za České Budějovice. „Chtěl mít ze mě útočníka, a tak jsem začínal na tomto postu. Vydržel jsem asi do první, druhé třídy a chtěl jsem do branky. Nebavilo mě bruslit,“ pousmál se Mazanec. „Prý jsem byl schopný i v útoku. Měl jsem šikovné ruce, dobře jsem bruslil, ale táhlo mě to do branky. Přemlouval jsem tátu, který dlouho nechtěl svolit a prohlašoval, že gólmani jsou hloupí a ať tam nelezu. Už nevím, co ho přesvědčilo, ale jednou mě trenéři zkusili v brance a zjistili, že mi to jde a že jsem pohyblivý,“ dodal.

Největší úspěch: Titul s Plzní v roce 2013. „Vždy si cením více týmové úspěchy než osobní. Mám pár startů (31) v NHL, to je hezké, ale titulu se to nevyrovná,“ srovnával Mazanec.

V dresu Nashville odchytal ve své nováčkovské sezoně 25 utkání se slušnými a srovnatelnými čísly, jaká měla brankářská jednička Pekka Rinne (úspěšnost zásahů 90,2 % a průměr inkasovaných branek 2,8). „Pochválili mě, že jsem měl výbornou sezonu, ale řekli mi, že další začnu na farmě. Měl jsem tam potvrdit, že jsem kvalitní gólman. Tak to tam chodí, cestičku do NHL si musíte vyšlapat přes farmu. Chtěli také, ať se naučím jazyk a ať poznám život z USA. Je to test charakteru, kterým si projdou všichni hráči, pokud nejsou supertalenti. I druhá sezona v zámoří se mi povedla, a tak jsem bojoval v té další o post dvojky s Juuse Sarosem. Byl ale lepší,“ uznal.

Sen/Cíl: Vyhrávat tituly. „To by bylo ideální,“ řekl Mazanec. „Nad reprezentací už v mém věku nepřemýšlím. Jel bych rád, to jo, ale jsem soudný. Máme šikovné a perspektivní mladé kluky. Je správné, že je trenéři zvou, aby se otrkali a výkonnostně rostli,“ doplnil.

Vzor: Nikdy neměl.

Koníčky: Volejbal, basketbal a hra na kytaru. „Jsem trochu jiný. Vím, že u hokejistů je populárnější fotbal a tenis, ale to mi nejde,“ rozesmál se. „Mám rád muziku a s partičkou okolo bráchy si s chutí zabrnkám jednou za čas na kytaru. Lákalo by mě mít i kapelu, ale i tady jsem soudný. Hrajeme pro zábavu. Například na zakončení fotbalové sezony ve vesnici. Zahrajeme nějaké písně, co mají pár akordů a zvládneme je i trošku obstojně zazpívat. V play listu máme Kluse, Divokého Billa, Chinaski i třeba Nohavicu,“ prozradil.

Rodina: manželka Nikola, dcera Nelly (5 let) a syn Matyas (půl roku).