Bod z Boleslavi stačí, Oceláři si zahrají předkolo!

01.03.2016 · Daniel Ježek
V předposledním kole základní části Tipsport extraligy se Oceláři představili na ledě Mladé Boleslavi. Duel se změnil v show dvou mužů v maskách, oba gólmani si zapsali čisté konto. Peter Hamerlík kryl 46 pokusů, především jeho zásluhou mají Slezané bod, který jim zajistil postup do předkola!
51.kolo, úterý 1.3.2016
Ml. Boleslav
1:0sn
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 - 0:0  Branky a nahrávky: rozhodující nájezd Jarůšek. Rozhodčí: Fraňo, Lacina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 3 698. Střely na branku: 46:30. Zblokované střely: 11:7. Hity: 12:11. Vhazování: 40:46. Průběh utkání: 1:0.
Rittich – Stříteský, Voráček, Robar, Holub, Kučný, Rýgl, Trončinský – Jarůšek, Výborný, Pacovský – Klimenta, Klepiš, Lenc – Hyka, Musil, Bárta – Ďurač, Hruška, Pabiška
Hamerlík – Galvas, Doudera M., Jank, Nosek, Hrabal, Slovák, Doudera L., Stehlík – Tybor, Kopecký, Irgl – Svačina, Plíhal, Dravecký – Adamský, Polanský, Rákos – Rufer, Kovařčík, Matuš

Poněkud opatrnější začátek, v němž si obě strany byly viditelně vědomy, o co se hraje, mohl bekhendovým blafákem utnout domácí Musil, narazil ale na připraveného Hamerlíka. Stejně tak se na druhé straně snažil kontrovat Tybor, i v jeho případě ale pro změnu Rittich usměrnil kotouč pro Boleslav bezpečným směrem. Rákos o chvilku později netrefil prostor mezi třemi tyčemi a „rozduněl“ mantinel. Zatím vůbec největší šanci si připsal v páté minutě Kovařčík, který trefil horní tyč. Rittich si posléze málem srazil kotouč do sítě.

Příležitost otevřít skóre měl vzápětí celek domácích, který si coby první zahrál přesilovou hru. Solidní šanci měl na modré Klepiš, kterému vzápětí ještě navíc přispěchal na pomoc Pabiška se svou dorážkou. Přesilovku ovšem brzy vyzkoušeli i hosté, i přes solidní zámek Ocelářů a jedné obzvlášť svižné střely Irgla ale ani tento časový úsek nedošel gólového naplnění. Přesilovku si střihli na druhý pokus i Bruslaři a byť se ukázali být hodně silní na puku – jeden příklad za všechny je nepochybně Trončinský – hosté odolali. První třetina tak skončila bezbrankově.

První třetinu začali díky sérii relativně nenápadných šancí lépe Oceláři, do pěti minut na sebe ale strhli pozornost Boleslavští. Nejprve Hamerlíkovi propadla střela Jarůška, pomalu klouzající kotouč ale včas zastavil jeden z obránců Třince. V podobné situaci se gólman hostů jen o moment později kvůli Klepišovi, puk ale tentokrát jen těsně po vypadnutí z brankářovy náruče prošel těsně vedle. Kličkující Hyka nedošel do cíle.

Těsně před půlkou zápasu na sebe znovu upozornil Jarůšek, který rozezněl tyčku Hamerlíkovy branky. Na druhé straně se mohl prosadit Galvas, vůbec ale nemířil přesně. Hra relativně plná střelby ale diskutabilních šancí diváky sice pořád bavila, sem tam se ale přeci jen začínala ozývat jistá nespokojenost. I prostřední perioda zůstala bez gólu.

V podobném duchu pokračovalo bohužel i třetí dějství. K jakékoliv finální akci scházel vždy minimálně mílový krok, ačkoliv několik slibných střel například v podání Rýgla nebo na třinecké straně Rákose mladoboleslavské tribuny mohly sledovat. Nadějně rozvíjející samostatný nájezd Musila stopl nedovolený zákrok Slováka, odpískaná přesilovka pro Bruslaře ovšem také nic neměnila.

Jak se blížil závěr, začínalo být tak nějak podprahově stále jasnější, že základní hrací doba nerozhodne. Na branku se řítící Bárta byl vytlačen ze střeleckého úhlu, Lenc zas vůbec netrefil branku. I Irgla se povedlo domácí obraně v útočném pásmu takřka vynulovat. Potvrzujíc všeobecné očekávání, základní hrací doba skutečně nerozhodla.

Hned v úvodu prodloužení byl v úniku faulován Hyka, za což si Galvas odešel sednout na trestnou lavici. Mladoboleslavští trenéři si vybrali oddechový čas, následující hra v početní převaze se ale Středočechům příliš nepovedla. Ani Oceláři toho ve zbývajícím čase nestihli mnoho vymyslet, a tak musely přijít na řadu samostatné nájezdy. V nich rozhodl Richard Jarůšek o bonusovém bodu pro Boleslav.

František Výborný (BK Mladá Boleslav): "Pro oba týmy byl tohle zápas o všechno, my i Třinec jsme body vyloženě chtěli. I proto bylo utkání svázané taktikou, což bylo na hráčích vidět, ve spoustě situací působili staženě, ne tak uvolněně. I tak jsme ale měli nějaké šance, dvakrát tam puk skákal za jejich gólmanem a přes výsledek 0:0 lidi sledovali parádní hokej nahoru dolů, ve kterém jsme viděli dobré věci. Bylo znát, že to hráči chtěli rozhodnout v náš prospěch, ale i v takovém zápase se může stát, že vám soupeř ujede a prohrajete 0:1. Proto mě těší, jak to kluci celé zvládli. Přiznávám, že jsem se na výsledek Sparty a Chomutova ani nedíval, nechtěl jsem to vědět. Někteří kluci to ale určitě sledovali, jak je znám, třeba takový Tronča stoprocentně. Jsem rád za to, jak hráči sezonu zvládli. Před ní jsme si říkali, že bude těžké zopakovat aspoň předkolo, ale přitom jsme se posunuli zase o kousek dál. Klukům patří dík, stejně tak divákům, kteří nás celou dobu vydatně podporovali."

René Mucha (HC Oceláři Třinec): "Na obou týmech byla znát důležitost tohoto zápasu. Na začátku jsme měli štěstí, že jsme neobdrželi gól, později už bylo vidět, že je utkání hodně svázané taktikou a šlo spíš o boj ve středním pásmu. V nájezdech, které jsme hráli potřetí za sebou, jsme tentokrát neuspěli. Popravdě, vývoj ostatních zápasů jsme nesledovali, až když jsme uhráli bod, na střídače jsme se dozvěděli, jak se hrálo ve Vítkovicích a v Pardubicích. V tu chvíli nám spadl velký kámen ze srdce. Jsme hrozně rádi za to, jak to všechno dopadlo, zvlášť po sezoně, jakou zažíváme. I přes spoustu zraněných jsme to nakonec ukopali. Za tohle utkání děkuji celému týmu, zvlášť Hamerlík v bráně podal fantastický výkon."