Třinec získal bod na ledě mistrovské Plzně

22.09.2013 · Martin Stebel
Hokejisté Třince v rámci čtvrtého kola Tipsport extraligy potvrdili zvýšený trend formy a po pátečním skalpu Zlína vezou na opačný konec republiky cenný bod i z kluziště druhého finalisty loňského ročníku z Plzně, kde podlehli 2:3 až po samostatných nájezdech. Branky Ocelářů postupně vsítili Marek Zagrapan a Václav Varaďa.
4., neděle 22.9.2013
Plzeň
3:2sn
ČEZ aréna Plzeň
Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 - 0:0

Branky a nahrávky: 13. Dvořák (Pitule), 51. Pletka (Straka), rozhodující nájezd Kratěna – 32. Zagrapan (Varaďa, Polanský), 43. Varaďa (Peterek) Rozhodčí: Fraňo, Kalivoda – Brejcha, Suchánek Střely na branku: 43:27 Vyloučení: 4:5, bez využití Diváků: 5049 Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 3:2

Machovský – Hanzlík, Slovák, Jeřábek, Růžička, Seman, Možík, Frolo – Vlasák, Straka, Duda – Pletka, Lev, Kratěna – Petruška, T. Sýkora, J. Sýkora – Schleiss, Pitule, Dvořák
Hrubec – Linhart, Hrabal, Galvas, Roth, Zíb, Roupec, Krejčí – Rákos, Bonk, Růžička – Adamský, Polanský, Gorshkov – Varaďa, Peterek, Zagrapan – Rufer, Růžička, Matuš

Ačkoliv se už v počátku třetí minuty hry naskytla hostům z Třince výhoda přesilové hry, domácí branku, kterou hájil opět Matěj Machovský, nijak vážně neohrozili. První opravdovou gólovou příležitost viděli diváci až v deváté minutě utkání, kdy zahrozili právě hokejisté v červenobílých dresech. Polanský nabídl puk Gorshkovi, jenž se ocitl osamocen před plzeňským gólmanem. S jeho šancí si však Machovský bez problému poradil. Ve třinácté minutě se první velké šance dočkala i domácí Plzeň, která nabídku zužitkovala. Pitule v situaci dva na jednoho vyslal střelu do zadního mantinelu, od něhož se puk odrazil k druhé tyčce, kam si najížděl Michal Dvořák a puk doklepl za bezmocného Hrubce - 1:0. Necelých pět minut před koncem prvního dějství mohla Plzeň svůj náskok zvýšit, když po vyloučení Galvase a následně Varadi hrála přesilovou hru pěti proti třem po dobu 87 sekund. Modrobílí měli ale problém se z počátku přesilovky zmocnit kotouče a následně se usadit v útočném pásmu. Než však urovnali své přesilovkové rozestavění, Třinec hrál v plném počtu. Největší šance přišla těsně po skončení třineckého oslabení, když Jan Schleiss dostal dlouhou přihrávku na útočnou modrou, protáhl se kolem bránícího Linharta, avšak ve skórování mu zabránil nastavený Hrubcův levý beton.

První část druhé třetiny nabídla střelecké příležitosti spíše na plzeňské straně. Žádná z nich se ale neujala v podobě vstřelené branky. Duda vyslal puk do Hrubcovy náruče, pak se třinecký brankář musel pořádně natáhnout po Semanově střele, která nebyla ani tak prudká, jako spíše dobře umístěná. Neujal se ani pokus Vlasáka, který z levé strany zvolil střelu příklepem. Ve 32. minutě už udeřili hosté. Varaďa za brankou našel najíždějícího Marka Zagrapana. Třinecký útočník musel přihrávku zpracovávat bruslí, ovšem měl spoustu času i na pěkné zakončení. Puk umístil přesně do horního pravého růžku Machovského branky - 1:1. Před koncem druhé třetiny v plzeňské ČEZ aréně začaly konstrukce obou branek zvonit jak vánoční rolničky. Nejprve rozezvučel plzeňskou klec třinecký Gorshkov a o pár desítek vteřin později napálil Pletka bombu do břevna třinecké branky. Otázkou může zůstat, zda by v případě odražení puku do branky gól platil, jelikož byla konstrukce v momentě střely vychýlena ze své pozice.

Třineckým se vstup do třetího dějství povedl na výbornou. Na začátku 43. minuty Peterek z rohy kluziště otočkou přihrál přesně na hůl k najíždějícímu Václavu Varaďovi, jenž prostřelil Matěje Machovského a poslal tak tím hosty poprvé v utkání do vedení - 1:2. Vyrovnat se domácím podařilo devět minut před koncem třetí třetiny. Martin Straka spíše už naslepo nahazoval puk před třineckou branku, jelikož se tam sjížděli domácí útočníci a nabízela se možnost, že se některý z nich ujme puku. Nejblíže k němu byl Václav Pletka, jemuž se napoprvé z bekhendu nepodařilo dorazit puk podle svých představ. Nikým nenapadán měl ale čas na reparát. Napodruhé už se mu povedlo dostat puk za brankovou čáru a vyrovnat stav skóre - 2:2. Zanedlouho poté měli hráči Plzně na svých hokejkách možnost strhnout vedení zpět na svoji stranu. Ján Sýkora uháněl s Michalem Dvořákem v situaci dva na jednoho. Třinecký obránce si hlídal možnost přihrávky na Dvořáka, proto Sýkora zvolil střelu, když se mu odkryl prostor. Střelou příklepem ale přestřelil třineckou klec. Podobná situace i se stejným obsazením nastala tři minuty před koncem. Martin Straka se snažil procpat puk přes brankoviště, což se mu povedlo. Václav Pletka, který byl u touše opět první však už úspěšný nebyl.

Po šedesáti odehraných minutách neměl zápas vítěze, takže přišlo na řadu pětiminutové prodloužení. V něm rozhodnutí rovněž nepadlo, tak přišly na řadu samostatné nájezdy. Za Třinec jako jediný proměnil Polanský. Na domácí straně proměnil ve druhé sérii Ján Sýkora a poté i Ondřej Kratěna, jenž Plzni zajistil druhý bonusový bod za výhru na samostatné nájezdy - 3:2

Michal Straka (Plzeň): "Byl to těžký zápas proti výbornému soupeři. Z naší strany byla ve hře řada nepřesností a nevycházely nám přesilovky. Byl to takový živelný hokej. Ve třetí třetině se dostal Třinec do vedení a my jsme se s tím snažili něco udělat promícháním prvních dvou útoků. Sice jsme se tlačili do brány, ale chyběl nám klid v zakončení. Nakonec jsme přesto bod vydřeli a další nám přinesly nájezdy. Vítězství, když se nám nedařilo podle našich představ, je o to cennější. Do dalších zápasů musíme zapracovat na přesilovkách, zatím se nám v nich i přes změny ve složení pětek nedaří."

Jiří Kalous (Třinec): "Odehráli jsme velmi dobrou partii s úřadujícím mistrem. Byl to líbivý hokej nahoru dolů. Hodně se bruslilo, nechyběly kontakty a divákům se předvedená hra musela líbit. Bohužel jsme inkasovali vyrovnávací branku relativně před koncem normální hrací doby. Měli jsme na to, získat tady více bodů. Škoda, že jsme to vedení ze začátku třetí třetiny neudrželi. Nakonec bereme jen bod. Přesto musím poděkovat klukům za bojovnost."