Třinec smazal první mečbol, debakl dirigoval Růžička!

28.03.2011 · Adam Sušovský
První ze tří velkých balvanů spadl ze srdce třineckým Ocelářům. Červenobílá mašina nastartovala své motory a zásluhou Martina Růžičky, čtyřbrankového střelce večera, poslala sérii do šestého zápasu. Třinec - Slavia 6:1!
SF5, pondělí 28.3.2011
Slavia Praha
6:1
Třetiny: 1:0, 4:0, 1:1  Branky a nahrávky: 6. Růžička (Varaďa, Bonk), 26. Růžička (Zíb, Hrabal), 28. Růžička (Květoň), 31. Květoň (Lojek, Kohn), 33. Růžička (Květoň, Varaďa), 44. Koudelka (Peterek) - 57. Endál (Poletín, Kadlec). Rozhodčí: Baluška, Orság - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 11:11. Využití: 5:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5028. Stav série: 2:3.
Hamerlík - Richter, Hudec, Seman, Zíb, Lojek, Krajíček, Hrabal - Varaďa. Bonk, Růžička - Polák, Polanský, Adamský - Orsava, Kohn, Květoň - Hrňa, Peterek, Koudelka, McGregor.
Kopřiva - Žižka, Kadlec, Roth, Vašíček, Špelda, Kolařík, Krejčík - Tomica, Svoboda, Krenželok - Vondrka, Pospíšil, Endál - Micka, Doležal, Jelínek - Sklenář, Jaškin, Poletín, Třetina.

V rytmu rockové hudby a s naprosto odlišným způsobem vstoupili Oceláři do pátého zápasu se Slavii. Povinnost jim velela jasně - pokud si chtěl Třinec prodloužit sezónu, musel zvítězit.

Také podle toho vypadala hra. Třinec od úvodních minut Slavii neustupoval, dohrával souboje a hosté jen stěží hledali na ledě milimetry prostoru. Zvýšený důraz a tvrdost Třince nesl ovoce už v 6. minutě. Varaďa totiž tísněn na brankovišti dokázal přihrát Martinu Růžičkovi, který otevřel skóre zápasu a svůj velký brankový účet večera.

Také Slavia dokázala v útoku zatápět. Hned deset vteřin po Růžičkově brance doráželi z bezprostřední blízkosti marně puk za záda Hamerlíka Micka s Jelínkem, o pět minut později stál na mezikruží Roth, ale ani obránce třineckého brankáře Hamerlíka neprostřelil.

Zlom zápasu přišel v úvodních dvou minutách prostřední části. Slavia začala aktivně, už po třiceti vteřinách ujížděl sám na Hamerlíka Tomáš Pospíšil, ale blafákem neuspěl. Krátce na to měla Slavia přesilovku 5 na 3, ale ani ve více než minutu dlouhé převaze nedokázala třineckého brankáře výrazně zaměstnat.

Třinec zvládal oslabení výborně, Martin Adamský dokonce mohl ve dvojnásobném oslabení skórovat, ale svůj rychlý sprint na Kopřivu do úspěšného konce nedotáhl. Nastartoval tím ale drtivý tlak Třince v prostřední části.

Dvojnásobnou přesilu totiž dostali i Oceláři, navíc umocněnou krvavým šrámem ve tváři Bonka. K dispozici tak měli 3:19 dlouhou výhodu 5 na 3, v níž zkompletoval hattrick dvěma góly z brankoviště Martin Růžička.

Třinec se dostal do velkého laufu a najednou mu znovu vycházelo vše, na co šáhl. V další přesilovce Slavie totiž pravý růžek branky trefil David Květoň a o dvě minuty později znovu ve dvojnásobné početní výhodě počtvrté v zápase propálil Kopřivu Martin Růžička.

Pětibrankový příděl byl moc i na jindy spolehlivého brankáře, a proto jeho místo mezi třemi tyčemi zaujal Dominik Furch, Slavia v prostřední části výrazně doplatila na svou nedisciplinovanost.

Furchova neprůstřelnost vydržela do 44. minuty. Martin Koudelka, který dnes v sestavě zaskakoval Marka Zagrapana z nulového úhlu namířil puk před brankoviště, kde s přispěním obráncovy brusle zvýšil vedení Třince na 6:0.

V ten moment přišlo polevení z obou stran. Třinečtí trenéři stáhli ze hry elitní formaci, hráči už zdaleka nedohrávali souboje tolik, ostřejší střety se objevovaly jen místy. Pomalejšího tempa v dalším průběhu využili jen slávisté. Tři minuty před koncem sebral Hamerlíkovi čisté konto přesilovkovou brankou Lukáš Endál.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec):
Nás v úvodu podržel Peter Hamerlík, protože Slavia začala sebevědomě. Udrželi jsme těžké přesilovky soupeře, my jsme naopak góly z přesilovek dali. To rozhodlo utkání.

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha):
Hráli jsme nedisciplinovaně, pokud takhle budeme hrát, nemáme šanci. O výsledku rozhodla první desetiminutovka druhé třetiny. Nám byla nabídnuta přesilovka pět na tři, se kterou jsme nenaložili dobře, naopak naší nedisciplinovaností jsme totéž nabídli domácím, kteří je využili a rozhodli. Zbytek se jen dohrával. Vašíček má vyražené zuby, musí na vyšetření.