Střelecké trápení Ocelářů přineslo výhru Litvínova

15.11.2013 · Martin Stebel
V rámci dvacátého kola Tipsport extraligy přivítal Třinec na vlastním ledě litvínovskou Vervu, která zásluhou důsledné defenzivy dokázala zvítězit fotbalovým výsledkem 2:0. Oceláři tak nenavázali na předešlé výsledky a ukončili čtyřzápasovou sérii výher.
20., pátek 15.11.2013
Litvínov
0:2
Třetiny: 0:1, 0:1, 0:0  Branky a nahrávky: 13. Černý (Piroš), 30. Ručinský (Majdan) Rozhodčí: Robert Čech, Radek Husička – Jaromír Bryška, Ladislav Lučan Vyloučení: 6:6 Využití: 0:0 V oslabení: 0:1 Diváků: 3489
Hrubec (Trenčan) – Galvas, Hrabal, Linhart, Roth, Kania, Krejčí, Foltýn, Lojek – Rákos, Zagrapan, Martin Růžička – Adamský, Polanský, Orsava – Varaďa, Peterek (C), Květoň – Rufer, Marek Růžička, Matuš. Trenér: Jiří Kalous.
Francouz (Nechvátal) – Zeman, Stříteský, Šlégr, Gula, Kousalík, Posmyk, Kokeš – Lukeš, Hübl (C), Majdan – Ručinský, Hanzl, Martynek – Černý, Piroš, Rosa – Pšurný, Jurčík, Písařík. Trenér: Radim Rulík.

Úvod pátečního utkání byl ve znamení oboustranného oťukávání. Na domácí straně se představil nadějným pokusem Jan Peterek, ale litvínovský gólman Francouz se překvapit nenechal. Severočeši zahrozili krátce poté, kdy vypálil z pravé strany mladý útočník Písařík. Rovněž jeho projektil však postrádal přesnost. Skóre se mohlo měnit na konci čtvrté minuty, kdy Adamského střelu Francouz jen vyrazil a následně se musel vypořádat s nebezpečnými dorážkami Orsavy.

Hosté šli do vedení ve 13. minutě, kdy ve vlastním oslabení po přihrávce Piroše ujížděl Jakub Černý proti Rothovi. Na levém kruhu napřáhl a trefil se přesně do levé šibenice – 0:1! V dalším průběhu úvodního dějství měli územní převahu domácí, ale litvínovský gólman byl bezchybný.

Začátkem prostřední dvacetiminutovky se připomenul veterán a olympijský vítěz z Nagana Martin Ručinský, který však nadvakrát Hrubce nepokořil. Hosté mohli přidat druhou trefu ve 26. minutě. Hanzl se ocitl sám před Hrubcem, zvolil bekhendový blafák, ale na třineckého strážce si nepřišel. Třinec se mohl prosadit na začátku 28.minuty, kdy byla k vidění spolupráce mezi Polanským a Orsavou, ale třineckému mladíkovi sjel puk z čepele a skončil jen pod betony Francouze.

Nadějnou možnost měli Slezané ve třicáté minutě, kdy se Hrabalova střela odrazila od zadního mantinelu přímo ke Květoňovi. Ten ale z úhlu hostujícího brankáře nepřekonal. Severočeši kontrovali krátce poté. Majdan vybojoval puk v rohu kluziště a poslal jej před branku. Tam číhal Martin Ručinský, přihrávku si zpracoval a zkušeně zavěsil – 0:2! Ve 36. minutě po střele Květoně dorážel do odkryté branky Zagrapan, ale netrefil se ideálně. Poté vznikla před hostujícím gólmanem obrovská skrumáž, ale Slezané nedotlačili kotouč za obětavé litvínovské zadáky v čele s Francouzem.

V závěrečné třetině sice Oceláři měli snahu nepříznivý stav zkorigovat, ale Severočeši podali směrem dozadu téměř heroický výkon na hranici sebeobětování. Ve 46. minutě Polanského přiklepnutí využil Květoň a z levé strany ujížděl sám na Francouze, ale skvěle chytajícího brankáře nepřekonal ani on.

Verva mohla definitivně rozhodnout sedm minut před koncem, kdy Hrubec vyjel za bránu, ale nepočínal si příliš jistě. K puku se dostali hosté a krásnou kombinaci Martynka a Ručinského měl zakončit do prázdné branky Hanzl, jenže naprosto selhal. V poslední minutě zcela evidentně nemohla platit branka Václava Varadi, který dopravil touš do sítě házenkářským způsobem. Třinec - Litvínov 0:2.

Jiří Kalous (Třinec): "Z naší strany to byl velmi špatný výkon po všech stránkách. Před prvním gólem hrubá chyba v naší přesilovce, před druhým zase v našem obranném pásmu. Celkově to z naší strany byla křeč a s výkonem jsem velmi nespokojený. Navíc jsme podruhé za sebou inkasovali gól při naší přesilovce a musíme si nad tím sednout, protože tohle se dál nemůže opakovat."

Miloslav Hořava st. (Litvínov): "Sehráli jsme výborný zápas proti výbornému soupeři. Výkon byl podpořený gólmanem Francouzem, který chytal skvěle. Nádherný zápas."