Skvělá práce! Litvínov versus Oceláři 3:5!

12.12.2014 · Martin Stebel
Potlesk ve stoje! V souboji vedoucího Třince a druhého Litvínova byl k vidění výborný hokej se šťastným koncem pro Oceláře. Ti vedli na severu Čech 2:0, soupeř vývoj otočil, ale nakonec se smáli Slezané, kteří zásluhou střelecké potence ve třetí třetině zvítězili 5:3. Na čele tabulky tak Oceláři po pátečním kole mají už šestibodovou převahu!
29.kolo, pátek 12.12.2014
Litvínov
3:5
Třetiny: 0:0, 3:2, 0:3  Branky a nahrávky: 32. Ručinský (Kubát, Petružálek), 34. Trávníček, 39. Petružálek (Ručinský) – 21. Hrňa, 23. Hrňa (Kreps, M. Doudera), 51. Cienciala, 53. Hrabal (Kreps), 60. Růžička Rozhodčí: Fraňo, Hejduk – Bláha, Špůr Vyloučení: 6:5 Využití: 2:2 V oslabení: 1:0 Střely na branku: 32:36 Diváci: 5714
Francouz – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Šlegr, Pavelka, Zeman, Kousalík, Baránek – Petružálek, Hübl, Ručinský – Martynek, Hanzl, Gerhát – Jánský, Piroš, Trávníček – Majdan, Šrámek, Jurčík.
Hrubec – Klesla, Roth, Linhart, Galvas, Hrabal, M. Doudera, L. Doudera, Matyáš – Orsava, Kreps, Hrňa – Adamský, Polanský, Matuš – Rákos, Růžička, Klepiš – Rufer, Kindl, Cienciala.

Střetnutí tabulkového lídra proti druhému Litvínovu nabídlo také minisouboj dvou nejlepších extraligových gólmanů - do branky domácích se totiž po zranění vrátil Pavel Francouz. První možnost ke skórování měl extřinecký Rostislav Martynek, jenž na konci první minuty z úhlu netrefil odkrytý kout branky. Na druhé straně kluziště se do zakončení dostával Martin Adamský, ale ani on neměl přesnou mušku.

V polovině páté minuty ukázal rychlé nohy domácí Jánský, ale jeho pokus postrádal přesnost i razanci. V dalších minutách už měli více ze hry Slezané, čemuž pomohla přesilovka při vyloučení domácí legendy Jiřího Šlegra. Solidním pokusem se prezentoval například navrátilec Josef Hrabal, ale Francouz byl pozorný.

V litvínovské obraně se otevírala okénka, z čehož rezultovaly třinecké brejky. Nejprve z pravého křídla pálil Marek Růžička, mezi tři tyče však nezamířil. Krátce poté byl v přečíslení zcela osamocen Adam Rufer, forhendovou kličku však nedotáhl do zdárného konce. Také v závěru prvního dějství byli aktivnější Oceláři, ale skóre zůstalo nerozhodné.

V úvodu druhé části dohrával hostující tým přesilovku a byl úspěšný. Trefil se reprezentant Erik Hrňa, jenž důsledně sledoval kotouč a využil zkratu Pavla Francouze v rozehrávce - 0:1! Dvě minuty poté hosté vedli už dvoubrankovým rozdílem. Letošní sedmnáctou trefu přidal opět Erik Hrňa, který z pravého křídla těžil z nahrávky Krepse a střelou švihem nedal litvínovskému gólmanovi šanci - 0:2! Tahle trefa byla pro Oceláře zároveň jubilejním stým gólem v aktuálním ročníku Tipsport extraligy.

Radost po vyrovnávací brance Davida Ciencialy. foto: Ondřej Hájek

Domácí tým však ani tahle ztráta nepoložila. Krátce poté si vypracovali nadějné možnosti Viktor Hübl a Karel Kubát, ovšem na Hrubce byli krátcí. Chemici se prosadili až po polovině základní hrací doby. V přesilové hře 5 na 4 precizně zamířil k tyči světem protřelý rutinér Martin Ručinský - 1:2. Dvě minuty poté už bylo vyrovnáno. Oceláři hráli početní výhodu, jenže neudrželi útočné pásmo a v situaci dva na jednoho zaznamenal gól Michal Trávníček, který umístil touš do horního rohu třinecké klece - 2:2. Minutu před koncem prostředního dějství Verva otočila vývoj utkání. Během početní výhody pět na tři se efektní a přesnou střelou švihem prosadil Jakub Petružálek - 3:2.

Začátkem posledního dějství měli mírnou převahu domácí hokejisté, jenže Šimon Hrubec svůj tým držel nad vodou. Za zmínku určitě stojí pokusy Kamila Piroše či Martina Ručinského. Na druhé straně se snažil vyrovnat Adamský s Rothem, avšak také jejich snaha nepřinesla kýžený efekt. Vyrovnávací trefa přišla necelých deset minut před koncem. Při rozehrávce fatálně zaváhal Jakub Petružálek, kotouč získal David Cienciala, který krásnou kličkou oklamal bránícího protihráče a nekompromisně zavěsil pod horní tyč - 3:3!

Oceláři nepolevili v útočné aktivitě a byli po zásluze odměněni vedoucí brankou. V početní výhodě prudce vypálil do skrumáže před brankou navrátilec Josef Hrabal a reprezentant Francouz byl při této ráně naprosto bezmocný - 3:4! Litvínov rozhodně nesložil zbraně, stále urputně bojoval, ale třinecká obrana na čele s výborným Hrubcem působila kompaktním dojmem. Definitivní pojistku přidal 44 vteřin před koncem trefou do prázdné branky Marek Růžička - 3:5!

Oceláři tak letos v extralize získali jubilejní dvacátou výhru, poprvé zdolali Litvínov a svým černožlutým rivalům se v tabulce vzdálili už na šest bodů. Zároveň mají definitivní jistotu, že blížící se reprezentační přestávku a následné vánoční svátky stráví na pozici extraligových lídrů!

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): „Byl to zápas nahoru-dolů a plný zvratů. Po obratu jsme se dostali z 0:2 do vedení 3:2, ale ve třetí třetině jsme měli tento náskok potvrdit, což se nám nepodařilo. Udělali jsme nějaké chyby a dostali dvě branky. Třinec byl šťastnějším týmem.“

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): „Viděli jsme výborné utkání, bylo hodně bruslivé, prostě zápas nahoru-dolů se šancemi na obou stranách. V poslední době se klasicky vývoj převrátil na naší stranu v přesilové hře ve třetí třetině. Jsme strašně rádi, že se nám to povedlo a odvážíme si velmi cenné tři body.“