Po neúspěchu v Tampere končí pouť Ocelářů v Lize mistrů

07.10.2014 · Martin Stebel
Poslední vystoupení třineckých hokejistů v rámci skupiny "E" v Champions Hockey League přineslo výhru domácího týmu Tappara Tampere. Finský klub zvítězil na svém kluzišti přesvědčivě 5:1. Ocelářům tak končí letošní měření sil na evropské scéně. Jedinou trefu Slezanů zaznamenal v poslední třetině Kamil Kreps.
6. CHL, úterý 7.10.2014
Tampere
5:1
Třetiny: 2:0, 2:0, 1:1  Branky a nahrávky: 6. Laine (Peltola), 16. Kuusela (Jormakka), 22. Jormakka (Järvinen, Kuusela), 36. Jormakka (Kaksonen), 49. O. Mäkinen (Rauhala) – 50. Kreps (Irgl, Adamský) Rozhodčí: Marcus Linde (SWE), Petri Lindqvist (FIN) – Joonas Saha (FIN), Masi Puolakka (FIN) Vyloučení: 4:2 Diváci: 2446 Průběh utkání: 5:0, 5:1 Střely na branku: 29:32
Metsola (Hrachovina) – Mäntylä (A), Aalto, Kankaanperä (A), A. Mäkinen, Elorinne, Kolomatis, Rouhiainen – Kuusela, Järvinen, Palola – Erkinjuntti, Malinen, Jormakka – Kaksonen, Green, Karjalainen – Rauhala, Peltola (C), Laine – O. Mäkinen.
Hrubec (od 41. minuty Hamerlík) – Roth, Klesla (C), Trončinský, M. Doudera, Nosek, Linhart, Galvas – Irgl, Kreps, Adamský– Chmielewski, Dravecký, Rufer – Jašek, Rákos, Orsava (A) – Cienciala, Růžička, Kindl.

Utkání šestého kola Champions Hockey League začalo v oboustranně opatrnějším duchu. V úvodních minutách si ani jeden tým nevytvořil větší příležitost. V polovině třetí minuty se ocitl v nadějné pozici Trončinský, ale jeho střela příklepem postrádala přesnost. O minutu později Hrubec zlikvidoval střelu finského ostrostřelce Paloly.

Skóre se měnilo v šesté minutě, kdy své rychlé nohy ukázal domácí mladíček Patrik Laine, jenž v samostatném úniku pláchl bránícímu Linhartovi a přesně mířenou střelou poprvé překonal třineckého gólmana. Tappara byla i v dalším průběhu aktivnějším týmem, jenže Karjalainen ani Malinen nemířili přesně. Třineckých šancí nebylo mnoho, za zmínku stojí především teč Adamského po nahození od Krepse.

Tampere vedlo o dva góly na začátku šestnácté minuty. Kristian Kuusela prošel jako nůž máslem třineckou defenzivou a v úniku z bekhendové strany šikovně zasunul puk mezi Hrubcovy betony.

Vstup do druhé třetiny vyšel mnohem lépe finskému týmu. Ve 22. minutě Pekka Jormakka přebral ve středním pásmu přihrávku Järvinena, ujel Trončinskému a trefil se přesně k levé tyči. Oceláři mohli snížit poměrně záhy. Jakub Orsava nabídl kotouč Danielu Rákosovi, ten ještě přihrál Lukáši Jaškovi, jenže třinecký benjamínek nezachoval chladnou hlavu a Metsolu v brance Tappary nepokořil. Další možnost měl na své hokejce Kamil Kreps, ovšem také jemu ve výhodně palebné pozici štěstí nepřálo.

Hosté okolo poloviny zápasu nepůsobili špatným dojmem, v některých momentech byli lepším týmem, jenže domácí je do předbrankového prostoru pouštěli jen sporadicky. Tampere naopak bylo i nadále v zakončení velice efektivní. Čtvrtý zásah přišel na konci 36. minuty, kdy chybnou rozehrávku Třince dokázal potrestat Pekka Jormakka. Minutu před koncem druhé části mohl z mezikruží korigovat Adam Rufer, ale také jemu nebylo přáno.

Oceláři ani za nepříznivého stavu nesložili zbraně a měli snahu alespoň kosmeticky snížit. Jakub Orsava byl blízko ve 43. minutě, kdy pálil z levého kruhu, jenže Metsola byl znovu na svém místě. Jedenáct minut před koncem utkání neudržel Peter Hamerlík nahození od levého mantinelu a dorážející Otto Mäkinen lehce dloubl do puku, který se došoural do hostující sítě.

Třineckým hráčům se podařilo vsítit úvodní gól hned minutu poté. Před brankou Tappary se vytvořila nepřehledná skrumáž, ve které se nejlépe zorientoval Kamil Kreps a z bezprostřední blízkosti konečně překonal jinak bezchybného Metsolu.

Také v dalším průběhu měli hosté sympatickou snahu o symbolickou korekci stavu, jenže Tampere zkušeně kontrolovalo bezpečné vedení. Oceláři tak v notně improvizované sestavě (absentovali Polanský, Plíhal, Žejdl a Matuš) neuspěli na kluzišti finského vicemistra a letošní příběh v Champions Hockey League jim bohužel skončil už v základní skupině.

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): Dnešní zápas byl z naší strany velmi špatný. Vázla nám souhra, nedohrávali jsme osobní souboje. Celkově dnešní výkon byl nejhorší v letošní sezoně. Jsem hodně zklamaný výsledkem, ale zejména předvedenou hrou, kterou jsme nezvládli. Vítězství domácích bylo naprosto zasloužené. Oba dva zápasy proti Tampere nám vůbec nevyšly, ať to bylo domácí utkání nebo u nich.