Oceláři připustili drama a z Ostravy vezou jen dva body

18.10.2009 · Tomáš Vacho
Třinečtí hokejisté si ve Vítkovicích dokázali vytvořit fantastický čtyřbrankový náskok, který ale lehkovážně ztratili ve třetí třetině. Dva body za vítězství na nájezdy jsou po průběhu utkání malým zadostiučiněním.
17.kolo, neděle 18.10.2009
4:5sn
Palác kultury a sportu Ostrava
Třetiny: 0:2, 1:2, 3:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 39. Ujčík (Štefanka, Sičák), 42. Kvapil (Štefanka, Malík), 43. Burger (Klimek, Varaďa), 45. Stehlík (Varaďa, Burger) - 8. Růžička (Polanský), 9. Polanský (Kohn, Zíb), 25. Růžička (Hrabal, Kohn), 28. Hrabal (Kohn, Růžička), roz. sam. náj. Polák. Rozhodčí: Hradil, Mikula - Tošenovjan, Vengřín. Střely: 31:27. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 9573 (vyprodáno). Průběh utkání: 0:4, 4:4, 4:5.  9573
Štěpánek - Malík, Sičák, Voráček, Trnka, Rehák, Jurečka, Kuboš, Stehlík - Hubáček, Ujčík, Vrána, Varaďa, Hruška, Roman, Štefanka, Treille, Klimek, Szturc, Burger, Kvapil.
Duba - Hrabal, Seman, Cartelli, Malec, Lojek, Výtisk, Andersons, Zíb - Květoň, Peterek, Martynek - Růžička, Polanský, Kohn - Polák, Hampl, Tomas - Kanko, Podešva, Ostřížek.

Po strop zaplněná ČEZ Aréna byla svědkem opatrného úvodu obou mužstev. Mírně aktivnější byli hosté, kteří gumový projektil na brankáře vyslali jako první. V první vážnější příležitosti byli taktéž hráči Třince – na začátku třetí minuty se z trestné lavice vracející Mário Cartelli dokázal prodrat až k zakončení, jeho střelu z pravého kruhu ale Štěpáněk vyrazil. V páté minutě se do ofenzivního tažení dostali i vítkovičtí, Varaďovu střelu zleva ale Hamerlík dokázal nadvakrát zneškodnit. Přestože úvodním minutám nedominoval ani jeden celek, přišlo otevření gólového účtu. Postarali se o něj v osmé minutě třinečtí – při signalizované výhodě se utrhl Polanský a naservíroval gólový pas Martinu Růžičkovi, který se nemýlil. O minutu později vedli hosté zpod Javorového již o dvě branky, když překrásnou přesilovkovou akci zakončil tentokrát sám Jiří Polanský. Vítkovičtí nebyli o nic horší, dokonce si dokázali vytvořit i několik zajímavých šancí: Klimkova střela v přesilovce nad, ani zakončení nikým nestřeženého Hubáčka z levé strany ve čtrnácté minutě, však brankou neskončily. Vítkovice od patnácté minuty připomínaly útočnou lavinu, která se na Oceláře valila ze všech stran, síť za zády hostujícího Hamerlíka však nerozvlnila ani obrovská příležitost Treilleho, který před odkrytou brankou promáchl. Útočných výpadů domácího celku mohl Třinec využít hned vzápětí, protože pozapomenutý Polák ujel vítkovickým, následná střela ale skončila pouze na tyči Štěpánkovy klece.

Pohledný hokej pokračoval i po první přestávce, velmi aktivní Vítkovice se snažily s nepříznivým výsledkem něco udělat. Třinec se do útočného pásma dostal až ve třiadvacáté minutě a hned z toho byla šance – Cartelli pronikl do pásma a přenesl na Tomase, který vyzkoušel Štěpánka bekhendovým pokusem. V pětadvacáté minutě se Třinec usadil v útočném pásmu a byl z toho další gól v domácí brance – Hrabal vypálil od modré čáry, Štěpánek vyrazil a následnou dorážku Martina Růžičky do prázdné branky již nemohl nikdo z domácích žádným způsobem zastavit. Za tři minuty to bylo již 4:0 pro Třinec – Varaďa natlačil Kohna do Štěpánka, který náraz neustál, čímž se odkryla branka pro Josefa Hrabala, který střelou z mezikruží rozvlnil síť. V polovině utkání se před Hamerlíkem zjevil úplně osamocený Burger, beton hostujícího gólmana se mu ale přehodit nepodařilo. Přestože závěr druhé části patřil hostům, skórovat se povedlo domácím: Štefanka přenesl hru podél modré čáry na Viktora Ujčíka, který bombou vymetl pravý horní růžek Hamerlíkovy klece.

Ve dvaačtyřicáté minutě se ve Vítkovicích schylovalo k reinkarnaci domácích – Marek Kvapil projel do útočného pásma a z mezikruží se švihem dokonale trefil pod víko. Za minutu Vítkovice snížily na rozdíl jediné branky zásluhou Jiřího Burgera, který přijal přihrávku Klimka mezi kruhy a golfovým úderem vstřelil branku. Galakoncert Vítkovic pokračoval v čase 44:30 – to se totiž po důrazném obléhání třinecké branky prosadil Richard Stehlík a bylo vyrovnáno. V sedmačtyřicáté minutě se před Štěpánkem zjevil Zíb, ale trefil pouze hruď vítkovického strážce. V osmačtyřicáté minutě mohla Varaďova formace zužitkovat nabytou euforii, ale Hamerlík byl v brankovišťní přetahované úspěšnějsí. Vítkovičtí dále pokračovali ve zlepšeném výkonu a v polovině poslední třetiny musel Hamerlík vytáhnout lapačku proti jedovaté střele Malíka z pravé strany. Za další minutu naskočil Roman Tomas z trestné lavice a dostal přihrávku do samostatného úniku, v obrovské šanci ale zklamal. V čase 50:56 dosáhl Třinec gólu, ale pro údajné posunutí branky domácích nenabyl platnosti. Protože k rozuzlení dramatu účastníkům dnešního utkání nestačila základní hrací doba, pokračovalo se v prodloužení.

V nadstavbové části jsme pochopitelně sledovali velmi opatrný hokej soustředěný na defenzívu. Blíže ke gólu měli zřejmě domácí v samém závěru pětiminutovky, Marek Kvapil ale svou překrásnou individuální akci nedokázal přetavit v kýženou vítěznou branku.

Následné samostatné nájezdy byly jednoznačnou záležitostí hostů. Svoji příležitost dokázali chopit za pačesy Vojtěch Polák a Jiří Polanský. Za domácí najíždějící Ujčík ani Kvapil se trefit nedokázali. Přestože si Třinec z Ostravy veze dva body, nemůže být po průběhu dnešního utkání s tímto výsledkem spokojen.

Břetislav Kopřiva (HCO Třinec):
Měli jsme výborný vstup do utkání, do druhé třetiny jsme hráli velmi dobře. Od chvíle, kdy jsme obdrželi první branku, jsme nehráli podle představ. Ve třetí třetině dokonce hrozilo, že utkání ztratíme. Kdyby Tomas v závěru proměnil samostatný únik, mohli jsme vyhrát za tři body. Musím ale říct, že výsledek odpovídá průběhu utkání.

Alois Hadamczik (HC Vítkovice Steel):
Třinec nastoupil velmi dobře - první dvě šance, které měl, hned proměnil. Nám to nepřidalo na psychice, druhá třetina byla z naší strany herně špatná. První útok byl pod tlakem, špatně obsazoval pásmo. Ujčíkův gól byl symbol naděje, pak jsme si řekli, co chceme hrát, mužstvo si dokázalo, že je morálně velmi silné. Poslední vyloženou šanci jsme měli my, mohli jsme rozhodnout v základní hrací době. Částečně jsem spokojený, částečně ne.