Oceláři nestačili na lídra, tři body bere Mountfield

28.10.2011 · Daniel Ježek
V rámci šestnáctého kola Tipsport extraligy se na třineckém ledě představil aktuální lídr tabulky, jihočeský Mountfield. Oceláři, kteří sice otevřeli skóre, se nakonec museli před hokejisty Českých Budějovic sklonit, když hosté vyhráli 3:6.
16.kolo, pátek 28.10.2011
České Budějovice
3:6
Třetiny: 1:2, 1:2, 1:2  Branky a nahrávky: 2. Zíb (Polanský), 38. Orsava (Rufer, Ostřížek), 50. Ostřížek (Davison) - 15. Gulaš (Mikuš), 18. L. Květoň (Kolarz), 21. Kašpařík (Kotalík), 33. Červený (Martynek), 41. Šimánek (Kašpařík), 60. Mikuš. Rozhodčí: Polák, Blecha – Bryška, Novák. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4104. Střely na branku: 40:32. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5, 3:5.
Hamerlík (od 41. Vojtek) - Zíb, Hrabal, Hudec, Lojek, Richter, Davison, Cartelli - D. Květoň, Bonk, Klimenta - Kohn, Peterek, Adamský - McGregor, Polanský, Hrňa - Rufer, Ostřížek, Orsava - Marosz
Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, Novák, Vydarený, Kolarz, Mikuš, Vráblík - Kotalík, Šimánek, Kašpařík - Gulaš, Langhammer, Podlešák - L. Květoň, Červený, Martynek - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Sailer.

Oceláři zaskočili aktuálního lídra tabulky vysokým tlakem od prvního buly. Ten byl korunován brankou ve druhé minutě. Na modré závahal Lukáš Květoň, tuto hrubku pak využil třinecký Lukáš Zíb. Ten se, po závaru před Kovářem, trefil do odkryté části branky. Hosté mohli rychle odpovědět, před Hamerlíka si najel Pšurný. Jeho bekhendová střela ale trefila jen připraveného stážce třinecké svatyně. Oceláři se pak dostávali do dalších šancí, v největších asi byli Hudec a Adamský. Gólman Kovář ale všechny střely Třince zastavil.

Následoval tak trest, a to hned dojnásobný. V patnácté minutě vyrovnával Milan Gulaš, který využil chyby domácích hráčů a proměnil sólový únik. Vedení na stranu Jihočechů pak přinesl Lukáš Květoň. Ten, ačkoli musel bránit ocelářskou přesilovku, ujel do přečíslení dvou na jednoho. Forward Mountfieldu zvolil individuální zakončení a tvrdou střelou zápěstím vymetl všechny pavučinky v levém rohu domácí branky.

Vedocí branka nalila hostům do žil novou krev, jejich tlak pokračoval i po změně stran. Hned za 23 vteřin po úvodním buly druhé periody šli hosté do dvoubrankového vedení. Hamerlík nedokázal zastavit nahození od půlící čáry a vyražený puk se dostal k najíždějícímu Aleši Kotalíkovi. Ten Hamerlíka ještě nepřekonal, z dorážky se ale radoval Pavel Kašpařík – 1:3. Budějovičtí i nadále diktovali tempo hry a na branku Petera Hamerlíka se valila jedna šance za druhou, z nichž se jedna gólově ujala. Rostislav Martynek táhl přečíslení dvou na jednoho. Martynek ještě na Hamerlíka nevyzrál, následná dorážka Rudolfa Červeného už za brankouvou čárou skončila. Nic na tom nezměnily ani protesty Ocelářů pro postavení Martynka v brankovišti.

Oceláři se ale postupem času dokázali pomalu vracet do tempa. K tomu jim navíc napomohla přesilovka po školácké chybě Petera Mikuše, který odmítal rozehrát puk ležící pod jeho chrániči. Třinečtí početní výhodu využít nedokázali, v pokračujícím tlaku už ale domácí rozvlnili síť branky Mountfieldu. Ostřížek vyhrál buly pro Adama Rufera. Ten se neukvapil a našel zcela volného Jakuba Orsavu, jenž poslal puk do odkryté části branky - 2:4. Oceláře branka ale dlouho netěšila. Již po deseti vteřinách poslední dvacetiminutovky totiž pátou branku Jihočechů vsítil Jiří Šimánek. Ten vystřelil ze střední třetiny, puk pak, k překvapení všech, propadl Hamerlíkovi mezi betony. Peter Hamerlík toho měl dost a přepustil své místo Martinu Vojtkovi.

Ten musel čelit hostující přesilovce, ve které nebezpečně pálil Ptáček. Třinecký gólman si z touto situací poradil. Naopak kapituloval Kovář. Od modré na něj pálil Rob Davison. Brankář Mountfieldu tuto střelu vyrazil jen k Davidu Ostřížkovi. Ten si přehodil puk na bekhend a střelou nad Kovářův beton snížil na rozdíl dvou branek - 3:5. Oceláři se ještě do konce utkání snažili o korekci a vyrovnání. Trenéři Třince dokonce zvolili hru bez brankáře, ta se ale domácím stala osudnou. Čtyři vteřiny před koncem utkání pečetil vítězství Moutfieldu Peter Mikuš. Třinec – Moutfield – 3:6.

Břetislav Kopřiva (Oceláři Třinec): Hráli jsme víceméně na polovině Českých Budějovic, ale tahle hra nám nenese ovoce už delší dobu. Mužstva přetlačujeme, ale bohužel nedáváme góly a z rychlých protiútoků inkasujeme. Nepohlídali jsme si začátky třetin, dostali jsme laciné branky a tak silné týmy jako České Budějovice si vedení kvalitní defenzivou dokážou pohlídat.

Milan Kupka (HC MOUNTFIELD): Domácí začali aktivně, což umocnili rychlým prvním gólem. My jsme se jejich aktivitu snažili nějak otupit a po dvou akcích jsme výsledek ještě v první třetině otočili. Po třetím gólu se zdálo, že jsme domácí zarazili. Přidali jsme ještě čtvrtou branku a dobrou defenzivou v třetí třetině jsme utkání dovedli do vítězného konce.