Oceláři i potřetí s Hradcem prohráli

06.12.2013 · Michal Samiec
Třinečtí v pátek večer zajížděli do Hradce Králové, avšak i potřetí v sezóně s tímto soupeřem vyšli naprázdno. Možnost nápravy a přetržení čtyřzápasové série porážek mají Oceláři v neděli se Zlínem.
28., pátek 6.12.2013
Mountfield HK
2:0
Třetiny: 1:0, 0:0, 1:0  Branky a nahrávky: 1. Mertl (Šimánek, Dej), 58. Šimánek. Rozhodčí: Homola, Hrubý – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3531. Střely na branku: 15:25. Průběh utkání: 2:0.
Kantor – Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Jank – Dej, Mertl, Šimánek – Červený, Langhammer, L. Květoň – Švagrovský, Tvrdík, Škoda – Švihálek, Knotek, Marek.
Hrubec – Hrabal, Galvas, Roupec, Linhart, Krejčí, Kania, Lojek – Martin Růžička, Bonk, Varaďa – Orsava, Polanský, Adamský – D. Květoň, Peterek, Rákos – Zagrapan, Rufer.

Hlavní útočná síla Mountfieldu leží v první formaci, která je skoro v každém zápase u toho nejdůležitějšího. A tentokrát zvedla hradecké fanoušky ze sedadel už po neuvěřitelných 19 sekundách! Jiří Šimánek se u pravého mantinelu obtočil kolem své osy a poslal puk před prázdnou bránu na hokejku Tomáše Mertla, který neměl problém doklepnout ho na místo určení – 1:0!

Aktivita vydržela domácím barvám i po takto skvostném startu. Brzy si zahráli první přesilovku, v níž si žádnou šanci nevypracovali, jenže během druhé možnosti už ano. Nemohl u toho být nikdo jiný než elitní útok, Tomáš Mertl našel z rohu najetého Reného Vydareného, jeho okamžité zakončení ale skvěle vychytal Šimon Hrubec!

Další nebezpečné situace už k vidění prakticky nebyly, vyjma přečíslení Knotka se Švihálkem, které výtečně znegoval ležící obránce hostů. Hrálo se v klidném tempu a hosté se pozvolna dostávali do hry, jenže v hradeckém pásmu měli obrovské potíže protlačit puk přes obranný val až k Pavlu Kantorovi. Ani v početní výhodě se jim to nepodařilo, proto nemohli pomýšlet na gól.

Po přestávce se ale hradecká obrana začala pozvolna rozestupovat. Za necelé dvě minuty se k přihrávce zpoza brány dostal Daniel Rákos, ale na poslední chvíli jeho zakončení zblokoval Ptáček a Pavel Kantor neměl těžkou práci. Když hosté zkusili soupeře překvapit a Varaďa pálil okamžitě po buly, těsně přestřelil hradeckou branku.

Největší šance hostů přišla ve 27. minutě, kdy obránci chvíli zaváhali a Zagrapan našel před brankou úplně volného Jakuba Orsavu. Ten ale tyčku o pár milimetrů minul! V týmu hostů hýřil snahou především kapitán Radek Bonk, zato Hradec se dopředu moc netlačil a aktivitu pořád nechával na soupeři. Až v samotném závěru druhé třetiny se zase Mountfield začal osmělovat. Dobře věděl, že pokud nechce o svůj náskok přijít, musí se zvednout.

A to se mu také do velké míry povedlo, už hrál s hostujícím týmem vyrovnanou partii. Nebezpečno bylo na obou stranách, před Hrubcem toužil po svém prvním extraligovém hradeckém gólu David Švagrovský a poté mohutně doráželi i Šimánek s Knotkem.

Silná pasáž Ocelářů ale na sebe taky nenechala čekat. Loňský bodový rekordman Martin Růžička se ve 46. minutě nebezpečně tlačil do střelecké pozice a vlivem mírného háčku Františka Ptáčka poslal svou střelu jen těsně mimo. V přesilovce, která byla pro Třinec druhá a také poslední, několikrát donutil Pavla Kantora k zákroku. Hradecký mladík ale po celý večer působil tradičně neprůstřelným dojmem. Na druhou stranu, v tom se od něj jeho protivník a kamarád Hrubec příliš nelišil.

Další velkou možnost měl Růžička sedm minut před koncem, kdy se před brankovištěm dočkal přihrávky od Bonka, ale tísněn poslal kotouč jen těsně vedle. Sám před Kantorem pak neuspěl ani David Květoň. Oceláři sáhli k power-play už v čase 57:33, vůbec jim ale nevyšla. Hned po pár sekundách obral váhajícího obránce o puk kapitán Jiří Šimánek, dovezl ho do prázdné brány a definitivně rozhodl o dalším hradeckém vítězství před vlastními fanoušky – 2:0.

Peter Draisaitl (Mountfield HK): Takhle se to v Hradci hraje. Dáš gól v prvním střídání, potom se necháš přehrát a výhru suverénně pojistíš do prázdné brány… Zdálo se mi, že Třinec většinu zápasu herně dominoval. Měli jsme připraveného něco, co jsme od hráčů chtěli vidět, nebyli jsme to ale schopni pořádně převést na led. Bylo to ubráněné vítězství.

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): Ani nevím, co bych k zápasu řekl. Udělali jsme velmi hrubou chybu hned v prvním střídání, a ta ovlivnila celý vývoj utkání. Hradec hrál velmi tuhou defenzívu, což je v pořádku, slaví to úspěch. My jsme se přes ni nebyli schopni prosadit, a na to jsme dojeli.