Oceláři bez ztráty kytičky ovládli turnaj v Sosnowci

21.08.2010 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté ani jedinkrát nezaváhali a s výběrem složeným převážně z hokejistů, kteří absolvují hráčské testy, dokázali opanovat turnaj v polském Sosnowci. V dnešním zápase porazili pořádající tým KH Zagłębie vysoko 7:2.
turnaj, sobota 21.8.2010
Sosnowiec
2:7
Sosnowiec
Třetiny: 0:0, 1:3, 1:4  Branky a nahrávky: 35. Vozník (M. Kozłowski), 57. Luka (Antonovič) – 21. Czuy, 25. Czuy (Kolafa), 27. Orsava (Kapica), 49. Ostřížek (Orsava), 52. Orsava (Ostřížek, Mičulka), 54. Vrba (Bajtek), 59. Ostřížek. Vyloučení: 4:3, navíc Twardy (Sosnowiec) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 300. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:6, 2:6, 2:7.
Rajski (32. Dzwonek) – D. Galvas, Stępień, K. Kozłowski, Marcińczak, Mazurek, Duszak, Kisiel, Białek – Bacul, Antonovič, Luka – Jaros, Sarnik, Kolanos – M. Kozłowski, Dołęga, Podsiadło – Twardy, Vozník, Baranyk
Vojtek – Kolafa, Štach, Bobček, Vágner, Kania, Toman – Mičulka, Ostřížek, Vrba, Rufer, Kapica, Bajtek, Podešva, Orsava, Škumát, Czuy

Třinec vstupoval do svého závěrečného vystoupení v turnaji se zajištěným celkovým vítězstvím. Po vítězstvích s Liepajou i polskou reprezentací mu toto umístění zajistila i příznivá konstelace ostatních výsledků. Oceláři začali první třetinu posledního utkání turnaje v Sosnowci proti domácímu Zagłębiu aktivně. V prvních pěti minutách se domácí nemohli prakticky dostat z pásma. Solidní střelou se prezentoval obránce Vágner. Po šanci Kozłowského se dobrou příležitostí prezentoval i Kapica, avšak touš do branky nakonec nedostal. Další dobré šance Ocelářů měl Czuy a následně Mičulka, gól nedal na druhé straně Luka, jehož skvěle vychytal Vojtek, neprosadil se ani další hráč sosnowieckého klubu Sarnik. Skóre zápasu neotevřeli ani Oceláři Kania, Kapica, jenž se prezentuje na turnaji v rodné vlasti v dobrém světle, ani Škumát s Mičulkou, kterým zase výborně vyšla první hrací doba dnešního utkání. První gól Zagłębia nedal obránce Galvas, na něhož si budou pamatovat znalci první české ligy, ani v poslední minutě první třetiny další Čech Bacul, který nepřekonal Vojtka střelou mezi betony. Úvodní dějství tedy skončilo i přes všechny tyto šance bezbrankově.

Druhou třetinu začali hosté tím, co hokejisté obou stran nedokázali v úvodní periodě. Kelly Czuy po 38 vteřinách druhé třetiny dorazil bezprizorní puk a hosté vedli – 0:1. O odpověď se o minutu později snažili domácí Antonovič s Jarošem, avšak Vojtek byl pozorný. Ve 25. minutě v oslabení po pasu obránce Znojma v barvách Třince Kolafy kličkou nachytal brankáře domácích Rajského opět Kanaďan Kelly Czuy a Oceláři tak potvrdili své vedení – 0:2. O 134 vteřin později bylo vedení Třineckých již tříbrankové. Nedůrazu obrany Sosnowce tentokrát po přihrávce Kapicy využil Jakub Orsava – 0:3. Ve 35. minutě se poprvé mohli radovat i příznivci domácích barev. V přesilovce poté, co byl na trestné jeden z Ocelářů za nedovolený kontakt s vystřídavším brankářem Sosnowce Dzwonkem, střílí gól Martin Vozník, rodák z Havířova, který v Polsku hraje již 13 let a má dokonce polský pas – 1:3. Ve 37. minutě mohli Třinečtí vést znovu o tři branky, jeden z Ocelářů již zvedal ruce nad hlavu, na brankové čáře mu však radost překazil brankář Dzwonek. Dvě minuty před koncem třetiny naopak domácí Sosnowiec vstřelil branku, rozhodčí ji však Marcinu Kozłowskému neuznal kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti. Po 40 minutách tedy Oceláři v česko-polském slezském derby vedli 3:1.

Domácí začali třetí třetinu přesilovkou a chvilkovým náporem. Na druhé straně chtěl po obkroužení branky překvapit Dzwonka v domácí brance Rufer, ale netrefil. Gól si mohl zakřičet o minutu později David Ostřížek, přihrál mu Orsava a Oceláři odskočili ve vedení – 1:4. Pátou branku mohl dát, avšak nedal, hned po Ostřížkově brance Czuy. Ale ze samostatného nájezdu nedokázal zkompletovat hattrick. V jednapadesáté minutě si třinečtí mladíci po ose Mičulka – Ostřížek – Jakub Orsava vyměnili puk a posledně jmenovaný zatížil skóre domácích svou druhou brankou v zápase – 1:5. V 54. minutě po Bajtkově asistenci vstřelil Tomáš Vrba třetí třinecký gól v Dzwonkově síti v rozmezí 275 sekund – 1:6. Zhruba tři minuty před koncem po české kombinaci v barvách domácího Zagłębia Sosnowiec střelou k tyči překonal Vojtka Vladimír Luka, přihrával mu Antonovič – 2:6. Jedenašedesát sekund před koncem zápasu pak vstřelil poslední branku turnaje člen vítězného, třineckého družstva David Ostřížek. Konečné skóre tedy narostlo do podoby 2:7.

Oceláři tedy bez jediného zaváhání dokázali turnaj v Sosnowci vyhrát. Třinečtí po prvních dvou těsných výhrách dnes dokázali pokonat domácí tým výrazným poměrem. Dvěma brankami se prezentoval Czuy, Orsava a Ostřížek, sedmou trefu přidal Vrba.

Konečná tabulka turnaje O pohár prezidenta města Sosnowiec:
1. HC Oceláři Třinec – 3 zápasy/3 výhry (skóre 12:4)
2. Metalurgs Liepaja – 3 zápasy/2 výhry, 1 prohra (skóre 9:7)
3. reprezentace Polska – 3 zápasy/1 výhra, 2 prohry (skóre 7:6)
4. Zagłębie Sosnowiec – 3 zápasy/3 prohry (skóre 7:18)

Nejlepším Ocelářem na turnaji byl vyhlášen Miroslav Škumát. Brankář Martin Vojtek naopak nejlepším brankářem turnaje. Fotogalerie z posledního zápasu se Sosnowcem je k dispozici na stránkách domácího týmu zde.

Vypracováno s využitím materiálů dostupných na www.hokej.net, kde jsou k dispozici informace o celém turnaji v Sosnowci.