Neuvěřitelné! Ve Zlíně vítězství po nájezdech

27.10.2013 · Michal Samiec
Oceláři v nedělním odpoledním zápase sice promrhali ve druhém utkání po sobě dvoubrankové vedení, ovšem nakonec vezou ze Zlína dva body, které mají velmi sladkou příchuť. Krásný Peterkův nájezd a výborný Hrubec totiž zařídili vítězství v nájezdech po šesti neúspěšných rozstřelech v řadě!
16., neděle 27.10.2013
2:3sn
Třetiny: 0:1, 1:1, 1:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 33. Balaštík (Ondráček, Urbanec), 56. Kubiš (Čajánek) – 5. Roth (Polanský), 28. Martin Růžička (Bonk, Hrabal), rozhodující samostatný nájezd Peterek. Rozhodčí: Husička, Minář – Jindra, Skopal. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4750. Střely na branku: 40:19. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
Horčička (na nájezdy Kašík) – Marušák, Řezníček, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák – Balaštík, Leška, Veselý – Kubiš, Čajánek, Holík – Okál, Melenovský, Ondráček – Honejsek.
Hrubec – Galvas, Hrabal, Linhart, Roth, Zíb, Kania, Foltýn – Martin Růžička, Bonk, Zagrapan – D. Květoň, Polanský, Rákos – Matuš, Peterek, Varaďa – Gorškov, Marek Růžička, Rufer.

Přestože v posledních sezónách je zlínské kluziště pro Oceláře neoblíbené, až téměř zakleté, v posledních dvou utkáních zde naplno bodovali. V semifinálové sérii si na Zimním stadionu Luďka Čajky připsali výhry 6:2 a 6:1. V druhém kole play-off však nevyhráli ani jeden domácí zápas, proto jim tyto úspěchy z Baťova města byly k ničemu.

Zápas, který se hrál v nedělním odpoledni, však nepřinesl žádnou poobědní siestu, při které by se servíroval čaj. Oba týmy do zápasu vlétly naplno, chtěly setřást neúspěchy posledních dnů. Oceláři prohráli tři z posledních čtyř utkání, Zlínští nezvládli páteční utkání na Kladně. Jako první se v zápase radovali hosté. Vladimír Roth potvrdil své střelecké schopnosti a v posledních dvou zápasech venku také gólovou chuť – trefil se už potřetí. Domácím se nepovedený vstup do utkání vůbec nelíbil a jali se hned hnát za vyrovnáním. Pomohlo jim k tomu vyloučení Zagrapana, ševci sehráli výbornou přesilovku, ale Oceláři se ubránili.

Zlínské dílčí neúspěchy vyprovokovaly k ještě větší aktivitě – pomáhala jim k tomu i třinecká obrana, která nechávala Hrubce na holičkách. Dvakrát tomu bylo v 10. minutě. Nejprve byl v nájezdu faulován Leška a dostal tak šanci na repete. Šimon Hrubec však výborně zasáhl a v druhém utkání po sobě tak úspěšně čelil trestnému střílení. O pár sekund později uspěl i proti ráně Čajánka.

Z druhé poloviny úvodní hrací doby zmiňme přesilovou hru Ocelářů po vyloučení Marušáka, kterou sehráli výborně – zlínské hokejisty prakticky nepustili z pásma a připsali si většinu z osmi střel v první třetině. Avšak přesto střelba mohla být ještě častější, největší příležitosti Martinu Růžičkovi zlikvidoval Horčička. V závěru tercie ještě hosté přežili krátkou hru čtyř proti třem a pokračující klasickou převahu.

Prostřední třetinu zahájili domácí velkým náporem, během osmi minut měli řadu šancí, jak zápas vyrovnat. Nebezpečně střílel Čajánek nebo Ondráček, jehož střelu dorážel Melenovský. Další šanci pak vyprodukoval pro Okála Ondráček, v osmé minutě měla šanci první domácí lajna. Řezníček však neskóroval a po vhazování ve třinecké obranně třetině hosté podnikli rychlý protiútok - Martin Růžička dostal hodně prostoru a rychlou střelou zápěstím z pravého křídla prostřelil Horčičku podruhé.

Po druhé brance Ocelářů měli hosté šanci si vedení pohlídat – po nepěkném faulu holí do Polanského obličeje byl na čtyři minuty vyloučen Balaštík. Třinečtí však pro branku Horčičkovu byli nebezpečí málo, dobré situace si připravili až ve druhé polovině početní převahy. Domácí tedy bez potíží přežili dlouhé oslabení, naopak po jeho skončení dostal puk do jízdy právě provinilec Jaroslav Balaštík, jehož střelu z bekhendu Hrubec propustil do sítě – 1:2. Zlín tato branka nakopla a ve zbytku třetiny Oceláře přehrávali. Branku mohl dát znovu Balaštík, šanci měl Čajánek. Třinečtí pak měli možnost hrát přesilovou hru, ale výsledkem bylo po necelé minutě vyloučení Zíba a v samotném závěru třetiny i Hrabala. Domácí tak dostali šanci hrát 47 sekund pět na tři. V prostřední hrací době tuto šanci nevyužili.

Tým PSG Zlín nevyužil ani zbytek této početní výhody na začátku poslední periody normální hrací doby. Ze začátku se ve třetí třetině nehrál strhující hokej. Hosté bránili jednogólové vedení, domácí si naopak byli vědomi, že kdyby prohrávali o dvě branky, měli by málo prostoru na vyrovnání. Těšně před koncem první desetiminutovky třetí části hry měli nejprve dobré pozice pro vyrovnání domácí hráči, na druhé straně jeli dva na jednoho Zagrapan s Martinem Růžičkou.

Oceláři však nejtěsnější vedení neudrželi a ve druhém utkání po sobě promarnili nadějný náskok 2:0. Vyrovnávací gól vyprodukoval zhruba pět minut před vypršením šedesáté minuty Pavel Kubiš. Ze zbytku normální hrací doby ještě zmiňme obrovskou šanci Martina Růžičky, který mohl 40 sekund před koncem poslat do vedení Oceláře. Nestalo se tak, ve Zlíně bylo tedy k vidění prodloužení. V tom se hrál ofenzivní hokej, oba týmy chtěly o bonusovém bodu rozhodnout ještě před nájezdy. Ale i v nastavených pěti minutách gól nepadl, byť sám před gólmanem soupeře byl třeba Zagrapan. Rozhodovala neoblíbená disciplína Ocelářů – nájezdy.

V rozstřelu byl k vidění jediný gól. Za Oceláři postupně neuspěli Polanský a Martin Růžička, za Zlín Čajánek a Holík. Pátou sérii otevřel krásným blafákem do horních pater branky Jan Peterek, následně Šimon Hrubec vychytal Honejska a bylo rozhodnuto! Každá série jednou končí – v součtu s loňskými neúspěchy Třinec vyhrál nájezdy po šesti prohrách v řadě!

Juraj Jurík (PSG Zlín): "Po dvě třetiny jsme byli lepším mužstvem, zatímco Třinec byl hodně efektivní v útoku. Mají velmi šikovné hráče, nabídnete jim jednu příležitost, kterou dokáží proměnit. V poslední třetině jakoby nám došla šťáva. Nakonec jsme rádi, že jsme vyrovnali na 2:2. A to nás ještě podržel brankář Luboš Horčička, jemuž musíme poděkovat, že vyčapal v závěrečné minutě velkou šanci hostů. V penaltách byli hráči Třince zručnější a mají dva body. Za průběh a předvedený výkon jsme si alespoň bod zasloužili."

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): "Odvážíme si ze Zlína velmi cenné body vzhledem k samotnému průběhu utkání, kdy domácí byli aktivnější a tlačili se do brány. My jsme využili několik šancí, kdy nám to tam spadlo. Byli jsme dnes produktivnější na rozdíl od předchozích zápasů a výsledek jsme uhájili."