Nervydrásající zápletka se šťastnějším koncem pro Oceláře

13.11.2009 · Adam Sušovský
Nervydrásající závěr zápasu nabídlo utkání mezi Oceláři a hostující Plzní. Základní hrací doba šedesáti minut vítěze nepřinesla, proto o osudu zápasu rozhodlo až prodloužení, ve kterém si Vojtěch Polák nejprve vymodlil samostatný nájezd, aby ho vzápětí mohl přetavit ve dva body pro domácí.
23.kolo, pátek 13.11.2009
Plzeň
3:2p
Zimní stadion Třinec
Třetiny: 0:1, 1:0, 1:1 - 1:0  Branky a nahrávky: 38. Balej (Cartelli, Bonk), 42. Růžička (Hrabal, Zíb), 61. Polák s.n. - 10. Kovář (Straka, Bomersback), 53. Tvrdík (Hanzlík). Rozhodčí: Minář, Hradil - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 8:11, navíc Kohn (Třinec) 5+OK a, Benda (Plzeň) 5 + OK.. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3511. Střely na branku:21:38 . Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2 – 3:2.  3511
Hamerlík – Zíb, Hrabal, Malec, Seman, Výtisk, Cartelli – Růžička, Polanský, Kohn – Květoň, Peterek, Martynek – Balej, Bonk, Polák – Kanko, Pospíšil, Tomas.
Pöpperle – Hanzlík, Modrý, Benák, Jeřábek, Benda, O´brien, Dobrovolný, Dresler – Vostřák, Straka, Adamský – Bomebrsback, Vampola, Tvrdík – Stránský, Heřman, Dvořák – Scofield, Kovář, Hvíla.

Třináctidenní pauza byla v úvodní části více znát na hostech. Ti působili svižnějším dojmem a zaslouženě první dějství vyhráli. Úvodní šanci zápasu si sice jedovatou střelou zpoza Hermana vytvořil domácí Martynek, pak už ale na sněhobílém ledě Werk arény dominoval jen jeden tým.

V čase 8:19 usedl na trestnou lavici Lukáš Zíb a hosté trestali. Na odraženou střelu kapitána Straky si mezi kruhy najel stále ještě juniorský Jan Kovář a poslal puk pohodlně do sítě – 0:1. Na dvoubrankový rozdíl mohla Plzeň odskočit o necelou půl minutu později. Michal Tvrdík ovšem shořel na mrštné špičce betonu Hamerlíka.

Další velkou šanci si vytvořili hosté v další přesilové hře. V minutě jedenácté ale Kanaďan Bombersback tečoval Vostřákovu ránu pouze do hrudi třineckého brankáře. Domácí byli v té době již pod velkým tlakem, který neustál ani Růžička na modré čáře a vybídl do samostatného úniku Vampolu. Ten svým blafákem skulinku mezi betony slovenského brankáře Hamerlíka netrefil.

O chvíli později byl Vampola strůjce další slibně se rozvíjející šance Plzně, když předložil při přečíslení 2 na 1 puk na hůl Dvořáka. Ten ránou z první nechal vyniknout lapačku Hamerlíka. Na výsledku první třetiny nezměnila ani chytrá otočka navrátilce do třinecké sestavy, Jozefa Baleje, z konce minuty patnácté.

Ve druhé třetině byla sice Plzeň stále mírně lepším týmem, Třinečtí se ale na rozdíl od první části dokázali dostat do šancí. Tu první spálil ve třiadvacáté minutě Růžička, který u pravé tyče netrefil Kohnou přihrávku. Další loženku si družina bílých vytvořila v polovině zápasu. Josef Hrabal našel z rohu hřiště křižnou přihrávkou ideálně najetého Zíba na pravém kruhu, ten ale vyslal velmi slabou ránou pouze do rukavice Pöpperleho.

Plzeň se už nedostávala do tolika vyložených akcí, většina jejich střel velké problémy Hamerlíkovi problémy nenadělala. Hosté tak spoléhali na tuhou obranu středního pásma, přesto se v jejich defenzivě pár skulinek našlo. Radek Bonk nejprve našel Polanského, který tečí brankáře Indiánů ještě nepřekonal. V osmatřicáté minutě už ale zkušený harcíř stál u zrodu vyrovnávací branky. Chytrou přihrávkou totiž našel najetého Cartelliho. Explzeňský obránce svůj blafák sice nezvládl, u odraženého puku byl ale nejdříve Jozef Balej a pohotovou dorážkou srovnal stav zápasu – 1:1.

Třetí část začali Oceláři přesilovkou po vyloučení Jeřábka. Domácí v ní semkli hosty a svůj tlak přetavili ve vedoucí branku. Hrabal vybídl ke střele z pravé strany Martina Růžičku, který se tvrdým příklepem nemýlil – 2:1.

Na vyrovnání jsme v Třinci nemuseli čekat dlouho. Hned o dvě minuty později totiž ve středním pásmu našlápl Vampola, prohnal se jako uragán kolen Výtiska, ale nadvakrát výborného Hamerlíka nepřekonal. Vedoucí branka Třince ovšem hru výrazně oživila

Petr Vampola byl také u další vyložené šance Plzně. Při přečíslení 2 na 1 totiž našel na druhé straně Bomebrsbacka, který ovšem bránu netrefil. Skvělou třetí třetinu navíc divácky ještě více zatraktivnila hromadná bitka, ve které Plzeňští opláceli hrubý zákrok domácího Hrabala. Rozhodčí následně udělil osobní tresty do konce utkání dvěma nejaktivnějším. Předčasně do sprch putoval domácí Kohn a hostující Jan Benda.

Třinečtí se ovšem díky zbytečnému krosčeku Hrabala museli bránit přesilové hře, kterou navíc po dvaceti vteřinách zdvojnásobil stejně tak zbytečným sekáním Radek Bonk. Kritické chvíli se Třinečtí neubránili. Dvě vteřiny před návratem Bonka na led udeřil lehkou tečí Hanzlíkovy střely Michal Tvrdík – 2:2.

Závěr třetiny patřil i díky dvěma vyloučením hostů Třinci. Ten si vypracoval několik stoprocentních šancí. Tou první bylo přečíslení v podání Polanského a Poláka. Druhý jmenovaný ale mezi tři tyče v plné rychlosti nezamířil. O chvíli později se v dalších gólovkách ocitl Bonk a Růžička. Prvně jmenovaný ztroskotal na rychlém betonu Pöpperleho, nejlepší střelec Ocelářů zase dorážkou netrefil úplně prázdnou bránu. A protože neuspěl ani na brankovišti natěsno bráněný Květoň, dospěl zápas do prodloužení.

V něm se čekalo na rozuzleni pouhých 49 vteřin. Vojtěch Polák totiž ujel obraně a po zákroku některého z obránců si vymodlil samostatný nájezd. Šance se chopil sám postižený a rychlýma rukama nedal Pöpperlemu šanci – 3:2. Hosté byli sice střelecky výrazně aktivnější, v konečném součtu to ale na více jak bod nestačilo. Jejich série proher se tak protáhla na číslo pět.

Marian Jelínek (Plzeň):
Dali jsme si nějaký cíl, se kterým jsme sem jeli. Byla to aktivní hra od první minuty, což se nám povedlo. Bohužel se ukázala naše stará bolest - nastřílet více jak dvě branky.

Břetislav Kopřiva (Třinec):
Špatně jsme reagovali na to, co Plzeň hrála. O přestávce jsme si řekli, že jí překonáme jen bojovností. Hráči začali bojovat a díky tomu jsme vyrovnali. Především však musím poděkovat Hamerlíkovi, který předvedl fantastický výkon.