Květoňova penalta rozhodla vyrovnaný zápas

24.01.2010 · Michal Samiec
Vyrovnaný zápas mohli vidět v neděli večer fanoušci v promrzlé Werk Aréně. Dlouho na tabuli svítil stav 1:1, a když se po brankách Pospíšila a Houdka nerozhodlo ani v prodloužení, vítěze musely určit samostatné nájezdy. Nájezd Davida Květoně měl pro Třinec cenu dvou bodů.
44.kolo, neděle 24.1.2010
Kometa Brno
3:2sn
Třetiny: 0:1, 1:0, 1:1 - 0:0  Branky a nahrávky: 32. Peterek (Malec, Duba), 57. Pospíšil (D. Květoň), rozhodující nájezd D. Květoň – 20. Brabenec, 60. Houdek (R. Erat). Rozhodčí: Turčan, Fraňo – Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3185. Střely na branku: 47:36. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2. 3185
Duba – Zíb, Hrabal, Cartelli, Malec, Seman, Platil, Výtisk, Lojek – Kohn, Bonk, M. Růžička – D. Květoň, Peterek, Pospíšil – Tomas, Polanský, Martynek – Kanko, Polák.
Hovi – Houdek, Bičánek, Kempný, Ovčačík, Richter, Mojžíš, Štach – R. Erat, R. Procházka, Dlouhý – J. Svoboda, Huml, Brabenec – Šindel, Divíšek, Hubáček – Ludvík, Vondráček.

Hosté, kteří nastoupili bez Nováka, Zubíčka, Komy, Krsteva, Varadi a také Jiřího Dopity, do úvodní třetiny vstoupili aktivně a již ve druhé minutě hledal Divíšek žabkou mezi kruhy osamoceného Svobodu, ten však ztečoval těsně vedle levé tyčky. Následně unikl v oslabení Brabenec, ale pouze odstartoval sérii vynikajících zákroků domácího brankáře Duby. Třinecký gólman se zaskvěl i proti samostatnému nájezdu Erata, ten nedal ani nadvakrát. Domácí Oceláři si první vážnější střeleckou pozici vypracovali v minutě páté, kdy Kohn přenechal Růžičkovi, jenže ten tváří v tvář Hovimu trefil jen jeho lapačku. V desáté minutě se ve středním pásmu uvolnil Kanko, přihrál před brankou osamocenému Polákovi, jenž však vinou faulu Ovčačíka promáchl a navíc se nepříjemně zranil o tyč branky Komety. Domácí si v této přesilovce vypracovali řadu dobrých střeleckých pozic, neskórovali však. Oceláři nevyužili ani následující čtyřminutovou přesilovku po vysoké holi Vondráčka, navíc fauloval Cartelli a domácí tedy ztratili výhodu muže v poli. Když se zdálo, že úvodní třetina skončí bez branek, zaváhal Malec v obranném pásmu, o touš jej obral Kamil Brabenec a střelou pod horní tyč nedal Dubovi 34 vteřin před koncem úvodního dějství šanci – 0:1.

Druhá třetina byla plná nepřesností z obou stran, nicméně domácí Oceláři pokračovali v aktivitě z úvodního dějství, kdy byli střelecky velmi potentní (16 střel). Avšak ani hostující Kometa nebyla zalezlá před svým brankovištěm a zejména rychlými výpady o sobě často dávala vědět. První příležitost navršit své jednobrankové vedení měli modro-bílí v minutě čtyřiadvacáté, kdy byl vyloučen Výtisk. Třinec se však díky Dubovi ubránil, domácí gólman se zaskvěl i při pokusu Ovčačíka od modré ve 28. minutě. Následně se ve dvou akcích představil třinecký štírek Rostislav Martynek. Nejprve tvrdou bombou od levého hrazení trefil Hoviho vyrážečku, poté se dral do zakončení, ale zahákoval jej Houdek. Oceláři tak dostali šanci skóre vyrovnat. Přesilovka se jim ale vůbec nedařila, z publika se již začínal ozývat pískot. Pak ovšem přišla akce domácího kapitána - Jan Peterek přebral ve středním pásmu puk, obešel obránce, těsně před Hovim si přehodil puk z bekhendu na forhend a zakončil přesně pod vyrážečku finského brankáře – 1:1. Hned po vstřelené brance měl příležitost Platil, najížděl z pravého křídla, vhodný okamžik na vstřelení branky však prováhal. Ve 37. minutě měla obrovskou šanci i hostující Kometa. Šindel ve středním pásmu obral Semana, předal puk Hubáčkovi, ten žabkou vyzval ke skórování Divíška, který však Dubovu klec přestřelil. Po pokusu Květoně v oslabení a Hubáčkově pumelenici z vrcholu kruhu v téže přesilovce Brna přišla akce, která uzavřela prostřední třetinu. Na modré se uvolnil Polanský, naservíroval touš Růžičkovi, jenž však napálil jen zadní mantinel.

První velká šance poslední třetiny rezultovala z vyloučení Kempného, kdy ve 47. minutě po Hrabalově bombě netrefil Polanský odkrytou klec za rozhozeným Hovim. Do velké šance se prodral v další minutě agilní Tomáš Pospíšil, jenže nedokázal zasunout kus černé gumy mezi betony finského sympaťáka. Velká chvíle tohoto šumperského rodáka však teprve měla přijít. Šanci jít do vedení měla však i Kometa. Ve dvanácté minutě poslední třetiny Svoboda obral o puk Malce, rychlým vyjetím však situaci zachránil Duba. 3 minuty a 21 vteřin před koncem třetí třetiny probruslil do útočného pásma Tomáš Pospíšil a zakončil přesně do podobného místa jako u prvního gólu Peterek – 2:1. Nepříjemná chvíle nastala v 58. minutě pro třineckého Radka Bonka, schytal do nohy bombu Bičánka, který pálil z první, a z ledu se sbíral jen velmi ztěžka. 56 vteřin před koncem však přišlo vyrovnání. Duba první Eratovu střelu vyrazil, brněnský forvard však odražený touš naservíroval před odkrytou branku a Tomáš Houdek, rodák z Českého Těšína, rozradostnil brněnský kotel – 2:2.

Začátek prodloužení Oceláři dohrávali v početní výhodě, domácím se podařilo hostující trojici vyšachovat, jenže Kohnovu prudkou příhru Pospíšil netrefil. Ve třetí minutě nastavení ještě Cartelli nabíjel na teč Kohnovi, ten však touš nasměroval pouze do Hoviho. Ve zbytku overtimu žádné další pozdvižení nenastalo, zápas tedy dospěl do samostatných nájezdů. Jely se celkem čtyři série – v první sadě tří nájezdů kralovali brankáři. Neproměnili hosté Procházka, Houdek, ani Brabenec, gól nedali ani třinečtí Polanský, Pospíšil a Kohn. Rozhodnutí přišlo ve čtvrté sérii, první se rozjel David Květoň a Hoviho prostřelil. Následně Divíšek musel dát, Duba jej však vychytal, a tak Oceláři mohli ve třetím zápase v řadě, který se v šedesáti minutách nerozhodl, poprvé slavit vítězství.

Břetislav Kopřiva (HCO Třinec):
Vůle a nasazení bylo z naší strany vysoké, ale soupeř má výsledky a bylo vidět, že hraje dobře v obraně. Těžko jsme se znovu prosazovali přes střední pásmo a taky v útočné třetině. Když v takovém utkání nedáme góly z přesilových her, těžko je budeme vyhrávat. Problém tedy vidím právě v přesilovkách a zakolísání v závěru. Když jsme to otočili na 2:1, to by se nám nemělo stát. Můžeme být rádi, že máme dva body.

Vladimír Jeřábek (Kometa Brno):
Bod bychom před utkáním brali. Bylo to kvalitní utkání, hodně šancí na obou stranách. Ozdobou ale byli brankáři. Mohlo to pro nás dopadnout i hůř. Když jsme těsně před koncem po hrozné individuální chybě inkasovali, byla to těžká situace. Ale myslím, že jsme si bod zasloužili, na šance to bylo vyrovnané. Dopita s námi vůbec neodcestoval. Měl teploty a už po dopoledním rozbruslení řekl, že to nepůjde.