Jan Peterek vystřelil Třinci dva body

07.10.2011 · Tomáš Vacho
Velmi vyrovnaná partie byla k vidění na třineckém kluzišti v rámci 9. kola Tisport extraligy. Oceláři se s plzeňskými Indiány přetahovali tak dlouho, až utkání dospělo za stavu 3:3 do prodloužení. V něm neskutečným způsobem zařídil Jan Peterek, když ve vlastním oslabení rozhodl zápas pro své barvy.
9.kolo, pátek 7.10.2011
Plzeň
4:3p
Třetiny: 2:1, 1:2, 0:0 - 1:0  Branky a nahrávky: 12. Adamský (Kohn, Seman), 18. Zíb (Chovan), 37. Adamský (Kohn), 62. Peterek - 11. Straka (Jeřábek), 22. Heřman (Kovář), 30. Hlinka (Svoboda). Rozhodčí: Mikula, Hradil - Kis, Jindra. Vyloučení: 4:10. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4075. Střely na branku: 36:33. Průběh utkání:0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 4:3.
Hamerlík - Richter, Hudec, Zíb, Lojek, Seman, Davison, Cartelli, Hrabal, Chovan - Kohn, Peterek, Adamský - Havel, Polanský, Chovan - Marosz, Květoň, Hrňa - McGregor, Valčák, Orsava
Svoboda - Dresler, Jeřábek, St.Pierre, Hanzlík, Marušák, Malena - Vlasák, Straka, Stránský - Kratěna, Hlinka, Lev - Johnson, Dvořák, Pitule - Kovář, Mrňa, Duda

Mužstva po celý zápas předváděla bojovný výkon, za provaz tahal každou chvíli někdo jiný. Aktivněji ale začali hosté, kteří ale ze svého tlaku nedokázali vytěžit žádnou vážnější příležitost. To Ocelářům se v této činnosti dařilo lépe. V desáté minutě se Erik Hrňa zjevil osamocen před Svobodou, ovšem zaúřadovala lapačka plzeňského strážce. Prakticky z protiútoku se na druhé straně mohl blýsknout Jan Kovář, ale taktéž neuspěl.

V čase 10:49 již ale Indiáni mohli slavit – Martin Straka, tak jako správný kapitán, ve spolupráci s Jeřábkem zasadil domácím po jejich chybě v defenzívě tvrdý direkt v podobě první branky zápasu. Radost na střídačce Západočechů ale nevydržela dlouho. Za necelou půlminutu zaúřadoval Martin Adamský, který si našel své místečko u pravé tyčky a nekompromisně proměnil Kohnovu příhru.

Následovaly další zajímavé momenty, jmenujme například tři slepené pokusy dua Straka – Jeřábek, z nichž Hamerlík ani jeden nepropustil, nebo za minutu následující pumelici Davida Květoně razítkující tyč Svobodovy klece. Hosté byli v utkání velice nedisciplinovaní, ostatně poměr vyloučení hovoří jasně. Třinec byl ale dnes v přesilovkách slabý, několikrát si vysloužil i pískot svých fanoušků.

Nejinak tomu bylo i v osmnácté minutě, ale zničehonic, najednou a zčistajasna se do puku opřel Lukáš Zíb a kotouč k údivu všech, navíc tečován plzeňským zadákem, zapadl za Svobodova záda. Srovnat mohl hned po přestávce Ondřej Kratěna, ale jeho pohledná technická střela do protipohybu brankáře se pouze otřela o tyč.

To ale Indiány nemuselo vůbec mrzet, již za třičtvrtě minuty totiž bylo srovnáno zásluhou Martina Heřmana, který příhru Kováře zužitkoval tak efektivně, jak jen to bylo možné. V sedmadvacáté minutě byl na třineckých ochozech znovu rozruch. Ve vlastním oslabení totiž ujel domácí Valčák a zkusil bekhendové řešení této situace, ale kotouč minul levou tyč.

A tak se v polovině zápasu chopili žezla Indiáni a zvrátili vyrovnaný stav. Postaral se o to Jaroslav Hlinka, ale především třinečtí hráči, kteří špatně vystřídali a nechali tak plzeňskému forwardovi velký kus ledu. Ten ho využil ranou do pravého růžku, čímž Hamerlíkovi nedal žádnou šanci.

Poslední branka v základní hrací době padla již na konci druhé třetiny a postaral se o ni Martin Adamský, který Svobodu důrazným zakončením překonal natřikrát. Poslední perioda již změnu skóre nepřinesla, proto zápas dospěl do prodloužení.

To se hrálo jen do času 61:44, ve kterém se neskutečným způsobem prezentoval domácí kapitán Jan Peterek, který v rohu útočného pásma při vlastním oslabení vybojoval ztracený kotouč mezi třemi protihráči a následně ho bekhendovou střelou poslal za Svobodova záda, čímž strhnul nejen vlnu euforie ve Werk Aréně, ale i vítězství pro třinecké barvy.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec):
První třetinu jsme měli velice dobrou, bruslili jsme, ale druhá část patřila Plzni a my můžeme být rádi, že se nám v ní podařilo srovnat na 3:3. Ten gól byl velice důležitý. Nutili jsme pak kluky, aby zvládli organizaci hry a nedostali další gól. Třetí třetinu už jsme zase odehráli dobře. Přesilovky nám nešly tak, jak bychom si přáli. A bylo jich dost. Děkuju ale klukům za nasazení, protože Plzeň tady ukázala, že je velice kvalitní a důrazné mužstvo.

Michal Straka (HC Plzeň 1929):
My jsme s jedním bodem spokojeni. První třetinu jsme zahráli špatně. Naši útočníci nebyli ve hře, nenapadali ani nedobruslovali, obránci zbytečně couvali. Klidně jsme ji mohli prohrát 0:3. Do druhé části jsme udělali nějaké změny, dali jsme tam Martina Heřmana a chtěli Třinec dostat pod tlak. To se nám povedlo, srovnali jsme hru, bohužel ke konci třetiny jsme udělali chybu ve středním pásmu a dostali gól na 3:3. V závěru jsme už zase byli zbytečně vylučovaní a to nás stálo spoustu sil. Když jsme se paradoxně v prodloužení dostali do přesilovky, uspěchali jsme střelu a podcenili situaci u nás v pásmu, Peterek vyjel z rohu a rozhodl.