Derby před plnou halou rozhodl Květoň

18.10.2013 · Michal Samiec
Více než osm a půl tisíce diváků se sešlo v pátek večer v ostravské ČEZ aréně k prvnímu derby nové sezóny. V sestavě Třince mohli vidět staronovou tvář. Po angažmá ve Finsku se do třineckých barev vrátil David Květoň a uvedl se parádně – vítězným gólem!
13., pátek 18.10.2013
2:3
Třetiny: 1:1, 0:1, 1:1  Branky a nahrávky: 2. Svačina (Huna, Sloboda), 48. Svačina (Roman) – 19. Zíb (Růžička Martin, Zagrapan), 39. Adamský (Polanský), 58. Květoň (Polanský, Adamský). Rozhodčí: Hodek, Horák – Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8454. Střely na branku: 48:22. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
Málek – Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Kovář, Pastor – Strapáč, Burger, Húževka – Huna, Roman, Svačina – Káňa, Hlinka, Szturc – Vandas, Valčák, Šedivý.
Hrubec – Hrabal, Galvas, Roth, Linhart, Roupec, Zíb, Kania – Martin Růžička, Bonk, Zagrapan – Květoň, Polanský, Adamský – Gorškov, Rákos, Varaďa – Matuš, Marek Růžička, Rufer.

Úvod utkání patřil domácím. Již po dvaasedmdesáti sekundách od prvního buly utkání se poprvé měnilo skóre. Po střele Rudolfa Huny byl nejpohotovější Vladimír Svačina a překonal tak Hrubce ve třinecké brance. Po prvním gólu byli aktivnější domácí – zajímavé střelecké pokusy měl Húževka nebo Burger. Oceláři se trochu osmělili až po polovině úvodního dějství. Dvě minuty před koncem první třetiny byl vyloučen Káňa a hosté využili přesilovou hru hned po 47 sekundách. Svou specialitou – přesnou střelou od modré – srovnal Lukáš Zíb. Těsně před koncem první dvacetiminutovky mohl navýšit skóre na třinecké straně Martin Růžička, ale Málka nepřekonal.

V oslabení Vítkovic ve 24. minutě rozhodovalo video. Huna podržel puk, hledal Svačinu, jehož střelu Hrubec srazil tak, že touš putoval po brankové čáře. Sudí však nakonec usoudili, že branky dosaženo nebylo. Větší zrušení bylo na programu po polovině zápasu. Nejprve Hlinka ujel po křídle a před dalším vítkovickým hráčem puk sebral Hrubec. O necelou minutu později na druhé straně neřešil únik ideálně Martin Růžička.

Tři minuty před koncem druhé třetiny se krásně uvolnil Polanský, ale jeho švih mu sebral Málek. Tak přesný už domácí gólman nebyl 76 sekund před druhou sirénou, kdy bomba Martina Adamského z jízdy po levém křídle napnula síť za domácím brankářem. Hosté tak, i přes velkou šanci domácích v samotném závěru, kterou musel faulem zhatit navrátilec Květoň, vyhráli druhou třetinu 1:0.

Třetí část tak znamenala pro domácí jediný cíl – vyrovnat! Obrátky nutně museli zvýšit i hostující hokejisté, neboť v úvodní a druhé třetině nasbírali jen 10 střel. Plán se Vítkovicím podařilo naplnil dvanáct minut před koncem normální hrací doby, kdy zpoza Hrubcovy branky hodil Roman puk na první tyč, kde číhal zcela volný Vladimír Svačina a zavěsil pod horní tyč. Domácí, kteří drtili Třinec v počtu střel na branku, začali ještě více tlačit, ale udeřit mohlo na druhé straně. Nejprve unikala dvojice Polanský – Rákos, ale víc než melu před Málkem nevybojovala. Následně dostal puk do dobré pozice Adamský, ale ani ten se neprosadil.

Rozhodující branka utkání padla zhruba dvě minuty před koncem normální hrací doby. David Květoň dostal puk na levé křídlo, pokusil se vystřelit zpoza obránce. Jeho rána byla pro Málka velmi nebezpečná, vyrazil ji pouze před sebe. Tam se jí navrátilec z Finska ujal a kličkou poslal puk pod domácím brankářem do sítě – 2:3! Vítkovice ještě zkusily time out a dlouhou hru bez brankáře, ta jim ale srovnání nepřinesla. Hosté na čele s nejlepším hráčem utkání Šimonem Hrubce těsné vedení uhájili. Plný počet bodů tak putuje na konto Ocelářů!

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): "Hokej se nehraje na krásu, ale na vítězství, takže s výsledkem nemůžeme být spokojeni. Zápas se přitom vyvíjel z naší strany dobře. Byla tam agresivita, bojovnost i šance, vedli jsme rychle 1:0. Ale Třinec byl produktivnější."

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): "Neměli jsme dobrý vstup do utkání. Neměli jsme dobrý pohyb, Vítkovice byly rychlejší a důraznější. Brzy jsme inkasovali gól, ale důležité bylo, že nám domácí neodskočili od většího vedení a v první třetině nás podržel Šimon Hrubec. Postupně se utkání vyrovnalo. Rozhodlo štěstí v koncovce."