V hokejové Lize mistrů čeká Oceláře finské Kuopio a norský Stavanger

13.05.2015 · Martin Stebel
Středeční los základních skupin Champions Hockey League přisoudil Ocelářům finský tým KalPa Kuopio a stejně jako v loňské sezoně norský Stavanger Oilers. Druhý ročník Ligy mistrů startuje 20.8. Nabízíme stručné vizitky soupeřů třineckých hokejistů.

Stavanger Oilers

V minulém ročníku Champions Hockey League ve vzájemných zápasech Třince a Stavangeru poněkud paradoxně neplatilo okřídlené motto "můj dům - můj hrad". V prvním duelu Slezané na domácím kluzišti podlehli 4:5, v odvetě na severu Evropy naopak Oceláři zvítězili poměrem 3:2. Olejáři jsou aktuálními norskými šampiony. Domácí duely hrají v útulné DNB-Areně, kde hokej může sledovat 4300 diváků. Klub má ve svém kádru několik ostřílených hráčů s reprezentačními zkušenostmi.

Norský oddíl patři k velice mladým organizacím. Oficiálně byl založen teprve v roce 2000, a je pokračovatelem předchozího stavangerského hokejového klubu Viking Hockey. Navzdory krátké historii už však patří mezi velmi úspěšná norská mužstva - v posledních šesti sezonách vyhrál ve své zemi hned pět mistrovských titulů!

Největší hvězdou mužstva je pravděpodobně americký útočník Dan Kissel, jenž pravidelně sbíral body v loňské edici CHL. Hlavním trenérem Stavangeru je Petter Thoresen, otec zřejmě nejlepšího norského hokejisty Patricka Thoresena, jenž aktuálně obléká dres mistra KHL z Petrohradu.

KalPa Kuopio

Kuopio se nachází ve východní části Finska. Město s necelými sto tisíci obyvatel je známo hlavně díky zimnímu středisku, do kterého spadají skokanské můstky, kde se pravidelně konají závody Světového poháru ve skocích na lyžích.

Klub byl založen v roce 1929 (stejně jako Oceláři) a společně s Hämeenlinnou je druhým nejstarším klubem z finské SM-Liigy. I přes svou dlouholetou historii má ve sbírce pouze stříbro ze sezony 1990/91 a bronzovou medaili z ročníku 2008/09. V sezoně 2014/15 KalPa vypadla ve čtvrtfinále play-off, kde nestačila na Lukko Raumu, které podlehla 2:4 na zápasy.

Hokejový klub z Kuopia dokázal vychovat několik hvězd finského a světového hokeje. S velkou kariérou zde začal například Sami Kapanen, Kimmo Timonen a rovněž Olli Jokinen. Ještě v minulé sezoně oblékali dres klubu dva čeští útočníci - Michal Birner a Tomáš Kubalík. Ani jeden už však v Kuopiu nepůsobí, první jmenovaný bude nově hrát v Liberci, druhý akceptoval nabídku německého Ingolstadtu. Své domácí zápasy KalPa hraje v Data Group Areně, která kapacitně připomíná třineckou WERK ARENU - 5064 diváků.

Základní skupiny Champions Hockey League 2015/2016:

Skupina 1: SC Bern, Linköpings HC, IFK Helsinki

Skupina 2: Tappara Tampere, EV Zug, Djurgården Hockey