V derby lepší Oceláři, Vítkovice porazili 2:1!

14.12.2014 · Daniel Ježek
V posledním předvánočním zápase se Třinečtí postavili svému krajskému sokovi z Vítkovic. Skóre zápasu sice jako první změnili Ostravané, Slezanům se ve druhé třetině povedlo otočit vývoj a dojít k výhře 2:1! Branky Ocelářů vsítili Martin Adamský a Jakub Orsava.
30.kolo, neděle 14.12.2014
2:1
Třetiny: 0:1, 2:0, 0:0  Branky a nahrávky: 25. Adamský (Hrňa, Klepiš), 38. Orsava (Adamský, Galvas) – 9. Olesz. Rozhodčí: Mikula, Polák - Frödl, Charvát. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5 200 (vyprodáno). Střely na branku: 25:36. Zblokované střely: 8:11. Hity: 16:9. Vhazování: 34:36. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Hrubec (Hamerlík) – Klesla (C), Matyáš, Linhart, Galvas, Hrabal, M. Doudera, L. Doudera – Orsava, Kreps, Hrňa – Adamský, Polanský (A), Dravecký – Rákos, Matuš, Klepiš – Rufer, Kindl, Cienciala.
Dolejš (Maxwell) – Čerešňák, Hrbas, Zíb, Malec, Stehlík, Kovář, Šenkeřík, Pastor – Svoboda, Hlinka, Olesz (C) – Szturc, Roman (A), Svačina – Vandas, Húževka (A), Káňa – Němec, Kolouch, Kucsera.

Úvodu zápasu byli o něco aktivnější domácí Oceláři. Slezané si vypracovali několik šancí, k dispozici měli i krátkou přesilovku pěti proti třem. Tu ale hráči s dráčkem na hrudi využít nedokázali. Ostravané, kteří se do tempa dostávali o něco pomaleji, se paradoxně jako první dočkali branky. Hosté dohrávali přesilovku, když se Rostislav Olesz rozjel ve středním pásmu a střelou nad Hrubcův beton poprvé posunul skóre.

Oceláři se o srovnání pokoušeli v přesilovce z třinácté minuty, na Dolejše šlo několik pokusů, ani jeden ale nebyl přesný. Poslední minuty první dvacetiminutovky se nesly ve znamení přesilovek hostujícího týmu. Vítkovice sice držely útočnou třetinu, cestu k Hrubcovi si ale nenašly. A když se tři vteřiny před první sirénou neprosadil Káňa, šlo se do kabin za jednobrankového vedení Ostravanů.

Jan Káňa byl aktivní také na startu prostřední části, po chybě třinecké obrany se dostal do sólového úniku, ani nadvakrát ale Hrubce překonat nedokázal. To Oceláře nabudilo, lepším pohybem si vypracovali dvě přesilovky. Tu druhou ve dvacáté páté minutě dokázali využít. Domácí předvedli pohlednou kombinaci na jeden dotek, kterou střelou do branky zakončil Martin Adamský. Regulérnost branky posvětil i rozhodčí u videa – 1:1.

Utkání poté pokračovalo ve vysokém tempu, šance se střídaly na obou stranách. Orsava nedokázal trefit Adamského pas, vítkovický Svoboda pak pálil jen do boční sítě. Osmatřicátá minuta – třetí branka zápasu. Aktivnější byli hosté, hráli v početní výhodě. Oceláři ale již po jedenácté předvedli, proč pro ně oslabení není nevýhodou. Martin Adamský dojel Galvasovo vyhození, před Dolejšem zadovkou namazal Jakubu Orsavovi. Ten skrz dva bránící hráče propálil hostujícího gólmana.

V závěru druhé periody ještě domácí mohli přidat třetí branku, Matuš v přečíslení ale přihrával nepřesně. Do poslední části tak s vedením nastoupili domácí. To mohlo být srovnáno po čtyřech minutách hry, Vadasův pokus ale našel jen připraveného Hrubce. V polovině poslední periody si hosté zahráli přesilovku. Ostravané drželi domácí tým pod vysokým tlakem, pokusy Svačiny a Zíba ale úspěch nepřinesly.

Vítkovičtí svou šanci zužitkovat nedokázali, navíc nabídli Ocelářům přesilovou hru. Ta se mohla Slezanům vymstít, protiakci Svobody ale fantasticky zastavil Hrubec. Hosté se marně pokoušeli o srovnání stavu, v závěru zápasu jim nepomohla ani hra bez brankáře. Domácí si svůj jednobrankový náskok pohlídali a berou všechny body.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Zápas se pro nás nevyvíjel vůbec dobře. Čekali jsme houževnatého soupeře, který v zádech má čtyři výhry z pěti zápasů. Navíc velkou motivaci v derby. V první třetině si myslím, že jsme měli více ze hry. Pak jsme ale dostali nešťastnou branku na konci oslabení po naší chybě. Od druhé třetiny Vítkovice hrály lépe, než my. Měly více brankových příležitostí, nás podržel brankář Hrubec. Situace se opakovala i v poslední třetině. Tahali jsme za kratší konec, asi si Vítkovice zasloužily bodový zisk. Jsme velmi rádi, že jsme utkání dokázali vyhrát. Chci vyzdvihnout skvělý výkon Šimona Hrubce.

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): My jsme věděli o síle domácího mužstva. Tomu jsme přizpůsobili naši taktiku. Z tohohle pohledu musím hráče pochválit, plánu se drželi velmi precizně. Dali jsme úvodní gól, měli několik brejků. Ať už v první třetině, které jsme zakončit nedokázali, pak ve druhé. To byl možná klíčový moment zápasu. Náš brejk, pak následný faul. Třinec jsme dnes výrazně přestříleli, tahle situace se u nás opakuje, ale naše produktivita je žalostná. A to je ještě hodně slabé slovo. Každopádně gratuluji lídrovi soupeře k výhře.