Třinecký hokej je moje srdeční záležitost, tvrdí polský fanda

16.12.2010 · Martin Stebel
Všeobecně se ví, že Oceláři mají mezinárodní fanouškovskou obec. Kromě slovenských příznivců lze spatřit na parkovišti u Werk arény i nemálo aut s polskými „espézetkami". Jedním z nejvěrnějších fandů naších severních sousedů je pan Kazimierz Kuczera z Pogwizdowa u Cieszyna, jenž se redakci svěřil se svým fanouškovským příběhem.

Pane Kazimierzi, prozraďte, kdy poprvé jste zavítal na třinecký zimák?

Jezdím zde pravidelně od roku 1995, tedy od postupu Třince do extraligy. Pokud mi to práce a rodina dovolí, snažím se být na každém zápase. Mám menší stavební firmu a jsem docela vytížený, ale třinecký hokej navštěvuji pokud možno pravidelně, jelikož to je moje srdeční záležitost. Průměrně chybím v sezóně pouze na 3 až 4 zápasech. Někdy jezdím i na venkovní zápasy Třince. Byl jsem je povzbudit třeba v Havířově, když ještě hráli extraligu. Několikrát jsem byl i ve Vítkovicích.

Naši severní sousedé mají tradičně docela početné zastoupení na tribunách Werk arény. Kdo vás poprvé vzal na třinecký hokej?

Poprvé jsem jel s partou přátel z práce. Doneslo se k nám, že Třinec hraje dobrý hokej a byli jsme na to zvědaví. Hned napoprvé se nám to moc zalíbilo a musím se přiznat, že díky hokeji jsem tady poznal několik dobrých přátel.

Jak jste již avizoval, jezdíte fandit i na výjezdové zápasy. Kde jste byl s Oceláři nejdál?

Navštívil jsem vsetínský Lapač. V té době byl Vsetín skoro neporazitelný, ale tehdy jsme tam trochu překvapivě vyhráli. Docela lituji, že už Vsetín není extraligový. Byla tam moc příjemná atmosféra.

Jaký je váš nejsilnější zážitek spojený s třineckým hokejem?

Pochopitelně nejraději vzpomínám na sezónu 97/98, kdy byl Třinec ve finále proti Vsetínu. Nelze zapomenout na skvělá jména jako Daňo, Sekeráš, Kontšek, nebo třeba Viktor Ujčík. Mým nejoblíbenějším hráčem byl tehdy Jozef Daňo. Ten mi v sestavě chybí ještě dnes.

Který z hráčů se vám nejvíc zamlouvá z aktuálního kádru?

Momentálně je mým oblíbencem Lukáš Krajíček. Mám rád jeho přehled ve hře. Působí na ledě velmi uklidňujícím dojmem a jsem rád, že máme v týmu hvězdu jeho kalibru. Není to pro mě nový hráč, jelikož docela bedlivě sleduji NHL v televizi na satelitu. Loni hrál finále Stanley Cupu ve Philadelphii, předtím byl v Tampě Bay a Vancouveru.

Oceláři mají v tomto ročníku kvalitní tým. Jak prognózujete jeho letošní ambice?

Myslím, že letos je kádr natolik silný, že bychom mohli klidně postoupit třeba až do finále. Věřím, že v play-off už konečně budeme mít víc štěstí, než v minulosti. Vždy tomu něco málo chybělo. Buď byl zraněný nějaký klíčový hráč, nebo gólman neměl formu. Letos doufám bude Třinec konečně úspěšný.

Sledujete stejně bedlivě i polský hokej?

Sleduji ho jen velmi okrajově. Polský hokej je prostě na slabé úrovni. Vzpomínám však s úsměvem na kuriózní turnaj, který se odehrál asi před deseti léty zde ve Werk aréně. Hrál se tady Kontinentální pohár. Přijel polský mistr Podhale Nowy Targ a senzačně porazil Třinec tuším 6:0. Byl to opravdu divný výsledek, jelikož den předtím Třinec vyhrál s rakouským Klagenfurtem myslím 12:1.

V čem podle vás tkví podstata problému polského hokeje?

Problémů je asi víc. Děti a mládež se vůbec nehrnou do hokeje, protože to je docela nákladný sport a nemohou si ho dovolit. Dalším zásadním problémem je nedostatečný počet ledových ploch v celé zemi. Jsou ale naštěstí i pozitivní příklady. Nedávno otevřeli zcela nový a krásný zimáček v Cieszynie, proto pevně doufám, že aspoň tam se občas bude hrát nějaký lepší zápas.

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary