Top 10 zápasů třineckých Ocelářů v sezóně 2014/2015

08.05.2015 · Michal Samiec
Oceláři zažili nezapomenutelnou sezónu 2014/2015. Konec léta a začátek podzimu byl ve znamení novinek – přestěhovali se do nové haly a poprvé se představili v nové evropské Champions Hockey League. 12. září pak začal extraligový ročník zakončený po 70 zápasech stříbrnou medailí.

Třinečtí Oceláři odehráli od 31. července 2014, kdy bylo na ploše nové Werk areny na Frýdecké ulici odehráno první hokejové utkání, až do 23. dubna 2015, kdy se ve stejné aréně hrálo nejzazší utkání, jaké český ligový hokej nabízí – a sice sedmé finále, celkem 83 utkání. Kromě sedmi desítek ligových zápasů – 52 kol základní části a 18 ve třech kolech play off – musíme letos poprvé počítat mezi odehrané zápasy Třince i šest duelů v Champions Hockey League a sedm přípravných utkání. V létě 2014 byla i příprava na nový ročník velice atraktivní. Oceláři totiž otevřeli novou halu, také na tyto testovací zápasy (šest ze sedmi se hrálo v Třinci) chodily tisíce fanoušků, poprvé se v Třinci hrál Steel Cup s mezinárodní účastí. Z této sady utkání jsme vybrali 10 nejzajímavějších s jedním bonusem.

#10: 24. kolo, Slavia Praha – Třinec 2:6, 25. listopadu 2014

Zdánlivě nic neřešící zápas uprostřed sezóny na Slavii. Utkání jsme ale do seznamu zařadili, protože Oceláři zde v toto listopadové úterý před bídnou návštěvou necelých tří tisíc fanoušků předvedli jeden z nejlepších výkonů na ledě soupeře v sezóně. Domácí Slavii jasně přehráli, hostující Třinec táhly bývalé opory Slavie. Jakub Klepiš, který hrál za Oceláře druhý zápas, dal jeden gól, na dva přihrál. Obránce Roth přidal tři asistence, dvakrát se ve svém šestém utkání za Třinecké po návratu z Olomouce trefil Erik Hrňa. To byly největší postavy jasného zápasu.

Zápas na ledě trápící se Slavie, který Oceláři vyhráli o čtyři branky, skvěle vyšel právě bývalým hráčům Slavie v barvách Ocelářů. Obránce Roth si připsal tři asistence, forvard Jakub Klepiš ve svém druhém zápase v třineckém dresu dal gól a na další dva přihrál.

#9: 29. kolo, Litvínov – Třinec 3:5, 12. prosince 2014

V první polovině prosince, o pět kol po výhře na Slavii, triumfovali Oceláři také v Litvínově – na ledě budoucího osudového soupeře. První třetina ještě byla bez branek, od druhé části ale téměř šest tisíc diváků sledovalo strhující drama. Hosté se dvěma brankami Hrni z 21. a 23. minuty dostali do dvoubrankového vedení, které Litvínovštví následně trpělivě zlikvidovali a dokonce překlopili na svou stranu. Mezi 32. a 39. minutou se trefili Ručinský, Trávníček a Petružálek – později v play off velké osobnosti Vervy v cestě za historickým titulem. Hostující Třinec ale ve třetí části Litvínovu uštědřil jednu z největších lekcí v sezóně na domácím ledě. Třetinu vyhrál 0:3, góly dali Cienciala, Hrabal a do prázdné Růžička. Třinec vyhrál 5:3.

19letý třinecký rodák David Cienciala, který se na konci sezóny ucházel také o cenu pro nejlepšího nováčka, dal svůj první gól po svém letním návratu z Finska v prosincovém utkání na Zimním stadionu Ivana Hlinky. Při velkém obratu Ocelářů na ledě velkého soka litvínovské Vervy dal veledůležitý gól na 3:3.

#8: 35. kolo, Třinec – Mountfield HK 8:6, 12. ledna 2015

Utkání 35. kola, kdy na třinecký led netradičně v pondělí – utkání bylo v původním termínu přeloženo z důvodu hromadné nemoci hradeckých hráčů – přijeli hráči východočeského Mountfieldu, nebylo mezi top zápasy, co se týká strhujícího tempa a vynikajících precizních výkonů. Zápas přinesl mnoho chyb, ale díky 14 brankám také vysokou úroveň zábavy. Až do stavu 4:4, který mimochodem nastal už ve 28. minutě, hosté vždycky dvoubrankový náskok Ocelářů dokázali zlikvidovat. Následně však Třinečtí uskočili na skóre 7:4 – góly mezi 41. a 44. minutou stříleli Růžička, Adamský a Klepiš – a Hradec už nestačil kontrovat.

Gólově nejšílenější zápas sezóny se hrál v Třinci v půlce ledna. Padlo celkem 14 branek, osmkrát se mohli – stejně jako na našem snímku Radim Matuš, který ve 22. minutě vstřelil gól už na 4:2 – radovat Oceláři. Třinečtí předvedli uvolněný výkon, měli v zádech 10zápasovou sérii výher. Pokud bychom měli hodnotit míru zábavy v jednotlivých zápasech, tento by kandidoval na celkově vítězství.

#7: 1. zápas Champions Hockey League, Třinec – Bern 7:0, 21. srpna 2015

Na prvním zápase v Champions Hockey League, kterého se Oceláři účastnili, bylo znát, kdy se utkání hrálo. Byla teprve druhá polovina srpna, ale přesto se v Třinci hrálo historické utkání. Třinečtí se poprvé představili v evropské soutěži, kam se kvalifikovali díky vysokému umístění v národní lize. Prvním soupeřem Třince na domácím ledě byl švýcarský Bern – klub hodnocený v předchozím vydání žebříčku evropských hokejových historiků jako desátý v Evropě. Přesto Oceláři tento slavný klub z alpské země, který má nejvyšší průměrné návštěvy na starém kontinentu, dokázali deklasovat. Téměř čtyři tisícovky diváků v aréně si jistě silně zapamatovaly hlavně branku Marka Trončinského na 4:0 ze 37. minuty, kdy se domácí bek prosadil à la Marek Malík, Robert Kysela nebo Tomáš Hertl, tedy s holí mezi nohama.

Třinečtí se ve své historii účastnili mezinárodních bojů v Kontinentálním poháru. Žádný z těchto zápasů však nepoutal tolik pozornosti jako start Ocelářů v obnovené hokejové Lize mistrů. Třinec se v prvním zápase představil proti švýcarskému Bernu a jeden z nejlepších evropských týmů odjížděl z Frýdecké s výpraskem 0:7.

#6: 27. kolo, Pardubice – Třinec 0:4, 5. prosince 2014

Možná vůbec nejlepší výkon v základní části na ledě soupeře předvedli Oceláři začátkem prosince v Pardubicích. Třinec tímto zápasem načal 13zápasovou sérii výher, kterou předvedl v rámci třetí čtvrtiny základní části. Tým trenérů Kalouse a Varadi předvedl výtečný, téměř až strojový výkon. Pardubice téměř vůbec neměly během zápasu své momenty, a pokud ano, bylo to díky odvážnému výkonu brankáře Vejmelky, který podal fantastický výkon. Mimochodem Vejmelka musel čelit celkem 52 ranám, kdežto na druhé straně Hrubec zhruba polovině – šlo na něj 28 střel.

Třinečtí hráli celou sezónu výborně na kluzištích soupeřů, ale možná vůbec nejlepší zápas venku odehráli začátkem prosince v Pardubicích. Oceláři dlouho naráželi na výborného brankáře Vejmelku, pro kterého se jednalo o jedny z prvních zkušeností s extraligovým hokejem. Třinec nakonec proměnil poměr střel 28:52 z pohledu Pardubic v konečné skóre 0:4. Brankář Hrubec vychytal už šestou nulu v probíhajícím ročníku.

#5: 39. kolo, Třinec – Sparta Praha 5:4, 18. ledna 2015

Jestli nejlepší zápas venku sehrál Třinec v Pardubicích, doma to bylo proti Spartě. Jednalo se o utkání, které naopak končilo 13zápasovou šňůru výher ve třetí čtvrtině základní části extraligy. 18. ledna 2015 se v třinecké WERK ARÉNĚ hrálo skutečně strhující divadlo. Sparťané proti Ocelářům začali výborně. Ve 30. minutě dali dvě slepené branky, navršili vedení na 3:0 a zdálo se, že si proti slezskému souboru připíší třetí výhru v ročníku. Avšak do pauzy ještě snížil Adamský a vykřesal jiskřičku naděje. Slepené branky po přestávce – přesněji ve 42. minutě, kdy se trefili Kreps a opět Adamský – dali domácí Oceláři a rázem to bylo 3:3 a začínalo se znovu. Když ve 49. minutě dal na 4:3 Orsava, zdálo se, že se skóre definitivně překlopí na stranu Třince. Sparta se ale nevzdávala a v 53. minutě Polášek, který měl v semifinálové sérii ještě Oceláře notně potrápit, skóre opět vyrovnal. Rozhodující branku vstřelil necelé tři minuty před koncem Dravecký.

Jeden z nejlepších zápasů základní části vůbec se hrál ve 39. kole v Třinci. Do Werk areny přijela pražská Sparta, jeden z mála týmů, který Třinec ve svém novém stánku nedokázal porazit. Sparťané i ve druhém utkání pod Javorovým v sezóně šli za vítězstvím. Ještě ve 35. minutě vedli 3:0, ale po 14 minutách byl na tabuli stav 4:3 (na snímku snižuje ve 42. minutě Kreps na 2:3). Rozhodující gól dal necelé 3 minuty před koncem Dravecký.

#4: 6. finále, Litvínov – Třinec 3:6, 21. dubna 2015

Jediný zápas ve finálové sérii, kde se o vítězství nebojovalo úplně na ostří nože až do posledních sekund, bylo utkání číslo šest, kdy Třinec po dvou třetinách vedl 5:2. Zápas rozhodly klíčové momenty Ocelářů, kteří vždy po úspěšném zásahu Litvínova dokázali ihned kontrovat. Třinečtí se po gólem Hrni ujali vedení, těsně před první přestávkou vyrovnal Jánský, ale hosté ihned kontrovali gólem Plíhala. Stejně tak, když Ručinský těsně před polovinou zápasu snížil na 2:3, dokázal během pár sekund opět dát branku Linhart, který tím vytvořil rozhodující náskok slezského týmu.

21. dubna v Litvínově Oceláři dokázali odvrátit již druhý mečbol žluto-černých ve finálové sérii. Na ledě Zimního stadionu Ivana Hlinky podali výborný výkon, vyhráli 6:3 a největší bodový podíl – konkrétně tři body za gól a dvě asistence – na vítězství měl slovenský forvard Štefan Ružička. (Foto: Petr Rubal)

#3: 2. semifinále, Třinec – Sparta Praha, 5:4 po prodloužení, 29. března 2015

Jedno z klíčových semifinálových střetnutí bylo hned to druhé. Oceláři první zápas proti Spartě vyhráli 6:2 a ve druhém utkání se rozhodovalo, zda se série do Prahy přesune za stavu 1:1, nebo 2:0 pro Oceláře. Jak se později ukázalo, druhé utkání bylo velice důležité. Sparta totiž dokázala oba zápasy v Praze vyhrát, a tak jen díky tomu, že i Třinec vyhrál dvakrát doma, byla před pátým utkáním série vyrovnaná. Druhý zápas přinesl tři totální zápasové převraty. Hosté se těsně před první přestávkou ujali dvoubrankového vedení – góly dali Buchtele a Forman. Domácí Třinec pak přežil čtyřminutovou přesilovku Sparty a naopak sám dokázal mezi 34. a 36. minutou třikrát skórovat – trefil se Klepiš, Polanský a Hrňa. Sparta ale další nápor přečkala a přes druhou přestávku tentokrát zmobilizovala síly ona. Na začátku třetí části během dvou minut převrátila skóre opět na svou stranu – branky vstřelil Vondrka s Pilařem. V 58. minutě prodloužení pro Třinec vybojoval Doudera a třetí zápasovou revoluci zakončil necelé čtyři minuty před koncem nastaveného času Roth.

Velice důležité bylo v semifinálové sérii druhé vítězství Ocelářů, které si připsali ve druhém utkání. Díky tomu jeli do Prahy s luxusním náskokem, a byť i Pražané doma dvakrát vyhráli, mohlo se jet díky tomu do Třince na pátý zápas s vyrovnaným a nikoliv negativním skóre. Zápas rozhodl v 76. minutě obránce Roth.

#2: 5. semifinále, Třinec – Sparta Praha, 3:2 po nájezdech, 4. dubna 2015

Velký příběh přineslo také páté semifinále. První už na předzápasovém rozbruslení, domácí fanoušci totiž mohli poprvé od listopadu loňského roku na ledě v barvách Třince vidět Zbyňka Irgla. Ten ještě v sérii sehrál klíčovou roli. Třinečtí se v zápase rychle ujali dvougólového vedení, když ve 13. minutě díky gólům Hrni a Doudery vedli 2:0. Hosté ve 38. minutě dali gól Pechem a hned v první minutě třetí části vyrovnal Kumstát. To byl také poslední gól ze hry, bez branky se hrálo totiž dalších 39 minut, až zápas dospěl do nájezdů. Ty se sestávaly celkem z šesti sérií, třikrát jel právě dříve zmíněný Zbyněk Irgl, dvakrát dal a velkou měrou přispěl k výhře 3:2 po nájezdech, které skončily také 3:2.

Strhující drama nabídlo páté semifinále v Třinci. Oceláři vytáhli trumf, který nikdo nečekal. Po známých peripetiích se zdravím se do barev slezského týmu vrátil Zbyněk Irgl. Ten sice nedokázal zvrátit vyrovnaný stav, který ve Werk areně panoval i po 80 minutách, ale byl důležitým elementem nájezdů. Jel třikrát, dal dva góly a nakonec jeho úspěšný pokus znamenal vítězný gól.

#1: 5. finále, Třinec – Litvínov 2:1 po nájezdech, 19. dubna 2015

Nejlepší a nejzajímavější zápas Ocelářů ve finálové sérii byl zřejmě ten s číslem pět. Finálová série se pod Javorový vracela z Podkrušnohoří za stavu 3:1 na zápasy ve prospěch Litvínova. A Litvínov byl několikrát nesmírně blízko vítězství a mistrovskému titulu již v tomto zápase. V 11. minutě dal první a na dlouhou dobu jediný gól zápasu litvínovský bek Gula. Až zhruba půl minuty před koncem normální hrací doby vyrovnal smrtícím bekhendem Plíhal. Zápas tak dospěl do prodloužení, kde byla klíčová 73. minuta. Hamerlíkovi proskákal po klíně puk z jedné z předbrankových dorážek a zastavil se na brankové čáry u tyčky, navíc jej následně Hamerlík dokázal zpacifikovat. Domácí brankář ale puk zastavil také za cenu svého zdraví, při zákroku si vykloubil rameno, zápas musel dochytat Hrubec, který se nerozehřátý musel postavit litvínovským nájezdům. Ty tentokrát trvaly pouze tři série a jediný gól v nich dal Dravecký. Třinec tedy po tomto zápase byl ve finále stále naživu.

V pátém finále byli Oceláři na kraji propasti. Ještě na začátku poslední minuty normální hrací doby prohrávali s Litvínovem 0:1. Pak ale přišel gólový bekhend Tomáše Plíhala, nervy drásající prodloužení, které přineslo obrovské šance Litvínova i zranění vynikajícího Petera Hamerlíka, a rozhodly až nájezdy. Jediný gól dal Dravecký, což znamenalo, že série pokračovala – nakonec až do sedmého zápasu.

Bonus – porážka se vztyčenou hlavou: 7. finále, Třinec – Litvínov 0:2, 23. dubna 2015

Oceláři nesmírnou vůli, odhodláním a bojovností dovedli sérii, ve které prohrávali 0:2 a 1:3 na zápasy, až do sedmého zápasu. Bohužel trochu se kopírovalo zmrtvýchvstání Pardubic z finále 2003, které také skončilo v sedmém zápase venkovní výhrou soupeře. V roce 2003 Slavia vyhrála svůj první titul díky vítězství 1:0 v sedmém zápase v Pardubicích, o 12 let později podobným způsobem, ale díky výhře 2:0 v ultimátním zápase, mohl slavit Litvínov. 23. duben 2015 tak zakončil nejen nejdelší sezónu Ocelářů v historii, ale také první sezónu v nové aréně, která nakonec byla ozdobena stříbrem – čtvrtou medailí v extraligové historii klubu.

První momenty po skončení sezóny 2014/2015 byly naplněny obrovským zklamáním, což se zračí ve tvářích Ocelářů ihned po sedmém finále. Jak by taky ne, ztratit zápas, který rozhoduje o mistrovském titulu, góly až v poslední desetiminutovce je velice bolestivé. Třinecký klub ale zažil skvělou sezónu ověnčenou třetí finálovou účastí a čtvrtou medailí ve 20leté extraligové historii klubu.