To byla famózní čtvrtina, pánové!

21.01.2015 · Michal Samiec
Oceláři nedělním šlágrem kola doma proti Spartě, která byla koncem listopadu posledním extraligovým týmem, jenž dokázal Třinec porazit, ukončili třetí čtvrtinu základní části tohoto ročníku extraligy. Třetí čtvrtinu, která byla jedním slovem výjimečná.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 18. lednu 2015, kdy bylo na programu 39. kolo základní části Tipsport extraligy.

Poslední kolo ve třetí čtvrtině základní části Tipsport extraligy edice 2014/2015 bylo na pořadu dne v neděli 18. ledna 2015. Dvanáct týmu mělo po tomto datu na svém kontě všech 39 odehraných zápasů, avšak dva nikoliv. Zápas Slavia Praha – Mountfield HK se kvůli dřívějšímu onemocnění velké části královéhradeckého kádru dohrál úterý 20. 1. v pražské O2 areně – ve statistikách však zaznamenán není.

Úřední termín 39. kola základní části byla neděle 18. ledna 2015. Vzhledem k tomu, že královéhradecký Mountfield v lednu postihla chřipková epidemie a hráči z východu Čech nemohli v pátek 9. 1. odcestovat do Prahy k zápasu s pražskou Slavií, byl tento zápas odložen a dohrán byl až po termínu, kdy se původně měla třetí čtvrtina extraligy uzavřít.

Na čele extraligové tabulky jsou třinečtí Oceláři, kteří ve třetí části dlouhodobé sezóny extraligy vyhráli všech 13 utkání (z nich čtyři po prodloužení nebo nájezdech), a silně tedy zapracovali na upevnění prvního místa. Třinec má před druhým Litvínovem náskok již 14 bodů, za zády Ocelářů je vše vyrovnanější. Druhý je zatím Litvínov (75), ale i Sparta s Kometou (71) jsou snadno na dostřel. Po první čtyřce následuje další výrazná mezera. Páté Pardubice ztrácejí na čtvrté místo, jež zaručuje začátek čtvrtfinálové série na domácím ledě, celých 10 bodů. Další rozestupy mezi šestou Plzní, sedmým Mountfieldem a osmým Libercem jsou vždy dvou až tříbodové. V nejžhavějším pásmu jsou osmí Tygři (53 bodů), dále Vítkovice (52) a Olomouc se Zlínem (51). Dva body ztrácí Karlovy Vary a další dva body předposlední Mladá Boleslav – to jsou kluby, jež jsou zatím spolu se Zlínem (vinou skóre) namočeny ve skupině „play-outové“. Poslední je zcela jednoznačně Slavia, která ztrácí na první tým před sebou 15 bodů a na první „nebarážové“ místo celých 17 bodů. Pražané ve třetí čtvrtině vyhráli jedinkrát – porazili Vítkovice po nájezdech a nasbírali tristní tři body. Poslední výhra za tři body se datuje na 16. listopadu.

Individuální statistiky

Na čele extraligové produktivity je po 39 kolech stejně jako po polovině základní části litvínovský lídr Viktor Hübl, ten si ve třetí čtvrtině přilepšil o 12 kanadských bodů a vede s náskokem šesti bodů na druhého Mertla z Hradce Králové. Nejproduktivnějším Ocelářem je na pátém místě Erik Hrňa, který má na svém kontě 38 kanadských bodů, avšak 16 z těchto bodů si připsal ještě jako Kohout z Olomouce. Hráčem, který nasbíral nejvíce bodů v barvách Třince, je Jiří Polanský - dal 15 branek a přihrál na 21, má tedy 36 bodů. Z třineckých hráčů ještě další tři hráči mají na svém kontě již 30 a více bodů - je to ještě Martin Adamský, který si připsal mezi 27. a 39. kolem celkem 16 bodů. Dále Jakub Orsava a Vladimír Roth.

Tabulku střelců extraligy vede ostrostřelec z Pardubic Petr Sýkora, který soupeřům nasázel už 23 branek. Vede o gól před třineckým duem Martin Adamský a Erik Hrňa, který dal 10 gólů v Olomouci a 12 za Třinec. Zatím nikdo jiný, ani brněnský pan střelec Petr Ton, ještě nedal 20 branek. Ze střelců v barvách Ocelářů se vyjímá Martin Adamský - více než 10 gólů dal ještě Jakub Orsava (16), Jiří Polanský (15), Erik Hrňa (12) a po operaci síly nabírající Zbyněk Irgl (11).

Nejlepším nahrávačem nejvyšší soutěže je Viktor Hübl z Litvínova, který jako jediný přihrál na 30 branek. V zádech má vesměs zkušené hokejisty – Hlinku ze Sparty (26), Ručinského z Litvínova (25), Výborného z Mladé Boleslavi a Tybora z Pardubic (oba 24). Nejvíce asistencí má z třineckých hráčů Vladimír Roth, který přihrál už na 23 branek a je zároveň nejproduktivnějším obráncem soutěže. Dal osm gólů, na 23 přihrál, má tedy 31 bodů a pětibodový náskok na Michala Kempného z Komety. Mezi obránci nás ještě určitě upoutá 8. místo Marka Trončinského, který momentálně působí v Mladé Boleslavi a v této sezóně si již připsal 20 kanadských bodů (4+16) - v Třinci měl bilanci 2+12 a ve středočeském klubu zatím 2+4.

10. Radoslav Tybor (PCE) 36 (12+24)

Netradiční příběh v této sezóně zažívá Erik Hrňa. Sezónu začal v Olomouci, kde se vyšvihl mezi největší komety tohoto ročníku. Když si jej Oceláři povolali zpět, zazářil ještě víc. Prohání v tabulce střelců taková esa jako Petr Ton nebo Petr Sýkora, daří se mu i v bodování. V součtu s olomouckým angažmá v této sezóně má bilanci 37 utkání a 38 bodů (22+16).

10. Daniel Rákos 15 (7+8)

Vladimír Roth v této sezóně naplno ukazuje svou extratřídu. Bezchybný dozadu, dopředu nesmírně produktivní. Několik dlouhých kol dokonce vládl bodování celého kádru Ocelářů. Hráč, který po čase opět nakouknul do národního týmu, vede bodování obránců celé ligy.

Nejlepší střelec:
23 – Petr Sýkora (PCE)
22 – Erik Hrňa (OLO/TRI), Martin Adamský (TRI)
19 – Petr Ton (KOM)
18 – Tomáš Mertl (MHK)
16 – Viktor Hübl (LIT), Ján Sýkora (PLZ), Lukáš Klimek (SPA), Jakub Orsava (TRI)

6 – Marek Růžička

Když se Martinu Adamskému splaší brusle, je k nezastavení. V této čtvrtině nasázel soupeřům neuvěřitelných 11 branek – „své“ Plzni, kde dlouhá léta hrával, dokonce hattrick. Kdyby takhle pálil každou čtvrtinu, rekord Martina Růžičky lehce padne. Z hráčů, kteří letos skórovali pouze v Třinci, je nejlepší, dal 22 gólů.

Nejlepší nahrávač:
30 – Viktor Hübl (LIT)
26 – Jaroslav Hlinka (SPA)
25 – Martin Ručinský (LIT)
24 – Radoslav Tybor (PCE), David Výborný (MLB)
23 – Lukáš Radil (PCE), Vladimír Roth (TRI)
22 – Tomáš Mertl (MHK), Rostislav Marosz (OLO)
21 – Jiří Polanský (TRI), Vladimír Svačina (VIT), Jakub Jeřábek (PLZ)

10 – Erik Hrňa

Jiří Polanský od počátku ročníku odvádí neskutečnou práci pro Oceláře, i když to dlouho nebylo vidět v tom, že by byl na samé špici bodování Třince. Tam se dostal až v průběhu třetí čtvrtiny. Nezapomenutelný zápas odehrál v Brně, kde dal hattrick ze hry a navíc přidal rozdílový gól v nájezdech, který se v naší lize počítá mezi vstřelené branky – ve svém rodném městě tak při výhře 4:3 zaznamenal všechny góly Třince!

5. Milan Doudera 9 (2+7)

Lukáš Galvas v této sezóně už nosil zelenou přilbu Radegastu pro hráče, který v jednom kalendářním měsíci nasbíral nejvíce bodů v tzv. Radegast indexu. Galvas i nadále patří mezi hráče, kteří pro Třinec odvádějí nejlepší a možná nejméně viditelnou práci – a sice tu nejčernější. Nastavují své tělo protihráčům i pukům s cílem nepustit dál, neinkasovat.

Celkovému hodnocení Radegast Index nyní po třetí čtvrtině extraligy vládne liberecký obránce Jan Výtisk o jediný bod před brněnským Hanzlíkem. Na čele hodnocení jsou stejná jména jako po každé čtvrtině – královéhradecký Vašíček, pardubický kapitán Čáslava, reprezentant Kempný z Komety a dvojice Ocelářů Lukáš Galvas, který nosil zelenou přilbu Radegastu v říjnu, a Rostislav Klesla, který o ni notně bojuje za leden a je zatím v čele měsíčního hodnocení.

Jednoznačně nejtrestanějším hráčem Tipsport extraligy je Václav Skuhravý, který tak po anabázi, kdy v nejvyšší soutěži nepůsobil, navázal na svá léta v Energii a opět sbírá tresty. Má na svém kontě 146 trestných minut. Výrazně tedy předčil Čajánka ze Zlína (98), Majeského z Olomouce (96) nebo dříve prvního Hollwega z Plzně (nyní 87 trestných minut). Zlým mužem třineckých Ocelářů je Jiří Polanský, kterého 54 trestných minut řadí na dělené 24. místo v lize.

Nejlepší přesilovky v soutěži má vedoucí trio týmů, avšak v přehozeném pořadí. Vedou hráči Sparty Praha, kteří dali 55 gólů ve 241 početních výhodách, což znamená úspěšnost 22,82 %. Druzí jsou Oceláři s úspěšností 21,59 % (49 gólů z 227 přesilovek – průměrně v zápase hrají necelých 6 přesilovek), třetí je Litvínov, který využil 20,5 % přesilovek. Jedná se rovněž o jediné tři týmy, které překonaly 20procentní hranici úspěšnosti, která je považována za výbornou. Na opačném konci tabulky je Slavia (11,68 %) a Liberec (10,14 %), což jsou na oplátku jediné dva týmy s úspěšností nižší, než je 12 %. 29 ligových hráčů dalo pět a více přesilovkových gólů. Devět jich nasázeli Tomáš Mertl a dříve olomoucký, nyní opět třinecký Erik Hrňa (šest jich bylo v barvách Třince). Osm gólů dal Huna z Vítkovic.

Zatímco se většina týmů v oslabeních soustředí na to, aby neinkasovali, ne tak Oceláři. Ti dokázali v početních nevýhodách nasázet nevídaných 13 branek! Na druhé pozici jsou Kometa a Plzeň (8), dále Mladá Boleslav a Liberec (7), kteří již mají na svém kontě také počin, který je po třech čtvrtinách extraligy hodný podivu. Zatím ani jeden zásah v oslabení nezaznamenali v Hradci Králové. Oceláři sice nemají ani zdaleka nejvyšší počet trestných minut (nejvíce má Plzeň 701, Oceláři mají 604 a jsou na 10. místě – průměrně v zápase inkasují 15,5 trestné minuty), avšak mají nejvyšší počet oslabení! V nevýhodě hráli už 241krát (průměrně 6,2krát za zápas), na rozdíl od Vítkovic, které jsou na druhém konci tabulky a hrály v oslabení jen 180krát (tedy 4,6krát za utkání)! Oceláři Třinec častá oslabení umí dobře bránit – inkasovali pátý nejnižší počet gólů v oslabení (31) a mají třetí nejvyšší úspěšnost bránění. Po Plzni (88,34 %) a Litvínovu je Třinec (87,14 %).

Co se týká vítězných gólů, pouze čtyři hráči nasázeli pět a více vítězných branek. Jedná se o Tomáše Mertla z Hradce Králové (6) a trio pětigólových Hübla z Litvínova, Petra Sýkoru z Pardubic a Jána Sýkoru z Plzně. Nejlepší Oceláři rozhodli zápas čtyřikrát – jedná se o Jakuby Orsavu a Klepiše.

Jednoznačně nejpilnějším střelcem extraligy je Martin Adamský, který nasměroval puk na branku soupeře v dosavadním průběhu ligy již 148krát – průměrně tedy téměř čtyřikrát za zápas. V patách mu jsou další ostrostřelci Bartek z Liberce (145) a litvínovský Hübl (141). Obráncem, který poslal nejvíce střel na soupeřova brankáře, je zlínský Jiří Marušák, jenž vypálil 120krát.

Vhazování je možná trochu podceňovanou, nicméně nesmírně cennou disciplínou. Týmy díky dobrému buly mohou využít buly v útočném pásmu nebo se naopak uvolnit v důležitém momentu v obranné třetině. Jediný extraligový hráč vyhrál minimálně 500 vhazování – jedná se o Viktora Hübla, který je zároveň jediným hráčem, jež byl už na tisícovce buly. Průměrně se během jednoho zápasu skloní k téměř 27 vhazováním. Nejvíce vhazování z třineckých Ocelářů vyhrál Jiří Polanský, který vyhrál 424 buly – během každého zápasu téměř 11 buly. Z hokejistů, kteří absolvují každý zápas průměrně aspoň pět buly, má nejvyšší úspěšnost z extraligových hráčů třinecký Tomáš Plíhal - s úspěšností 63,04 % (vyhrál 232 z 368 buly), druhý je již zmíněný Jiří Polanský s úspěšností 60,06 % (424 vyhraných buly ze 706 absolvovaných), třetí v lize je Petr Čajánek (465 vyhraných buly ze 777, ke kterým se sklonil, je úspěšnost 59,85 %).

34 extraligových hráčů nastupuje každý zápas minimálně na 20 minut. Nejvíce ze všech hráčů v lize Jan Hanzlík - vytížený obránce Komety Brno hraje každý zápas 25 minut a 29 sekund. Další v pořadí jsou obránci Martin Škoula z Liberce (25:17, který však odehrál pouze 10 utkání) a Michal Kempný také z Brna (24:28). Nejvytěžovanějším útočníkem soutěže je karlovarský Radek Duda, který každý zápas naskakuje na 23 minut a 28 sekund. Nejvytěžovanějším Ocelářem je Vladimír Roth, jenž hraje průměrně téměř 20 minut (19:54) a je v tomto ohledu 38. v extralize. Útočníkem třineckých Ocelářů, který průměrně hraje nejvíce času, je Zbyněk Irgl (19:45).

Tomáš Plíhal toho vinou různých zdravotních lapálií letos za Třinec moc nenahrál. V čem je ale neskutečně prospěšný týmu, jsou vhazování. Koncentrace a výborná technika způsobují, že z hráčů, kteří absolvovali alespoň 117 buly (tedy minimálně 3 během každého kola), má nejlepší úspěšnost v soutěži – sklonil se k 368 buly a vyhrál jich 232 (tj. přes 63 %).

“Železní muži“ třinecké sestavy
Zdravotní komplikace, které během základní části postihly řadu hráčů, způsobily, že pouze čtyři třinečtí hokejisté naskočili do všech dosavadních 39 utkání Tipsport extraligy. V obraně jsou těmito „držáky“ Milan Doudera a Tomáš Linhart, který od svého příchodu do Třince v létě 2013 ještě nevynechal zápas a odehrál tedy 102 utkání bez vynechání! V útoku do všech duelů zasáhli Jiří Polanský s Jakubem Orsavou.

Nájezdy a trestná střílení

Samostatné nájezdy rozhodovaly zápasy Třince čtyřikrát. Po úvodních neúspěších, kdy Třinec prohrál ve 3. kole v Litvínově (2:3) a v 18. kole doma s Libercem (2:3), se Oceláři radovali po 13 kolech v Liberci, kdy Slezané ve vánočním zápase vrátili Tygrům porážku a vyhráli 4:3. Následně Třinec vyhrál ve 36. kole v Brně – rovněž 4:3. Oba třinečtí brankáři již čelili nájezdovým sériím – velmi dobře si radí Peter Hamerlík, který má stoprocentní úspěšnost (vychytal všech 6 pokusů soupeře), zatímco Šimon Hrubec má úspěšnost dvoutřetinovou (inkasoval třikrát z 9 nájezdů). Vepředu je nejlepší David Nosek, měl jediný pokus a ten proměnil. Gól dal ještě Jiří Polanský a Jakub Orsava - oba ze dvou nájezdů. V rozstřelu se ještě objevili Hrabal, Adamský, Plíhal, Hrňa a Klepiš (nedali všichni jeden nájezd), dále Dravecký neproměnil dva a Irgl tři pokusy.

Oceláři čelili již třem trestným střílením – všechna vychytal Šimon Hrubec, který v úvodní čtvrtině vychytal v Liberci Tomáše Filippiho a ve druhé extraligové části byl dvakrát úspěšný doma, proti Kometě, kdy David Ostřížek trefil tyč, a proti Zlínu vychytal Hrubec Romana Vlacha. Proti Zlínu, tentokrát ve 38. kole, byl úspěšný i Peter Hamerlík - respektive jeho soupeř Petr Leška trefil tyč. Pro Oceláře bylo nařízeno zatím jediné trestné střílení – Vladimír Dravecký uspěl na Slavii a prostřelil Adama Svobodu.

Na hráčské lavici často během zápasů Ocelářů vládne pohoda. Třinečtí zvládají otočit zápasy, kdy inkasují první, kdy prohrávají, týmu z WERK ARENY se dařilo vyhrávat nájezdové rozstřely a prodloužení, dobře hrají oslabení, při kterých skórují, využívají přesilovky. Tedy všechny atributy, které hovoří pro to, že Třinec i při vítězné sérii potírá možnou dekoncentraci, jsou splněny. Slezský tým absolvuje výbornou základní část, která může být jen pozitivním vstupem do play-off.

Individuální statistiky – brankáři

Nejvíce čistých kont z extraligových brankářů vychytal Šimon Hrubec. Třinecká brankářská jednička nedostala gól v šesti zápasech - v této čtvrtině neinkasoval pouze v prvním zápase v Pardubicích. Z nejbližších soupeřů Hrubce v této statistice dvakrát neinkasoval Pavel Francouz z Litvínova (nyní celkem 5 čistých kont) a brněnský Čiliak (nyní 3 nuly).

Čistá konta gólmanů:
6 – Šimon Hrubec (TRI)
5 – Pavel Francouz (LIT)
3 – Marek Čiliak (KOM)
2 – Jiří Trvaj (OLO), Libor Kašík (ZLN), Dominik Furch (SLA), Ján Lašák (LIB)
1 – Peter Hamerlík (TRI), Tomáš Štůrala (ZLN), Rastislav Staňa, Filip Novotný (oba SPA), Adam Svoboda (SLA), Vladislav Habal, Tomáš Závorka (oba KVA), Pavel Kantor (MHK), Matěj Machovský (PLZ)

Šimon Hrubec na podzim zažil velký zápřah – chytal většinu zápasů Ocelářů, měl výborné statistiky, podíval se i na sever při turnaji Euro Hockey Tour. Ve třetí čtvrtině se musel potýkat s virózou, po vánočních svátcích přenechal na delší čas místo v brance svému kolegovi. I tak má Hrubec po 39 kolech výtečnou bilanci – 29 zápasů, z nichž Třinec vyhrál 21, úspěšnost 93,18 %, průměr inkasovaných gólů 1,78 a šest čistých kont.