Statistické okénko po úvodní čtvrtině základní části

18.10.2014 · Michal Samiec
Extraliga začala v první polovině září a hned od začátku, jak je zvykem, nabrala velké tempo. Oceláři navíc díky losu netradičně mnoho času trávili v prostředí své nové haly. Nyní je odehrálo 13 kol a je čas ohlédnout se, jaká byla úvodní čtvrtina extraligy.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 17. říjnu 2014, kdy bylo na programu 13. kolo základní části Tipsport extraligy.

V pátek 17. října byla završena první čtvrtina Tipsport extraligy. Nebylo odehráno všech 91 utkání, které byly původně na programu. Některá utkání byla předehrána, jiná se budou teprve dohrávat. Litvínovu chybí dvě utkání (má odehráno 11), dalším šesti týmům chybí jedno utkání (Liberec, Slavia, Plzeň, Vítkovice, Kometa a Zlín odehrály pouze 12 střetnutí). Zbylá polovina pelotonu včetně Ocelářů má na svém kontě plný počet 13 duelů. Místo 91 zápasů se tedy v termínu od 12. 9. do 17. 10. odehrálo 87 střetnutí, jejichž statistiky jsou popsány v tomto článku.

Individuální statistiky

Na čele produktivity celé soutěže se po úvodní čtvrtině základní části usadil objev loňské sezóny, pardubický kanonýr Radoslav Tybor. Třinečtí ukazují, že angažování Ostravana a odchovance Vítkovic Zbyňka Irgla byl parádní tah. Irgl je po úvodních 13 kolech nejproduktivnějším Ocelářem. Překvapením je pozice Romana Ráce z Olomouce na pátém místě. Olomoučtí se v útoku spoléhají na dvojici hráčů, kteří před sezónou přišli z Werk Areny – Erik Hrňa je se 13 body na šesté místě v produktivitě celé ligy a Rostislav Marosz s 9 asistencemi je na děleném třetím místě celé soutěže. Nejlepším střelcem extraligy je zatím s osmi brankami Martin Adamský, společně s ním stejného počtu branek docílil sparťan Lukáš Klimek.

10. Lukáš Nahodil (PCE) 12 (5+7)

Letní příchod Zbyňka Irgla do Třince vzbudil zejména v 50 km vzdáleném krajském městě nemalý poprask. Oceláři však věděli, po kom šáhli. Irgl v úvodní čtvrtině odehrál 13 utkání a nasbíral 14 bodů za 7 branek a stejný počet asistencí. Irgl je po 13 kolech nejproduktivnějším Ocelářem.

10. Adam Rufer 4 (2+2)

Oceláři v úvodní čtvrtině byli ve vlastních oslabeních velice aktivním týmem. Dokázali nastřílet 8 branek v početní nevýhodě. Samotný Martin Adamský v oslabení nasbíral 4 body (3+1), při čemž v přesilovce Ocelářů ještě ani nebodoval!

Nejlepší střelec:
8 – Martin Adamský (TRI), Lukáš Klimek (SPA)
7 – Zbyněk Irgl (TRI), Radoslav Tybor, Petr Sýkora (oba PCE), Tomáš Mertl (MHK), Petr Vampola (LIB), Erik Hrňa (OLO), Petr Ton (KOM)

Nejlepší střelci mezi Oceláři:
8 – Martin Adamský
7 – Zbyněk Irgl
6 – Jakub Orsava
5 – Jiří Polanský, Daniel Rákos

Oceláři mají také velmi schopné a produktivní obránce. Mezi nejproduktivnější beky soutěže se již několik sezón řadí Vladimír Roth. Čtyřiadvacetiletý odchovanec ústeckého hokeje v prvním kvartálu soutěže přispěl k ofenzivním snahám týmu 7 body (2+5).

Nejlepší nahrávač:
10 – Radoslav Tybor (PCE), Roman Rác (OLO)
9 – Jaroslav Bednář (SLA), David Výborný (MLB), Rostislav Marosz (OLO), Adam Polášek (SPA)
8 – Martin Ručinský, Robin Hanzl (oba LIT), Jaroslav Kudrna (MHK), Lukáš Radil (PCE), Tomáš Klimenta (MLB), Václav Pletka (PLZ)
7 – Zbyněk Irgl (TRI), dalších 9 hráčů

Nejlepší nahrávač mezi Oceláři:
6 – Jiří Polanský, Kamil Kreps
5 – Vladimír Roth, Vladimír Dravecký

Třinečtí se kromě tradičního ofenzivního umu letos prezentují také zvýšenou mírou nasazení a bojovnosti. Ukazuje se to mimo jiné na druhou sezónu sledovaném Radegast Indexu, který Oceláři s drtivým náskokem ovládli (654 bodů, druhý Hradec Králové 481), ale také na tom, jak se dokáží postavit za své spoluhráče. V zápase s Mountfieldem kapitán Klesla ukázal, že forvard Adamský, jehož chtěl k boji vyzval Kanaďan Valcourt, není na ledě od rohovnických soubojů, ale od střílení branek.

5. Milan Doudera 2 (1+1)

Podobně se svého spoluhráče zastal v zápase se Slavií Adam Rufer. Polanský dostal tvrdý zásah do hlavy od obránce Beňoviče, kterého následně Rufer popadl a několika tvrdými dobře mířenými ranami jej zahodil na led.

Obrana Třince v této sezóně zatím funguje bezvadně. Jedním z důvodů je bezesporu to, že obranná linie je nezvykle stabilní, sedm hráčů nastoupilo do všech 13 utkání, která dosud byla v nejvyšší soutěži sehrána. Pouze Lukáš Doudera, 16letá naděje českého hokeje, nastoupil do jediného utkání – po boku svého staršího bratra Milana se objevil ve druhém kole v domácím utkání s Olomoucí.

Z hlediska trestných minut je absolutním rekordmanem soutěže plzeňský Ryan Hollweg, jež odehrál pouhé čtyři zápasy a nasbíral souhrnem 52 trestné minuty. Zbylou část sezóny strávil v disciplinárním trestu. Více než 30 trestných minut ještě nasbírali slávisté David Štich, Pavel Klhůfek a Tomáš Micka, kapitán Energie Radek Duda, Petr Jelínek z Liberce a dva Oceláři – Tomáš Linhart (34 trestných minut) a Daniel Rákos (30).

Co se týká branek v přesilových hrách, maximum, co dosud hráči dokázali v početních výhodách vstřelit, jsou čtyři góly. To se podařilo kvartetu hokejistů – Tomáši Mertlovi (Hradec Králové), Františku Lukešovi (Litvínov), Lukáši Klimkovi (Sparta) a Michalu Brošovi (Mladá Boleslav). Ocelářům se zatím v přesilovkách příliš nedaří – dali zatím jen devět branek, což je úspěšnost využití přesilových her pouhých 12,3 % a 10. místo mezi extraligovými týmy (první je Litvínov – dal 15 gólů v přesilových hrách, což je úspěšnost využití téměř 27 %). Co je naopak výstavní skříni Třineckých, jsou oslabení. Svěřenci trenéra Kalouse patří mezi nejvylučovanější hráče (242 trestných minut – více má pouze Slavia), ovšem, co je neuvěřitelné, Oceláři mají ve vlastním oslabení pozitivní bilanci! Inkasovali sedmkrát (ubránili tedy téměř 92 % přesilových her soupeře) a sami skórovali osmkrát (hned třikrát Martin Adamský).

Třinečtí Oceláři střílejí ze všech ligových týmů nejvíckrát za zápas na branku soupeře. Vystřelili ve 13 utkáních již 424krát (tedy průměrně téměř 33 střel na utkání) a naopak dopustí druhý nejmenší počet střel na vlastní branku – Hrubec s Hamerlíkem dosud čelili jen 307 střelám (necelých 24 na utkání), méně práce mají pouze brankáři Plzně, která však odehrála o utkání méně. Oceláři jsou také týmem, který má největší rozdíl mezi počtem vystřelených střel na branku soupeře a na vlastní branku (117 střel). Není tedy divu, že dva ze tři nejčastějších střelců ligy jsou z Třince – Martin Adamský vystřelil už 49 přesných projektilů, Zbyněk Irgl jen o dva méně.

Oceláři v loňské sezóně patřili mezi hráče s nejlepší úspěšnosti na buly v celé soutěži. V tomto ročníku je tomu zatím podobně. Z hráčů, kteří už byli aspoň na 100 vhazováních, má nejlepší úspěšnost z celé ligy Kamil Kreps (68,8 %). Více než 60% úspěšnost má ještě Petr Čajánek ze Zlína (66,2 %) a další Ocelář Tomáš Plíhal(63,6 %).

Z hlediska statistiky času stráveného na ledě, která se v této sezóně sleduje teprve druhý rok, je nejlepší, resp. nejvytíženější hráč ligy liberecký Martin Škoula, který průměrně tráví na ledě přes 25 minut (25:17). Celkem 38 hokejistů průměrně tráví na ledě přes 20 minut. Nejvytíženějším útočníkem soutěže je opět hráč Liberce – Petr Vampola (23:19). Z týmu Ocelářů je takovým hráčem obránce Vladimír Roth, jenž každý zápas hraje průměrně 21 minut a 14 sekund. Loni v tomto ohledu kraloval Martin Růžička, po jeho odchodu je čas na ledě mnohem více rozložen mezi všechny Oceláře. Jediný hráč má více než 20 minut na zápas a pouze 6 hráčů hraje průměrně méně než 10 minut. Zbylých 17 hráčů průměrně tráví na ledě mezi 10 a 20 minutami (např. 16letý Lukáš Doudera při svém startu strávil na ledě solidních 10:23 minut).

Vladimír Dravecký dorazil před sezónou do Třince z druhé nejvyšší švýcarské soutěže, ale ukázal, že má týmu čím pomoct. Ve 13 kolech nasbíral 6 bodů (1+5 – branku, kterou vstřelil Liberci, bylo možné později označit za vítěznou) a je nejvíce hitujícím Ocelářem (26 srážek s protihráči v úvodní čtvrtině extraligy).

“Železní muži“ třinecké sestavy
Jak již bylo zmíněno, Oceláři disponují velmi stabilizovanou obranou. Sedm hráčů defenzivní linie nastoupilo do všech utkání (Rostislav Klesla, Vladimír Roth, Milan Doudera, David Nosek, Tomáš Linhart, Lukáš Galvas a Marek Trončinský), z útočníků nezaznamenalo žádnou absenci osm hráčů (Zbyněk Irgl, Jiří Polanský, Martin Adamský, Kamil Kreps, Vladimír Dravecký, Jakub Orsava, Lukáš Žejdl a Denis Kindl). Celkem tedy 15 hráčů odehrálo všech 13 utkání.

Nájezdy a trestná střílení

Samostatné nájezdy zatím rozhodovaly jediný zápas Ocelářů – šlo o duel 3. kola v Litvínově. Třinečtí hráči zde prohráli 2:3 po nájezdech, rozstřel tedy nebyl úspěšný. Šimon Hrubec tehdy inkasoval z pěti pokusů jedinkrát (80% úspěšnost zákroků v nájezdech), z hráčů v poli neuspěl žádný – Zbyněk Irgl (jel dvakrát), Tomáš Plíhal, Jakub Orsava a Vladimír Dravecký (jeli jedenkrát).

Trestná střílení byla v zápasech Ocelářů nařízena dvě – Šimon Hrubec vychytal v Liberci Tomáše Filippiho a Martin Adamský neuspěl proti gólmanovi Mladé Boleslavi Rittichovi.

Oceláři mají na své soupisce místo také pro mladé naděje českého hokeje. Lukáš Jašek se ve skvělém světle ukázal na předsezónním prestižním turnaji Memoriál Ivana Hlinky, který se hrál v Břeclavi. Na soupisce Ocelářů je druhým nejmladším hráčem (po Lukáši Douderovi, který však zatím nastoupil pouze jednou). Přesto není zdaleka do počtu, průměrně tráví na ledě více než 9 minut.

Individuální statistiky – brankáři

Třinecký brankář Šimon Hrubec odstartoval do této sezóny famózně. V úvodní čtvrtině, ve které nastoupil do 10 zápasů, hned čtyřikrát soupeře vynuloval. Vzhledem k tomu, že proti Vítkovicím střídal kolegu Hamerlíka a statisticky tedy nemohl čisté konto vychytat, Hrubec nedostal gól téměř v každém druhém zápase, v němž chytal. V pěti utkáních, kdy jej soupeři překonali, inkasoval dohromady pouze devětkrát. Hrubec má tedy výbornou pozici, aby atakoval rekord Romana Málka ze sezóny 2002/03 a Tomáše Pöpperleho z loňského ročníku, kteří vychytali za celou základní část 11 čistých zápasů. Co naopak Hrubcovi uteklo, byla možnost připojení se do elitní skupiny 10 brankářů, kteří v novodobé historii nejvyšší soutěže vychytali 200 minut v řadě bez inkasované branky. Sparťanský útočník Petr Kumstát jeho neuvěřitelnou sérii zastavil na 197 minutách a 28 sekundách. Výborně však chytá i Hrubcův kolega Peter Hamerlík, který nastoupil do posledních dvou venkovních zápasů. Díky nim a perfektně fungující obraně Oceláři z posledních 6 zápasů inkasovali pouze třikrát.

Čistá konta gólmanů:
4 – Šimon Hrubec (TRI)
2 – Pavel Francouz (LIT)
1 – Peter Hamerlík (TRI), Tomáš Štůrala (ZLN), Dominik Furch (SLA), Matěj Machovský (PLZ)

Šimon Hrubec naprosto ovládl brankářské statistiky po první čtvrtině extraligy. Má nejnižší průměr branek na zápas (0,96), nejvyšší úspěšnost zákroků (95,91 %) a vychytal čtyři čistá konta (dvakrát více než druhý v řadě Francouz).