Skončili jsme příliš brzo, mrzí Jiřího Kalouse

14.04.2014 · Martin Stebel
Extraligová sezona 2013/14 je pro Oceláře od sobotního večera definitivně minulostí. Nastal proto vhodný okamžik k bilancování uplynulého ročníku, který byl derniérou ve Werk aréně na Lesní. Jak zní hodnocení trenéra Jiřího Kalouse?

Základní část Oceláři zvládli velice solidně, druhé místo je bez debat pěkná vizitka. Ve čtvrtfinále se Slezanům poměrně jednoznačně povedl skalp nebezpečných Pardubic. V semifinále však nositelé ocelového draka našli tradičního přemožitele. Stejně jako ve dvou předešlých sezonách totiž nestačili na zlínské PSG: "Z osobního hlediska nemohu být a také nejsem s výsledkem spokojen. Věřil jsem tomu, že můžeme atakovat finále a klidně pomýšlet na titul. Momentálně převládá zklamání. Základní část nám vyšla slušně, druhé místo je hezký počin, ale na tohle se nehraje. Zásadní je vždy výsledek v play-off a tam jsme skončili příliš brzo," konstatuje lodivod Ocelářů.

49letý šéf třinecké střídačky se pokusil najít hlavní aspekty semifinálové stopky: "Musíme teprve vypracovat podrobnější analýzu, ale pokud bych měl teď narychlo hledat důvody semifinálového neúspěchu, řeknu jen to, že Zlín byl urputnější než my. Byl důslednější a zarytější v osobních soubojích, což jsou zdánlivé detaily, které ovšem rozhodují zápasy. Několikrát nám vyjeli z osobních soubojů u mantinelů, nebo jsme v oslabení nevyhodili puk. Bohužel jsme soupeřům šance nabídli a oni trestali."

Jak už bylo avizováno, ve vyřazovacích bojích mnohdy rozhodují zdánlivě malé chyby, které však v konečném důsledku mají zásadní význam. K těmto pochybením z kategorie laciných lze určitě zařadit trest za příliš mnoho hráčů na ledové ploše: "Opravdu nevím, co k tomu víc sdělit. Tyhle situace jsme probírali, upozorňovali jsme hráče, ať je každý stoprocentně připravený a koncentrovaný. Na každé utkání probíhá detailní příprava, vůbec nic jsme nepodcenili. Navzdory tomu jsme to nezvládli, soupeř tolik drobných chyb nedělal. Z toho pohledu musím konstatovat, že Zlín postoupil zaslouženě."

"Rozhodně bych sezonu nehodnotil jen negativně, udělali jsme tady kus práce, ale osobně cítím trochu rozpaky. V základní části jsme krom výpadku v jedné čtvrtině předváděli slušné výkony, což se ale bohužel naplno nepovedlo potvrdit v play-off," mrzí Jiřího Kalouse, který jedním dechem pokračuje na téma eventuálních změn v kádru: "Je docela možné, že někteří zkušenější hráči, kteří patřili k dlouholetým ikonám klubu, nebudou v kariéře pokračovat. Venca Varaďa už oznámil přechod k trenéřině. Uvidíme, jak se rozhodnou ostatní. Například Radek Bonk absolvoval výborné play-off, byl skutečnou oporou týmu, pravým lídrem. Svou hrou i přístupem šel ostatním příkladem," akcentuje závěrem přínos kapitána.