Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Představení soupeřů pro Champions Hockey League a ohlasy hráčů

18.05.2017 · Michal Samiec, Martin Stebel
Při losování v německém Kolíně nad Rýnem byla do skupiny D postupně nalosována družstva Esbjergu, Třince, Mannheimu a nakonec HV71 ze švédského Jönköpingu. Kdo jsou soupeři, s nimiž budeme od srpna zápolit v evropské hokejové soutěži a co na ně říká kabina, to si přečtěte na následujících řádcích.

Esbjerg Energy

Esbjerg je město ležící na jihozápadním pobřeží Dánska. V Esbjergu žije něco přes 70 tisíc obyvatel, což z něj činí páté největší město království a největší město západního pobřeží Jutského poloostrova. WERK ARENU a domovskou halu klubu Esbjerg Energy, kterou je Granly Hockey Arena pro 4200 diváků, dělí přes 1 100 km. Fanoušci, kteří se chystají do Esbjergu tedy mohou tento výjezd spojit s návštěvou dánského pobřeží Severního moře.

Představení soupeře: Hokejový klub z Esbjergu byl založen v roce 1964, po přelomu století hrál klub pod hlavičkou Esbjerg Ishockey Klub, ale z důvodů finančních potíží byla převedena profesionální licence na klub Esbjerg fB, což je fotbalový klub z téhož města. Od roku 2005, což je druhý letopočet zmiňovaný jako rok založení oddílu, tak funguje hokejová organizace v Esbjergu v aktuální podobě, nyní jako Esbjerg Energy. Přes tuto složitou historii ovšem faktem zůstává, že esbjerský hokej se z dánského mistrovského titulu radoval celkem sedmkrát. Bylo to v letech 1969, 1988, 1993, 1996, 2004, 2016 a letos. V posledních pěti sezónách postupuje Esbjerg systematicky nahoru – nejprve dvě účasti ve čtvrtfinále, následně finálová porážka z roku 2015, tedy v tomto roce dosáhli ve své soutěži stejného umístění jako Oceláři, a nyní drží sérii dvou mistrovských titulů. Paradoxem je, že ani jednou v základní části nebyli výše než na třetím místě. Hokejovou Ligu mistrů hráli dosud jednou – v právě skončené sezóně díky mistrovskému titulu z jara 2016. Na podzim 2016 skončili v základní skupině. Klubovým mottem je „Když stojíme pospolu!“, což může evokovat to, že hráči dánského mistra nebudou žádným snadným soustem – v loňské edici CHL to poznali hráči IFK Helsinky, kteří z duelu s Esbjergem odešli poraženi. Mezi legendy klubu patří Oleg Starkov, Søren Jensen, Andreas Andreasen, Thomas Bjerrum a Keld Bjerrum.

Sezóna 2016-17: Svěřenci trenéra Marka Pedersona, kanadské patnáctky draftu z roku 1986, který vede dánský klub od roku 2013, v sezóně 2016-17 v základní části nijak neoslňovali. Skončili na čtvrtém místě, což v desetičlenné dánské lize není žádný zázrak. Ve 45 utkáních nashromáždili 75 bodů a měli větší deficit na první Aalborg (16 bodů) než náskok na osmý Rungsted (8 bodů). Poměr vítězství a porážek byl 24:21. Play off je však jiná soutěž – to je otřepané, ale platící pravidlo. Esbjerg postupně vyřadil SønderjyskE (4:2 na zápasy), Frederikshavn (4:3 na zápasy) a ve finále si poradil s Gentofte (4:1), který se do posledního kola vyřazovacích bojů dostal dokonce ze šestého místa po základní části!

Hvězdy týmu: Mezi hvězdy týmu patřili v uplynulé sezóně kanadští útočníci Brock Nixon a Ryan Martindale, aktuálně se tým pro novou sezónu teprve tvoří. Pravděpodobně uvidíme v obraně i útoku opět zámořské tváře, např. Kanaďana Nicka Crawforda v obraně, jehož transfer z EBEL byl potvrzen v posledních dnech, a útočníky Michaela Fineho a Colina Vocka v útoku. Mezi nejzkušenější hráče týmu by měl patřit trojnásobný dánský mistr Esben Nielsen.


Esbjerg Energy slavil před pár týdny sedmý titul v historii hokeje v tomto západodánském městě a díky těmto borcům se klub mohl těšit z druhého titulu národního šampióna v řadě. (Foto: Andreas Peter Als)

Adler Mannheim

Cesta do Mannheimu bude ze všech tří výjezdů k zápasům Champions Hockey League nejkratší, ale i tato cesta, byť jsou hráči a fanoušci třineckého klubu zvyklí na dlouhé dojíždění, bude pořádně náročná. Mannheim leží v západním Německu, konkrétně v Bádensko-Württenbersku, nepříliš daleko od francouzských hranic. Mannheim je největším z účastnických měst skupiny D hokejové Ligy mistrů – žije zde téměř 300 tisíc obyvatel, je to druhé největší město zmíněné německé spolkové země. Město leží na pravém břehu Rýna a rozděluje jej další tok Neckar. Klub působí v moderní SAP Areně, která pojme téměř 14 tisíc diváků. V aréně kromě hokejistů Adleru působí ještě házenkářský klub Rhein-Neckar Löwen. Moderní stánek stojící na kraji města nedaleko místního letiště je od WERK ARENY vzdálen přesně 905 km.

Představení soupeře: Mannheimský hokejový klub byl založen roku 1938. Je sedminásobným mistrem Německa (1980, 1997, 1998, 1999, 2001, 2007 a naposledy se radoval předloni). Kromě toho v posledních sezónách dokázal dvakrát vyhrát základní části německé DEL (2013 a 2015), hrál jednou neúspěšné finále (2012) a třikrát čtvrtfinále. Účastnil se zatím všech tří ročníku Champions Hockey League, ale ze skupiny se mu podařilo postoupit pouze jednou. Mezi klubové legendy patří Werner Lorenz, Harold Kreis, Kurt Sepp, Bruno Guttowski, Marcus Kuhl, René Corbet, Stéphane Richer a Robert Müller. Zejména poslední jméno je určitě spoustě fanoušků hokeje povědomé – jedná se o bývalého brankáře Mannheimu a německého národního týmu, který v roce 2009 zemřel na rakovinu. Na jeho počest je i v logu aktuálně probíhajícího mistrovství světa silueta brankáře s německým reprezentačním dresem.

Sezóna 2016-17: Sezóna 2016-17 Adleru Mannheim v mnohem kopíruje sezónu třineckých Ocelářů. Orli stejně jako třinečtí hokejisté v základní části DEL skončili na druhém místě. V 52 zápasech nastřádali 106 bodů a ztratili bod na vítěze dlouhodobé části sezóny tým Red Bull Mnichov. Jelikož systém soutěže DEL je podobný jako v extralize, čekal na Mannheim rozjetý soupeř z předkola. Tím byl osmý tým základní části Eisbären Berlín. Slavný německý velkoklub se ukázal nad síly svěřenců Seana Simpsona, někdejšího dlouholetého kouče švýcarského národního týmu, s nimž získal nečekanou stříbrnou medaili na MS 2012. Berlínští vyhráli 4:3 na zápasy a Mannheimu tak ukončili sezónu dříve, než druhý tým základní části očekával.

Hvězdy týmu: Na soupisce týmu Mannheimu je spousta známých jmen spojených s německým nebo i světovým hokejem. V brance dlouholetý brankář národního týmu Dennis Endras, v obraně ve skončené sezóně hráli a je pravděpodobné, že je za Adler uvidíme i nadále, například zkušení obránci Carlo Colaiacovo, který odehrál téměř pět stovek zápasů v NHL, v nejlepší lize světa pravidelně nastupoval i Aaron Johnson, dlouholetým německým reprezentantem býval i dvojnásobný německý šampión Nikolai Goc, za Německo své odehrál i Nikolaiův bratr Marcel, útočník, který odehrál přes 700 zápasů v barvách San Jose, Nashvillu, Floridy, Pittsburghu a St. Louis. Kapitánem týmu byl ve skončené sezóně Marcus Kink. Na aktuálně probíhajícím mistrovství můžeme sledovat v německém týmu Matthiase Plachtu, mimochodem syna polského reprezentačního kouče Jacka Plachty. V NHL si své odkroutila i osmička draftu z roku 2005 Devin Setoguchi.


Mannheim zažil v sezóně 2016-17 podobný příběh jako třinečtí Oceláři. V základní části skončili na druhém místě a ve čtvrtfinále play off vypadli s Eisbärenem Berlín (v sérii 3:4 na zápasy). Lední medvědi z Berlína skončili na osmém místě a do čtvrtfinále se dostali přes předkolo. (Foto: Facebookový profil Adleru Mannheim)

HV71 Jönköping

Pravidlo, že každoročně máme minimálně jednoho soupeře, se kterým jsme se již v Champions Hockey League potkali, bylo naplněno i při naší třetí účasti v této soutěži. Zatímco Stavanger jsme potkali v základní skupině prvního a druhého ročníku hokejové Ligy mistrů, se švédským Jönköpingem hráli Oceláři v prvním kole vyřazovacích bojů v září a říjnu 2015. Připomeňme, že Oceláři po výsledcích 2:2 a 1:3 nakonec do dalšího kola nepostoupili.

Tým HV 71 hraje ve švédském městě Jönköping na břehu jezera Vättern. Jönköping má něco přes 90 tisíc obyvatel. Klub vznikl v roce 1971 spojením Husqvarna IF a Vätterstads IK – zde se nachází tajemství zkratky názvy klubu (první písmena původních klubů a rok jejich spojení). Klub hraje od roku 2000 v Kinnarps Areně, což je aréna pro zhruba sedm tisíc diváků. Poznamenejme, že WERK ARENU a Kinnarps Arenu dělí bez použití trajektu po souši zhruba 1 700 km, včetně přejezdu po Øresundském mostě z Dánska do Švédska.

Představení soupeře: Klub HV 71 se může za 46 let existence pyšnit ziskem celkem deseti důležitých trofejí. Pětkrát tento klub vyhrál základní část švédské ligy a pětkrát, včetně letošního roku, zvítězil v play off a mohl se v daném roce pyšnit titulem švédského mistra. Bylo to v letech 1995, 2004, 2008, 2010 a letos. V těchto letech tedy získal Le Mat Trophy, na níž má právo nejlepší švédský klub. V posledních pěti sezónách hráli hráči z Jönköpingu čtyřikrát čtvrtfinále a letos na jaře dosáhli na nejvyšší metu. Ve všech třech dosavadních ročnících hráli v Champions Hockey League. Klub má vyřazeno celkem pět čísel - #76 Johan Davidsson, #14 Fredrik Stillman, #15 Stefan Örnskog, #7 Per Gustafsson a #1 Stefan Liv. Posledně jmenovaného spojuje osud třineckého vyřazeného čísla 15, které nosil Honza Marek. Oba zahynuli 7. září 2011 v Jaroslavli. Kromě těchto hráčů zmiňme z klubové historie ještě třeba Ulfa Dahléna nebo brankáře Erika Ersberga. Z českých hráčů v Jönköpingu vzpomínají na Jana Hrdinu, Jaroslava Balaštíka, Kamila Piroše, nám dobře známého Lubomíra Korhoně anebo na začátku 90. let v tomto městě hrajícího Antonína Stavjaňu.

Sezóna 2016-17: V právě skončené sezóně zažili hráči HV 71 mistrovské oslavy. Po základní části byli na druhém místě – v 52 zápasech nasbírali 98 bodů a skončili o bod za Växjö. Jejich devizou byla především defenziva, kdy nikdo neinkasoval méněkrát, než právě brankáři Jönköpingu. Jednalo se o pouhých 99 gólů, ale i v útočné fázi si radili dobře, byli třetím nejproduktivnějším týmem. V play off postupně vyřadili Färjestad (4:0 na zápasy), Malmö (4:1) a ve finále porazili Brynäs, pátý tým po základní části (4:3). Mistrovská radost vypukla 29. dubna po vítězství 2:1 v prodloužení – vítězný gól vstřelil v 72. minutě Simon Önerud.

Hvězdy týmu: V HV 71 moc zahraničních akvizicí nenajdeme, resp. na aktuální soupisce není dokonce ani jeden cizinec! Nejzkušenějším hráčem týmu je 33letý Martin Thörnberg, mistr světa z roku 2013, kterého můžeme znát také z působení v pražském Lvu, s nimž si zahrál v KHL. K titulu jönköpingskému klubu hodně pomohl také obránce Christoffer Persson, jedna z předsezónních posil týmu před mistrovskou sezónou. V týmu je také Mattias Tedenby, stříbrný medailista z Bratislavy v roce 2011 a bývalý hráč New Jersey Devils. Jedním ze služebně nejstarších je Anton Bengtsson, který v klubu působí šestou sezónu.


Je rozhodnuto! Önerud střílí v prodloužení sedmého finále švédské ligy 2017 gól na 2:1 Brynäs a HV 71 může slavit mistrovský titul! (Foto: Stefan Persson)

Rozlosování Champions Hockey League 2017-18

Přesné rozlosování Champions Hockey League a tedy i skupiny D, do níž byli nalosováni Oceláři, zatím není znám. Bude dostupný později na internetových stránkách soutěže championshockeyleague.net a samozřejmě vám jej představíme i na našem klubovém webu. Základní skupiny začnou ve čtvrtek 24. srpna a poslední zápasy budou odehrány 11. října. Do play off postoupí šestnáct týmů, k určení šampiónů bude třeba čtyř kol vyřazovacích bojů. Ty začnou 31. října a skončí jednozápasovým finále 6. února 2018. Celkem bude v tomto čtvrtém ročníku CHL odehráno 125 utkání v součtu základní části a play off.

Ohlasy kabiny na los Champions Hockey League

Šimon Hrubec: "Musím se přiznat, že na HV71 se těším. Už jsem si proti nim zachytal dva roky zpátky, bylo to v odvětě, kdy jsem střídal Petera. Vzpomínám si, že to byl hrozně rychlý soupeř se skvělou organizací hry. Je to hodně silné mužstvo, asi nebude náhoda, že vyhráli švédskou ligu."

"Mannheim je typickým německým týmem se spoustou zámořských hráčů. Bude to zajímavý souboj. Věřím, že v Mannheimu bude plný zimák a skvělá kulisa."

"O dánském hokeji toho moc nevím, obrázek si dělám hlavně podle toho, co předvádí jejich nároďák během mistrovství světa. Bude to asi typicky severský hokej, s poctivým bruslením a důrazem do branky. Doufám, že v Lize mistrů ukážeme dobrou hru a ze skupiny postoupíme."


Milan Doudera: "O kvalitách švédského klubu se není třeba dlouho bavit, už minule proti nám hráli výborně. Jestliže navíc teď vyhráli svou ligu, budou horkým favoritem na přední umístění. Ve skupině to bude jednoznačně nejtěžší soupeř."

"Německý hokej je hodně kontaktní, hraje se častokrát důrazně do těla, jelikož mají v kádru spoustu Američanů a Kanaďanů. Nedávno jsem byl v Mannheimu s nároďákem, je tam parádní hala s kapacitou asi 13 tisíc diváků."

"S dánským hokejem mám zkušenost z reprezentace, byl to vždy nepříjemný, kousavý soupeř. Esbjerg možná na papíře nebude vypadat jako favorit, ale očekávám náročný boj. Všechny zápasy v Lize mistrů byly kvalitní, už teď se těším, až to vypukne!"

×
Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno
HC Oceláři Třinec