Poslední desetiminutovka rozhodla, Oceláři končí druzí

23.04.2015 · Daniel Ježek
Velmi vyrovnaný a dlouho bezbrankový byl rozhodující sedmý finálový zápas. Oceláři sice svého soupeře přestříleli, Verva však byla produktivnější. O oba góly zápasu se postaral Lukeš, který nejprve v 54. minutě poslal hosty do vedení, do prázdné branky pak zakončil celou sezónu. Litvínov slaví titul, Oceláři končí se stříbrnými medailemi.
F7, čtvrtek 23.4.2015
Litvínov
0:2
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:2  Branky a nahrávky: 53. Lukeš, 60. Lukeš (Hübl, Petružálek). Rozhodčí: Hribik, Hejduk – Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 200 (vyprodáno). Střely na branku: 36:21. Zblokované střely: 15:13. Hity: 25:16. Vhazování: 54:33. Průběh utkání: 0:2. Konečný stav série: 3:4.
Hrubec – Hrabal, Klesla (C), Nosek, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Galvas, Foltýn – Irgl, Klepiš, Dravecký – Orsava, Polanský (A), Adamský – Hrňa, Plíhal, Ružička – Cienciala, Růžička, Matuš.
Francouz – Chaloupka, Frolo, Pavlík, Sklenička, Štindl, Pavelka, Baránek, Kokeš – Jánský, Hübl (A), Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský (A) – Martynek, Šrámek, Trávníček (C) – Eberle, Jurčík, Hořava

Do rozhodující bitvy mnohem aktivněji vstoupili Oceláři. Ti si hned v první minutě vybojovali početní výhodu, v ní mohli skórovat Irgl a Plíhal, ani jeden ale proti Francouzovi neuspěl. V další dobré šanci se Slezané ocitli v minutě šesté. Ružičkovu střelu zastavil Francouz, bomba Hrni skončila na tyči.

Verva se do hry dostala v polovině první dvacetiminutovky, kdy si hosté vybojovali dvě přesilovky. Hráči s dráčkem na hrudi ale dokázali obě oslabení ustát, Litvínov se téměř nedostal k zakončení. Hrubcovi poté hodně zatrnulo v šestnácté minutě, kdy třinecký brankář ztratil hůl. I bez svého náčiní však dokázal Hrubec vyrazit střelu Hanzla. V samotném závěru třetiny mohl ještě skórovat Jánský, v přečíslení ale neuspěl.

Také úvod prostřední periody vyšel o něco lépe domácím, kteří mohli hned v první minutě dvacetiminutovky zásluhou Adamského a tečujícího Orsavy skórovat. Ani tato akce však branku nepřinesla. Další dvě velké šance nabídla minuta dvacátá šestá, obě na straně Litvínova. Nejprve neuspěl Jánský, o chvíli později Doudera zmařil zakončení Petružálkovi.

Vedení Ocelářům mohl poté vystřelit Klepiš, po objetí branky ale nedokázal zasunout kotouč za Francouzova záda. Hned vzápětí pak na hostujícího brankáře zle dotírat Adamský, ani teď ale nedokázal třinecký útočník protrhnout finálovou střeleckou smůlu. A když se v samotném závěru třetiny neprosadit ani Doudera, šlo se opět do kabin za bezbrankového stavu.

To mohl hned v první minutě poslední třetiny sezóny změnit Ručinský, ten však bekhendovou kličkou neuspěl. Skóre pak mohli hnout Hrňa s Plíhalem, první jmenovaný trefil Francouze, Plíhal pak tyč. Poskakující puk po Plíhalově střele ještě do branky dorážel Hrňa, gól ale rozhodčí, pro kopnutí, neuznali.

Na první a v konečném součtu rozhodující branku se tak muselo čekat až do poslední desetiminutovky zápasu. Nejprve Polanský netrefil bránu, v další minutě už WERK ARENA gól viděla. Ke smutku většiny fanoušků se prosadila Verva, jmenovitě František Lukeš, který využil zmatků v třinecké obraně a propálil dosud bezchybného Hrubce – 0:1.

Oceláři se pokoušeli o srovnání stavu, na Francouze poslali nespočet pokusů. V závěrečné minutě zkusili i hru bez brankáře, ta se jim však vymstila. Patnáct vteřin před koncem zápasu se do úniku dostali Hübl s Františkem Lukešem, jenž svým druhům gólem v zápase završil letošní ročník.

Masarykův pohár tak putuje na sever Čech, Verva Litvínov se poprvé ve své klubové historii stává mistrem České republiky. Oceláři, kteří ovládli dlouhodobou část, končí těsně pod vrcholem, za druhé místo jim patří stříbrné medaile a titul vicemistra republiky.

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): „V první třetině jsme Litvínovu nabídli spoustu šancí, tam nás výborně podržel Šimon Hrubec. Pak jsme srovnali krok, řekl bych, že to vyplývalo z vůle hráčů, kteří to doma chtěli rozhodnout. Snažili jsme se pořád hrát aktivně, pořád jsme se cpali do výborné litvínovské obrany. Není to nic jednoduchého se pořád prodírat obranou, oni de facto čekali jen na brejky. Vyhazovali kotouče, startovali na ně. Hráli to výborně. Bohužel jsme sedm minut před koncem inkasovali a nepovedlo se nám to otočit. Celá série byla velmi vyrovnaná, my jsme balancovali na hraně po dvou úvodních porážkách. Když jsme to dotáhli do sedmého zápasu, tak jsem byl na hráče velmi pyšný. Vyhrabali jsme se z popela, bohužel ten poslední zápas nedopadl tak, jak jsme si přáli. Rozhodovaly detaily, prostě věci, které rozhodovat mají. Neproměněné přesilovky, zmařené šance, momentální forma gólmanů. Dnes se to převrátilo na stranu Litvínova, já mu gratuluji k titulu.“

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): "Jsem moc rád, že se nám podařilo získat titul. Myslím si, že je to zázrak. V srpnu jsme si sedli a řekli, že kdybychom byli do osmého místa, tak jsme šťastní. Až v průběhu sezony jsme cítili, že bychom to mohli někam dotlačit. Hráči byli skvělí, moc jsem jim to přál a cítili jsme s kolegou, že je v mužstvu obrovská síla. Letos se to sešlo, byli tady Martin Ručinský, Jakub Petružálek, Jirka Šlégr, Pavel Francouz a další. Před sedmým zápasem jsem byl klidný a mužstvu jsem moc věřil. Ale měli jsme i obrovské štěstí, mohli jsme prohrát. Třinec měl prvních deset minut tlak a kdyby nám dal dva góly, tak jsme nemohli říct ani popel. Pak se to vyrovnalo a bylo jasné, že rozhodne jedna branka. Byli jsme šťastnější."