Oceláři jsou devátí v Evropě

02.07.2015 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři jsou v pravidelně zveřejňovaném pořadí evropských klubů, který sestavují hokejoví statistici a historici, na devátém místě. Je to nejlepší umístění ze všech českých klubů a zároveň nejlepší postavení Třince v jeho historii.

Francouzští hokejoví statistici jako každoročně zveřejnili pořadí 250 nejlepších evropských hokejových klubů. Třinečtí hokejisté po druhé nejlepší sezóně v klubové historii vystoupali na devátou pozici. Oproti pořadí z loňského roku si polepšili o 13 míst, přeskočili všechny ostatní české kluby a jsou nejvýš v historii. Dokonce se umístili lépe než v mistrovské sezóně, kdy byli jedenáctí.

Prvními dvěma týmy jsou ruské kluby. Nejlepším evropským klubem je CSKA Moskva, který vyhrál základní část KHL a byť neuspěl v Gagarinově poháru, jehož držitelem je druhý v pořadí Petrohrad, vévodí evropským klubům a zároveň se může pyšnit titulem ruského šampiona. Ruský hokejový svaz totiž netradičně uděluje dva tituly – vítěz KHL a mistr Ruska, kterým se stává nejvýše postavený ruský klub v základní části KHL.

V elitní desítce jsou ještě další tři ruské kluby (čtvrtá Kazaň, sedmé Dynamo Moskva a osmý Novosibirsk, jehož úspěchy hodně stály na českém brankáři Salákovi a který je stejně jako loni o jedno místo před Oceláři), dva švédské kluby (třetí Skellefteå a čtvrté Växjö), finské Oulu a české duo finalistů – devátý Třinec a desátý Litvínov, který absolvoval nejvyšší skok z elitních deseti týmů, loni byl totiž na 69. místě.

Oceláři byli loni na 22. místě, posunuli se dopředu tedy o 13 pozic. Dosud nejlépe je statistici umístili v létě 2011, kdy po mistrovské sezóně obývali 11. místo. Naopak nejhorší umístění zaznamenali před deseti lety – v roce 2005 byli až v deváté desítce (82. místo).

A jak si vedli soupeři v letních zápasech Champions Hockey League? Norský Stavanger Oilers, který se s Oceláři potkal už v loňské sezóně, byl na 106. místě, přičemž si o 6 míst polepšil – v létě 2014 totiž stál na 112. pozici. Finský tým KalPa Kuopio je na tom mnohem lépe – je totiž na 39. místě a zaznamenal velký skok. Před rokem totiž byl o 58 míst níže na 97. pozici.