Oceláři jedou do Liberce, odčiní poslední dvě porážky?

20.09.2014 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Oceláři se po nepovedeném domácím derby zápase stěhují na sever Čech, aby v Liberci sehráli páté kolo Tipsport extraligy. Souboj mezi Bílými Tygry a Oceláři uvidí liberecká Tipsport aréna, utkání startuje v neděli v sedmnáct hodin. Přivezou Slezané domů tři body?

Tipsport extraliga před krátkou přestávkou, kterou vyplní zápasy Champions Hockey League, stihne ještě jedno kolo. Nedělní klání se ponesou ve znamení pátého kola nejvyšší hokejové soutěže. Oceláři Třinec vycestují na soupeřův led, konkrétně do liberecké Tipsport arény. Utkání mezi Bílými Tygry a Oceláři začíná od nedělních sedmnácti hodin, budou se po závěrečném hvizdu radovat Slezané?

HC Bílí Tygři Liberec

Liberec zakončil základní část minulé sezóny na devátém místě, pokud chtěl postoupit do čtvrtfinále play-off, musel si probít cestu skrz předkolo. V něm ale Severočeši narazili na Vítkovice, které nedaly Bílým Tygrům šanci a po třech zápasech rozhodly o svém postupu.

Po neúspěchu v předkole se vedení Liberce rozhodlo poněkud obměnit kádr. Z týmu odešlo osm hráčů, mezi ně patří brankář Marcel Melicherčík, obránci Jiří Hunkes či Martin Čakajík a útočníci Tomáš Pospíšil, Antonín Dušek a Michal Bárta. Konec kariéry pak ohlásila klubová legenda Petr Nedvěd. Pod Ještěd pak před sezónou našli cestu obránci Michal Plutnar s Martinem Škoulou a útočníci Petr Jelínek a Lukáš Krenželok. Před týdnem navíc Liberec do svého týmu získal forwarda Slovanu Bratislava – Martina Bakoše.

Bílí Tygři v přípravě a Lize mistrů sehráli dohromady deset zápasů, jejich bilance činí čtyři výhry, jedna remíza a pět porážek. Co se extraligy týče jsou na tom Liberečtí celkem podobně. Z odehraných čtyř kol se družina Pavla Hynka z výhry radovala dvakrát, a to v posledních dvou kolech.

Severočeši na úvod soutěže prohráli s Kometou a na Slavii, ve třetím kole pak těsně porazili Mountfield. Poslední zápas Bílí Tygři sehráli na ledě mistrovského Zlína, Zimní stadion Luďka Čajky viděl vítězství Liberce v poměru 5:2. „Byli jsme po dvou třetinách lepším mužstvem, ale po první třetině jsem měl obavy. Měli jsme tam řadu šancí, mohlo se nám to vymstít, dali jsme pouze jeden gól. Podali jsme velmi dobrý výkon,“ řekl po zápase ve Zlíně asistent trenéra Milan Černý.

Poslední zápas Liberce:
19. září: HC PSG Zlín – HC Bílí Tygři Liberec 2:5 (1:1, 1:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Ondráček (Vlach), 31. Žižka (Čajánek, Tesařík) – 5. Jass, 26. Filippi (Bulíř, Škoula), 33. Vampola, 35. Bakoš (Filippi), 51. Bartek (Krenželok, Šimek).

Sestava Liberce v posledním zápase: Lašák – Šimek, Škoula, Derner, Gřegořek, Voráček, Vitásek, Plutnar – Krenželok, Vampola, Bartek – Bulíř, Filippi, Bakoš – Kica, Jelínek, Valský – Jonák, Jass.

Zatím neproduktivnějším hráčem Liberce je Petr Vampola. Centr první formace Bílých Tygrů má po čtyřech zápasech na svém kontě šest kanadských bodů – 3 branky a 3 asistence. FOTO: Petr Zbranek (www.fotozbranek.cz).

Z kabiny Ocelářů

Oceláři po dvou vítězných duelech v úvodu soutěže dvakrát klopýtli a na své konto si ze dvou konfrontací připsali jen jeden bod. Nejprve se Slezanům nevydařil zápas v Litvínově, naposledy před vyprodanou WERK ARENOU podlehli krajskému rivalovi z Vítkovic 2:5. Po čtyřech odehraných kolech tak Třinečtí drží pátou příčku tabulky.

"V první třetině jsme hráli výborně, měli jsme spoustu šancí a dostávali soupeře pod tlak. Nicméně jsme nebyli schopni odskočit na rozdíl dvou branek. Ve druhé třetině jsme měli hodně vyloučených, už ve druhém zápase za sebou se v naší hře objevila taková nedisciplinovanost. Kromě první třetiny jsme tahali za kratší konec," řekl po zápase s Vítkovicemi trenér Václav Varaďa.

V dalším kole se hráči s dráčkem na prsou podruhé v sezóně představí na soupeřově kluzišti, tentokráte vyzvou liberecké Bílé Tygry. "Budeme chtít tohle utkání rychle hodit za hlavy. Extraliga pokračuje, hned zítra jedeme do Liberce, soustředíme se na nedělní zápas, který musíme zvládnout mnohem lépe," řekl Marek Trončinský po páteční porážce.

"My se snažíme hrát aktivní hokej, tlačíme se do soupeře. Pak ale děláme chyby v obraně. Tohohle se musíme vyvarovat a jít dál," hledá Zbyněk Irgl recept na zlepšení herního obrazu Ocelářů. "Chyb jsme udělali v zápase hodně. Nebylo to o jednou hráči, ale o celém týmu. Ještě horší byly zbytečné fauly. Měli jsme strašně moc vyloučených. To se nám nesmí stávat," dodává útočník Ocelářů.

Poslední zápas Ocelářů:
19. září: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Steel 3:5 (2:1, 1:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Plíhal, 10. Polanský (Kreps), 24. Irgl (Polanský, Adamský) – 2. Olesz (Stehlík, Burger), 24. Húževka (Šenkeřík, Burger), 29. Hlinka, 35. Huna (Svačina, Roman), 41. Svačina (Huna).

Sestava Třince v posledním zápase: Hamerlík (40.Hrubec) – Klesla, Roth, Linhart, Galvas, Doudera M., Trončinský, Nosek, Doudera L. – Orsava, Plíhal, Kreps – Adamský, Polanský, Irgl – Dravecký, Žejdl, Cienciala – Kindl, Matuš, Chmielewski.

V přípravném zápase s Libercem se střelecky nejvíce dařilo Lukáši Žejdlovi. Tento urostlý forward Bílým Tygrům vsítil dvě branky, naváže na svůj výkon i v nedělním střetnutí?

Poslední vzájemný zápas

Oceláři se s Libercem naposledy střetli na začátku letní přípravy. Utkání proti Bílým Tygrům bylo první zápasem v nově otevřené WERK ARENĚ, duel nakonec měl jednoznačný průběh. Třinečtí nedali svému sokovi žádnou šanci a zvítězili v poměru 6:2. Otevírací zápas nového třineckého stánku tak vyšel na výbornou.

31. července: HC Oceláři Třinec - HC Bílí Tygři Liberec 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 4. Adamský (Polanský, Pisárik), 8. Hrňa, 26. Gašparovič (Adamský), 35. Dravecký, 41. Žejdl (Rákos, Kindl), 54. Žejdl – 33. Skalický (Škoula), 46. Říha (Bartek, Bulík).

Bilance doma: 2 zápasy, 1-0-0-1, skóre 7:5, 3 body
Bilance v posledních 10 zápasech: 5 výher (2 v prodl.) – 5 proher, skóre 26:29, 13 bodů (i s loňskou sezónou)
Aktuální série: 2 výhry
Lídr kanadského bodování: Petr Vampola 6 (3+3)
Nejlepší střelec: Petr Vampola 3
Nejlepší nahrávač: Petr Vampola, Lukáš Krenželok oba 3
Nejproduktivnější obránce: Radim Šimek 3 (2+1)

Bilance venku: 1 zápas, 0-0-1-0, skóre 2:3, 1 bod
Bilance v posledních 10 zápasech: 4 výhry – 6 proher (2 v prodl.), skóre 29:27, 14 bodů (i s loňskou sezónou)
Aktuální série: 2 prohry
Lídr kanadského bodování: Zbyněk Irgl 7 (3+4)
Nejlepší střelec: Tomáš Plíhal 4
Nejlepší nahrávač: Zbyněk Irgl 4
Nejproduktivnější obránce: Vladimír Roth 3 (0+3)
Radegast Index: Martin Adamský, Jiří Polanský oba 12
Brankář: Šimon Hrubec, 3 zápasy – 1 výhra, 2 prohry, úsp. 92,59 %, prům. 1,69 g/z
Peter Hamerlík, 2 zápasy – 1 výhra, 1 prohra, úsp. 89,80 %, prům. 3,00 g/z
Hrál v drese soupeře: Vladimír Roth, Marek Trončinský, Tomáš Plíhal (v mládeži)

Koutek ocelářských zajímavostí

Největší počet hitů: Vladimír Dravecký 10
Bilance trestných střílení – hráč v poli: dosud nenařízeno trestné střílení pro Třinec
Bilance trestných střílení – brankář: dosud nenařízeno trestné střílení pro soupeře
Bilance nájezdů - hráč v poli: dosud nikdo neproměnil nájezd
Bilance nájezdů - brankář: Šimon Hrubec 80 % (1 inkasovaný z 5)