Novinky v pravidlech hokejové Tipsport extraligy

09.07.2014 · Martin Stebel
Mezinárodní hokejová federace IIHF na nedávném kongresu upravila pravidla, která se logicky dotknou i Tipsport extraligy, kde Oceláři za dva měsíce odstartují jubilejní dvacátou sezonu. Zřejmě nejdůležitější změnou je rozšíření útočných třetin. Koncová pásma budou aktuálně měřit 22,68 metrů. Čelní funkcionáři si od těchto novinek slibují především atraktivnější hru.

"V útočném pásmu vznikne větší prostor pro kreativitu útočníků i obránců. Útočníci, kteří se dokážou prosadit při hře jeden na jednoho, si budou vytvářet více šancí, ať už průnikem z rohu nebo s pomocí najíždějícího obránce. Naopak ti pasivnější budou častěji končit v rotacích a rozích. Ve větším pásmu vzrostou nároky na hru a pohyb útočících obránců na modré čáře. Bude se od nich vyžadovat lepší a častější střelba, podpořená cloněním útočníků. Na druhé straně se soupeři více zaměří na blokování střel a práci před vlastním brankářem. Vyhodit kotouč z obranného pásma bude složitější, útočníci se udrží déle před brankou a budou tak vznikat další gólové příležitosti," říká Slavomír Lener, šéftrenér ČSLH.

Podle našich informací bude v nové třinecké WERK ARENĚ hrací plocha o rozměrech 58 x 28 metrů, tudíž střední pásmo by na základě nových pravidel mělo mít délku 12,28 m.

Současně s modrými čarami se proto posouvají i body pro vhazování ve středním pásmu, aby byly – stejně jako doposud – umístěny ve vzdálenosti 1,50 m od osy modré čáry. Umístění bodů pro vhazování v obou koncových pásmech zůstává beze změny.

Čerstvou změnou je taky zavedení tzv. "hybridního icingu". Zakázané uvolnění se bude pískat pouze za předpokladu, pokud bude na úrovni bodu pro vhazování bránící hráč jasně blíže kotouči. V případě obráceného postavení hokejistů nebo vzájemného souboje bude hra pokračovat.

Poslední korekcí oproti dřívějším regulím je úprava trestného střílení. Podle nového výkladu pravidel bude zakázáno jej zakončit po otočce neboli "lakrosovou koncovkou", kdy hráč nabere kotouč na čepel hole a pošle puk na bránu.

Na nejbližším mistrovství světa, které budou v květnu 2015 hostit Praha s Ostravou, se bude v obou městech hrát na kluzištích s rozměry 30 x 60 m.

Dnes v 17:30 | Jun.
HC Kometa Brno