Naděje umírá poslední, Oceláři budou vzdorovat mečbolu soupeře

11.04.2014 · Daniel Ježek, Michal Samiec
Před Oceláři stojí nelehký úkol. V sobotním utkání, hraném na Zimním stadionu Luďka Čajky, budou Slezané odvracet mečbol soupeře. Klíčový duel sezóny, ve kterém budou hráči s dráčkem na prsou usilovat o prodloužení sezóny, startuje od sobotních 17:30. Vrátí Oceláři sérii zpět do Třince?

Oceláři se po posledním duelu ocitli na pokraji propasti. Nikdo z ambiciózního celku si ale konec sezóny nechce připustit a nadále bojuje o vysněné finále. S heslem naděje umírá poslední se Třinec vydal do Zlína srovnat stav série a vynutit si sedmý zápas na domácím ledě. Zvítězí houževnatost domácích nebo ocelová vůle slezského celku?

PSG Zlín

Berani se po dvou úvodních prohrách dokázali herně zvednout a v dalších třech duelech semifinále se radovali z výhry. Naposledy mužstvo Rostislava Vlacha vyhrálo nervy drásající bitvu v prodloužení, na svůj led se tedy vrací s výhodou mečbolu a touhou podruhé v řadě postoupit do finále.

"Chybí nám sice opravdu málo, ale poslední krok je velmi těžký. Psychicky nám pomohlo, že jsme vyhráli tři zápasy po sobě. Ale v každém z nich rozhodovaly pouze maličkosti," řekl pro ČTK hlavní kouč Zlína. Obdobně hovořil i Antonín Honejsek, který v pátém zápase otevřel gólový účet večera.

"Finále je hodně daleko. Třinec hraje výborný hokej, v každém zápase rozhoduje štěstí. Před sobotním zápasem musíme dobře zregenerovat a připravit se na nejtěžší zápas v této sérii," uvědomuje si Honejsek důležitost sobotního klání. "V šestém zápase nesmíme přepálit začátek utkání. Myslím, že v úvodu bude aktivnější spíše Třinec, stejně jako v posledním zápase ve Zlíně," doplňuje svůj pohled na další zápas.

Trenér Rostislav Vlach vyzkoušel dva své brankáře, než přišel na to, že správnou volbou je Libor Kašík. Tento dvaadvacetiletý brankář odchytal proti Ocelářům tři zápasy, všechny tři vítězně s úspěšností zákroků 93,9 procent.

Z kabiny Ocelářů

Oceláři se po posledním domácím zápase dostali do velmi svízelné situace. Hráči s dráčkem na prsou nedokázali na domácím ledě urvat výhru a v semifinále tak prohrávají 2:3 na zápasy. O vítězi čtvrtečního klání rozhodlo špatné střídání Ocelářů v prodloužení, hosté pak dokázali využít nabídnutou přesilovku.

"Výsledkem jsme zklamaní. Věděli jsme, že to bude další těžká bitva a to se potvrdilo. Bohužel hrubá chyba v prodloužení nás stála cenné vítězství. U špatných střídání se stávají hraniční situace, což ale nebyl tento případ. To byla jednoznačně hrubá chyba hráčů," lamentoval Jiří Kalous po třetí prohře v řadě.

Třinečtí tak budou v šestém duelu série odvracet soupeřův mečbol a také konec letošní sezóny. Zápas se odehraje na zlínském ledě, poslední dva zápasy tam Oceláři prohráli. "Není nic hotového. Prohráváme v sérii o jeden bod, pořád je reálná naděje to otočit. Věřím svému mužstvu, věřím, že v pravý čas zabereme a ještě se vrátíme na domácí led," říká odhodlaně lodivod Třince.

Radek Bonk se s 12 kanadskými body usadil na čele tabulky produktivity play-off. Nastřílel svým soupeřům 4 branky a na 8 přihrál. Spolu se čtyřmi kolegy s obrany má navíc zkušenosti z působení v drese soupeře.

Dosavadní zápasy série

Po čtvrtém zápase se ze Zlína vracela série opět za vyrovnaného stavu. Oba týmy začínaly s čistým stolem za stavu 2:2 na zápasy. Bylo tedy jasné, že v pátém utkání si jeden z týmů vypracuje mečbol. Utkání bylo velmi vyrovnané. Po první třetině o gól vedl Zlín, po 40 minutách naopak Oceláři. Ve třetí třetině během 143 sekund skóroval postupně Melenovský, Marušák a Růžička, což znamenalo, že skóre bylo vyrovnané. V prodloužení vše rozhodlo chybné střídání Třince. Zlínští vymačkali domácí jako citrón, 110 sekund je nepustili z pásma, až se tečí podařilo Hrubce překonat Kotvanovi.

2. dubna: HC Oceláři Třinec – PSG Zlín 4:0 (0:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 22. Trončinský (D. Nosek, Martin Růžička), 26. Martin Růžička (Polák, Hrubec), 31. Polák (Bonk, D. Květoň), 37. Polák (Rákos, D. Nosek).

Sestava Třince v prvním zápase: Hrubec - D. Nosek, Galvas, Zíb, Linhart, Trončinský, Krejčí, od 38. navíc Matyáš - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Rákos, Matuš - Rufer, Peterek, Hrňa.

Sestava Zlína v prvním zápase: Štůrala - Zámorský, Urbanec, Marušák, Kotvan, Řezníček, Horák - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, Čech.

3. dubna: HC Oceláři Třinec – PSG Zlín 5:2 (0:1, 3:1, 2:0))
Branky a nahrávky: 24. Adamský (Polanský, Orsava), 35. Bonk (Trončinský, Martin Růžička), 39. Bonk (Hrňa, Galvas), 55. Trončinský (Polanský), 57. Hrňa (Rákos, Peterek) - 1. Honejsek (Čajánek), 30. Köhler (Leška, Kotvan).

Sestava Třince ve druhém zápase: Hrubec - D. Nosek, Galvas, Zíb, Linhart, Trončinský, Krejčí, od 22. navíc Matyáš - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Rákos, Matuš - Peterek, Hrňa - od 22. navíc Rufer.

Sestava Zlína ve druhém zápase: Horčička - Matějíček, Řezníček, Marušák, Kotvan, Tesařík, Urbanec, od 30. navíc Horák - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Kubiš, Melenovský, Čech - Ondráček, Holík, Sedláček.

Antonín Honejsek je znám pro své střelecké schopnosti. Ukázal to i ve čtvrtek, když dal první gól Zlína. Avšak také čtyřikrát seděl na trestné lavici – za dva své vlastní fauly a dvakrát odseděl menší trest ševců za příliš mnoho hráčů na ledě.

6. dubna: PSG Zlín – HC Oceláři Třinec 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 21. Matějíček (O. Veselý, Čajánek), 60. O. Veselý.

Sestava Třince ve třetím zápase: Hrubec - D. Nosek, Galvas, Zíb, Linhart, Matyáš, Trončinský, Roth - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Matuš, Rákos - Peterek, Hrňa, od 27. navíc Rufer.

Sestava Zlína ve třetím zápase: Kašík - Marušák, Horák, Kotvan, Urbanec, Matějíček, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - J. Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, F. Čech.

7. dubna: PSG Zlín – HC Oceláři Třinec 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 15. Čech (Melenovský, Urbanec), 38. Köhler, 43. Marušák (Kotvan, Leška), 53. Veselý (Čajánek, Řezníček) - 1. Martin Růžička (Polanský, Adamský), 40. D. Nosek (Roth, Bonk), 53. Bonk (Hrňa, Linhart).

Sestava Třince ve čtvrtém zápase: Hrubec - D. Nosek, Galvas, Zíb, Linhart, Roth, Trončinský - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Bonk, Polák - D. Květoň, Rákos, Rufer - Matuš, Peterek, Hrňa.

Sestava Zlína ve čtvrtém zápase: Kašík - Kotvan, Urbanec, Marušák, Horák, Matějíček, Řezníček - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, Čech.

10. dubna: HC Oceláři Třinec – PSG Zlín 3:4 v prodl. (0:1, 2:0, 1:2/0:1)
Branky a nahrávky: 30. Polák (Polanský), 34. D. Květoň (Rákos, Hrňa), 47. Martin Růžička (Linhart, Rákos) - 14. Honejsek (Holík, Matějíček), 45. Melenovský (Řezníček, Ondráček), 46. Marušák (Leška, Köhler), 67. Kotvan (Leška).

Sestava Třince v pátém zápase: Hrubec - D. Nosek, Galvas, Trončinský, Linhart, Roth, Zíb - Martin Růžička, Polanský, Adamský - Orsava, Polák, Bonk - D. Květoň, Rákos, Rufer - Matuš, Peterek, Hrňa.

Sestava Zlína v pátém zápase: Kašík - Kotvan, Zámorský, Marušák, Horák, Matějíček, Řezníček - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, Čech.

Vzájemné zápasy v základní části

20. září: HC Oceláři Třinec – PSG Zlín 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Adamský (Polanský, Gorškov), 26. Marek Růžička (Matuš), 31. Hrabal (Rákos, Martin Růžička).

27. října: PSG Zlín – HC Oceláři Třinec 2:3 po sam. náj. (0:1, 1:1, 1:0/0:0)
Branky a nahrávky: 33. Balaštík (Ondráček, Urbanec), 56. Kubiš (Čajánek) – 5. Roth (Polanský), 28. Martin Růžička (Bonk, Hrabal), rozhodující samostatný nájezd Peterek.

8. prosince: HC Oceláři Třinec – PSG Zlín 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Galvas (Peterek, Květoň), 35. Krejčí – 51. Leška (Balaštík).

26. ledna: PSG Zlín – HC Oceláři Třinec 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 6. Marušák (Leška, Kotvan), 15. Köhler (Urbanec, Tesařík), 56. Köhler (Leška, Balaštík) – 37. Galvas (Orsava), 49. Rákos (Havel, Peterek).

David Květoň dal v desátém zápase play-off této sezóny první gól, byl však v daném okamžiku velmi důležitý. V šestém semifinále se Zlínem skóroval jako druhý Ocelář ve 34. minutě a otočil stav na 2:1. Výsledku to však z pohledu Ocelářů nepomohlo.

Aktuální série: 3 výhry
Lídr kanadského bodování: Ondřej Veselý 9 (6+3)
Nejlepší střelec: Ondřej Veselý 6
Nejlepší nahrávač: Petr Leška 8
Nejproduktivnější obránce: Jiří Marušák 6 (3+3)
Nejtrestanější hráč: Petr Zámorský, Marek Melenovský, Antonín Honejsek všichni 18
Nejlepší v +/-: Petr Čajánek, Dalibor Řezníček oba +4
Vítězné góly: Ondřej Veselý 2, Oldřich Horák, Jiří Ondráček, Petr Čajánek, Martin Matějíček, Oldrich Kotvan všichni 1
Luboš Horčička, 1 zápas, úsp. 82,76, prům. 5,00 g/z, 0 SO
Hrál v drese soupeře: Luboš Horčička, Radim Tesařík, Marek Melenovský.

Statistické okénko – HC Oceláři Třinec

Bilance v play-off: 10 zápasů, 6/4, skóre 29:21
Bilance venku: 4 zápasy, 2/2, skóre 6:7
Bilance v posledních 10 zápasech: 6 výher (1 v prodl.) – 4 prohry (1 v prodl.), skóre 29:21
Aktuální série: 3 prohry
Lídr kanadského bodování: Radek Bonk 12 (4+8)
Nejlepší střelec: Martin Růžička 7
Nejlepší nahrávač: Radek Bonk 8
Nejproduktivnější obránce: David Nosek 5 (2+3)
Nejtrestanější hráč: Tomáš Linhart 14
Nejlepší v +/-: Tomáš Linhart, Daniel Rákos oba +6
Vítězné góly: Jiří Polanský, Martin Růžička oba 2, Marek Trončinský, Radek Bonk oba 1
Góly v přesilovce: Martin Růžička 4
Nejvíce střel na branku: Martin Adamský 41
Nejlepší úspěšnost střelby: Martin Růžička 18,42 %
Nejvíce času na ledě – průměr: Martin Růžička 25:14
Brankář: Šimon Hrubec, 10 zápasů, úsp. 92,54 %, prům. 1,97 g/z, 2 SO
Hrál v drese soupeře: Lukáš Zíb, Lukáš Galvas, Tomáš Linhart, David Nosek, Radek Bonk.