Lukáš Jašek je zpátky v Třinci a říká: Kemp je obrovská zkušenost

13.07.2015 · Martina Sikorová
Třinecký útočník Lukáš Jašek byl na červnovém draftu NHL vybrán týmem Vancouver Canucks na 174. pozici a krátce nato odletěl na desetidenní nováčkovský kemp. A co všechno talentovaný forward Ocelářů během svého pobytu v Kanadě absolvoval?

Letošní draft NHL, na kterém si Lukáše Jaška vybrali zástupci Canucks, se konal 27. června a o necelý týden později už třinecký forward odlétal směr Kanada. Jak cesta na nováčkovský kemp probíhala? "Přiletěl jsem do Vancouveru a pak jsem musel ještě asi deset minut letět do Nanaima, kde nám začínal kemp. Když jsem tam přiletěl, tak na mě čekal jeden pán, který mě odvezl na místo, kde jsme byli ubytováni. Hned jsem šel spát, protože jsem přiletěl hodně unavený a byla už jedna hodina ráno".

Program draftovaných mladíků a dalších nováčků začínal v tréninkovém středisku Shawnigan už během dopoledne. Jak tedy tréninky vypadaly? "Tréninky jsme měli každý den dopoledne, vždycky trvaly maximálně hodinu a patnáct minut a byly velmi intenzivní. Byli tam různí trenéři, nejvíce se nám ale věnoval trenér bruslení, který si každého natáčel a potom jsem s ním měl schůzku, kde mi ukazoval, co dělám špatně a co dobře."

Zástupci kanadského klubu měli pro své svěřence připraven bohatý program také na odpoledne, kdy si hráči zahráli nejen různé týmové hry, ale absolvovali také různé přednášky. Co bylo jejich náplní?"Říkali nám, jak bychom se měli stravovat, co bychom měli jíst před tréninkem a po tréninku. Ukazovali nám, co bychom měli cvičit v posilovně nebo jak bychom měli vystupovat před médii."

Přátelský zápas, jako tomu bylo na jiných nováčkovských kempech, ve Vancouveru draftovaní mladíci neodehráli, za to si vyzkoušeli něco o trochu jiného. "Měli jsme miniturnaj 3 na 3 v pásmu. Byli jsme rozděleni do tří týmů po sedmi a hrálo se systémem jednou každý s každým. První dva týmy pak ještě hrály finále."

Jak třinecký mladík přiznává, jeho týmu se během tohoto turnajového zápolení příliš nedařilo a na finále nestačil ani tříbodový příspěvek Lukáše Jaška (1+2). "Tým, ve kterém jsem byl já, skončil třetí, takže jsme finále nehráli. V prvním zápase jsme remizovali 2:2, druhý jsme prohráli 3:2. Stačila nám remíza a hráli bychom finále. Ale měli jsme to těžké, protože ze sedmi hráčů jsem tam byl jediný útočník."

Volba šesti obránců a jediného útočníka působí poněkud zajímavě, podle čeho tedy byli hráči do týmů voleni? "Týmy vybírali tři kondiční trenéři. Nevím, proč si zrovna ten náš vybral šest obránců a jediného útočníka. Asi nevěděl, kdo hraje na jaké pozici."

Třinecký útočník strávil předminulou sezónu ve švédském Södertalje, s angličtinou tedy velké problémy neměl, jak ale sám říká, porozumět Kanaďanům bylo o trochu složitější. "Angličtina mi nedělala problém, ale protože jsem rok anglicky nemluvil, tak jsem trochu zapomněl. Oni ještě navíc jinak vyslovují, hodně zkracují a moc jim nejde rozumět. Ale vždycky jsem se s každým domluvil, tak nebyl problém."

Na poslední dva dny se nováčkovský kemp přesunul do Vancouveru. Jak se talentovanému útočníkovi v kanadském městě líbilo a jaký program byl pro mladé hokejisty připraven tam? "Vancouver je krásné město, moc se mi líbilo. Měli jsme setkání s fanoušky, kam přišlo asi 5 000 lidí, kterým jsme podepisovali kartičky a dresy. Byli jsme taky navštívit dětskou nemocnici. Poslední den před odletem jsme s kamarádem ze Švédska byli podívat do města, něco jsme si nakoupili a potom jsme už museli na letadlo."

Teď už je Lukáš Jašek zpět v Třinci, jak tedy hodnotí svůj pobyt v Kanadě? "Byl to můj první kemp v NHL, takže obrovská zkušenost. Ukázal mi jiné tréninkové metody a poznal jsem i nové spoluhráče."