Každý hráč je rád, když může reprezentovat svou zem, říká Marek Růžička

09.01.2015 · Monika Návratová
Devatenáctiletý Marek Růžička je dalším Ocelářem, který se zúčastnil Mistrovství světa juniorů. Třinecký útočník zaznamenal v Kanadě jeden gól, když vyrovnával na 1:1 v utkání proti Švýcarsku. Jaké jsou jeho dojmy ze šampionátu?

Marek Růžička se poslední dva roky pravidelně účastnil akcí národního týmu. „Ano, jezdíval jsem pravidelně. Každý hráč je rád, když může na jakémkoliv turnaji reprezentovat svou zem,“ pochvaluje si mladý útočník. Hodonínský rodák však přesto neměl až do oznámení definitivní nominace na šampionát jistotu. „Abych pravdu řekl, moc jsem nepočítal s tím, že bych se mohl dostat do sestavy. Byl jsem příjemně překvapen, když byla oznámena konečná nominace a bylo tam mé jméno.“

Před samotným turnajem čekal dvacítku týdenní kemp v Rokycanech. „Tam jsme trénovali především systémové věci a nerovnovážné situace, jako jsou přesilovky a oslabení.“ Na český výběr byly od začátku kladeny vysoké nároky, očekával se boj o medaile. „Mediální tlak je určitě velký na každý tým, neřekl bych, že nás to nějak rozhodilo.“ Začátek turnaje ovšem mladíkům moc nevyšel. „Začali jsme dvěma porážkami, to se prostě občas stane. V obou duelech jsme si nepohlídali začátky třetin a na takové úrovni, jako je Mistrovství světa, se pak těžce dotahuje zápas, když prohráváme o dvě nebo tři branky.“

V utkání proti Švýcarsku se ve druhé minutě podařilo Marku Růžičkovi vyrovnat. „Vystihl jsem rozehrávku a posunul puk na levé křídlo Michaelu Špačkovi. Ten dobře zpomalil hru a přihrál Davidu Němečkovi, který pálil od modré čáry, a mně se pak podařilo šťastně tečovat puk do brány.“ Ani druhý zápas turnaje ale neskončil vítězně a Češi podlehli Švýcarsku 2:5. „Každé prohrané utkání se hodnotí těžce, nevstoupili jsme do něj vůbec dobře. Už v první minutě jsme prohrávali 0:1. Do kabin jsme sice šli za stavu 2:2, ale jak už jsem zmínil, bohužel jsme si nepohlídali začátek druhé třetiny a inkasovali jsme dvakrát během prvních dvou minut. Takový zápas už se pak velice těžko otáčí.“

K velmi důležitému duelu proti Rusku pak nastoupil do brány místo Víta Vaněčka třinecký gólman Miroslav Svoboda. „Svobiš se s tou zodpovědností vypořádal skvěle. Ze začátku jsme hodně střel zblokovali a když už něco prošlo na bránu, tak to Míra chytil. Psychicky nám hlavně hodně pomohlo, když ve druhé třetině vychytal trestné střílení. Ožili jsme a každý hrál to, co měl.“

Díky vítěznému utkání s Ruskem postoupili Češi do čtvrtfinále, kde narazili na výběr slovenského týmu, se kterým bohužel prohráli 0:3 a jejich účast na turnaji skončila. „Slováci hráli velmi zodpovědně z obrany a jejich brankář chytal výborně. Když za celý zápas nedáme ani jeden gól, nemůžeme pomýšlet na vítězství.“

Volného času reprezentanti pochopitelně moc neměli, ale pár volnějších dní se přece jen našlo. „Pokud byl nějaký volný den, tak jsme měli lehčí trénink a potom jsme šli odpočívat na hotel. Já byl na pokoji s pardubickým Janem Ščotkou, se kterým se známe už delší dobu, takže spolu vycházíme parádně.“

Čeští mladíci se domů nevrátili hned a mohli tak sledovat finále mezi Kanadou a Ruskem přímo v hale. „Na finále jsem se samozřejmě podívat byl a hokej to byl parádní. I proto, že hrála domácí Kanada, přišlo dvacet tisíc diváků, takže atmosféra byla skvělá. Celkově chodilo na zápasy v Torontu a Montrealu hodně lidí, ale popravdě mě hodně zklamala návštěva ve čtvrtfinále, kde jsme hráli skoro před prázdnou halou,“ uzavírá třinecký útočník.

FOTO: Pavel Mazač.

Dnes v 18:00 | Jun.