Jiří Kalous: Věřím, že základ fyzické připravenosti hráčů jsme postavili dobře

29.06.2014 · Martin Stebel
Stejně jako školní mládeži začaly v těchto dnech vytoužené prázdniny, také třinečtí Oceláři si mohou na několik málo dní vydechnout. Odpočinek to bude zasloužený, jelikož v uplynulých měsících poctivě pracovali na kondiční připravenosti, která je naprostým základem hokejového povolání. Přinášíme hodnocení kouče Jiřího Kalouse.

Letošní "suchá" část přípravy Ocelářů je minulostí. Jak zní váš bilanční komentář?

Během letní přípravy jsme absolvovali tři soustředění, úvodní a závěrečné proběhlo v Tatrách, uprostřed přípravy jsme byli na kempu v Turecku. Záměrem letošní přípravy bylo nejen udržet kondiční náročnost z předchozích let, ale navýšili jsme ještě objem silové přípravy. Věřím, že základ fyzické připravenosti hráčů do sezóny jsme postavili dobře. Důležitým faktorem byl zdravotní stav hráčů, který dovolil všem letní přípravu projít bez omezení, zranění se nám vyhnula kromě jednoho nataženého stehenního svalu a jednoho podvrtnutého kotníku.

V samotném závěru přípravy hráči podstoupili výkonnostní a zátěžové testy. Co vám tahle čísla naznačila?

Hráči absolvovali tzv. anaerobní 30-s Wingate test, což je test rychlostně silových kondičních schopností (krátkodobých a střednědobých anaerobních schopností). Test nám ukázal, že připravenost hráčů se podle čísel v současné době pohybuje na dobrém průměru. Máme ale pořád rezervy v tom, aby se nám k dobrým číslům dostali úplně všichni hráči, celý tým. U některých jedinců jsou ještě rezervy v určitých kondičních ukazatelích, ať již v anaerobní kondiční vytrvalosti, vnitřní odezvě organismu na zatížení nebo např. při únavě v anaerobní práci, tzv. indexu únavy. V tom se musíme zlepšit.

Ve čtvrtek absolvoval Wingate test taky Adam Rufer. foto: Marian Kiedroń.

Oceláři budou mít nyní přibližně dva týdny volna. V jakém termínu se tým sejde k tréninkovému procesu na ledě?

Hráči nastupují na čtrnáctidenní dovolenou, od 15.července do 18.července půjdou na funkční vyšetření. Celý tým nastupuje na led 21.7. ještě ve staré hale, do nové Werk Arény bychom se měli přesunout někdy v dalším týdnu v rozmezí od 28.7. do 30.7.

------------------------------------------------------------------------------------------

Hráčský kádr HC Oceláři Třinec k 26.6. 2014 (abecedně):

Gólmani:

Peter Hamerlík, Šimon Hrubec, Miroslav Svoboda.

Obránci:

Lukáš Doudera, Milan Doudera, Michael Foltýn, Lukáš Galvas, Rostislav Klesla, Tomáš Linhart, Jakub Matyáš, David Nosek, Vladimír Roth, Marek Trončinský, Lukáš Zíb.

Útočníci:

Martin Adamský, David Cienciala, Erik Hrňa, Aron Chmielewski, Denis Kindl, Kamil Kreps, Rostislav Marosz, Radim Matuš, Jakub Orsava, Tomáš Plíhal, Jiří Polanský, Daniel Rákos, Adam Rufer, Marek Růžička, Lukáš Žejdl.

Hromadné foto HCO Třinec po kondičním kempu v tureckém Beleku.