Je dobře, že náš kádr neprošel změnami, těší Milana Douderu

04.06.2015 · Martin Stebel
Pokud bychom u Ocelářů hledali hráče, který svými výkony během loňského ročníku extraligy nejvíc zaujal, jedním ze žhavých adeptů na čelní umístění by zcela určitě byl Milan Doudera. Kladenský odchovanec potvrdil prognózy, které jej řadily k nejperspektivnějším obráncům v rámci nejvyšší tuzemské soutěže.

Směle a bez nadsázky jej můžeme nazvat železným mužem Ocelářů. Jako jediný hráč Třince totiž v ročníku 2014/15 nechyběl v ani jednom extraligovém střetnutí (52 zákl. část + 18 play-off). Jak zpětně viděl premiérovou sezonu pod Javorovým? "Jednoznačně převládají pozitiva, hráli jsme většinou parádní hokej, podařilo se vyhrát základní část. Jen škoda, že se nepovedla ta třešnička na dortu v podobě titulu, chybělo tak málo. Momentálně už ale nekoukáme směrem do minulosti, zajímá nás jen budoucnost. Jsem přesvědčen, že můžeme být ještě silnější," říká šikovný obránce, jenž zásluhou svých výkonů obdržel pozvánku do národního týmu na listopadový Karjala Cup.

Kdo bedlivě sledoval jeho herní projev během vyřazovacích bojů, ten musel uznat, že tahle předsezonní investice se Ocelářům rozhodně vyplácí. Spolehlivý a pečlivý směrem dozadu - kreativní, nebezpečný a produktivní směrem dopředu. Ani tahle skutečnost však nestačila k tomu, aby získal nominaci na světový šampionát: "Že nepřišla pozvánka, to jsem nemohl ovlivnit, v nároďáku byli asi lepší obránci. Věřím, že si repre dres ještě někdy vyzkouším. Rozjezd do sezony byl v mém podání trochu pomalejší, ale postupem času se to zvedalo, byl jsem rád, že moje výkony šly nahoru. V play-off se mi opravdu hrálo výborně, měl jsem z vlastní hry dobrý pocit," hlásí obdivovatel kladenské defenzivní ikony jménem František Kaberle.

V extraligové sezoně 14/15 zaznamenal 6 gólů a 11 asistencí. foto: Marian Ježowicz

Po historicky nejdelší sezoně v historii klubu měli svěřenci Jiřího Kalouse po zásluze téměř měsíční volno. Jak s tímto časem naložil náš dotazovaný? "Dopřál jsem si odpočinek, byl jsem s přítelkyní u moře, musel jsem trochu vyhřát kosti. Byl to parádní relax na pláži mezi palmami. Nejsem ale ten typ, který dokáže dlouho jen nečinně ležet a nic nedělat. Po zhruba dvou týdnech odpočinku jsem už proto naskočil do tréninkové zátěže. Už přibližně vím, co moje tělo potřebuje, proto jsem nechtěl jít do kolektivního tréninku nepřipraven. Obecně řečeno, hokejisté suchou přípravu nemají v lásce. Osobně to nevnímám jako nutné zlo, ale jako nezbytnou součást sezony. Například dlouhé výběhy moc nemusím, ale umím si v trénink najít příjemnější cviky, které mě docela baví."

Stejně jako v předešlých sezonách, také letošní přípravné období lze charakterizovat 3T - Turecko, Tatry, Třinec: "Je výborné, že naše letní příprava je pestrá, nehrozí stereotyp, děláme stále něco jiného. Nejprve Turecko, kde se hodně běhá v písku na pláži, potom jedeme do Tater, tam to je na kopcích taky velmi zajímavé. Občas to proložíme nějakým fotbálkem, to mi maximálně vyhovuje. Musím se přiznat, že v dětství jsem se věnoval zároveň fotbalu i hokeji. Oba sporty jsem měl rád, byl jsem totiž docela aktivní dítě. Přišla ale životní etapa, kdy jsem se musel definitivně rozhodnout jen pro jedno. Vyhrál hokej a tuhle volbu rozhodně nelituji. Pokud bych se věnoval fotbalu, nevím, jestli bych se tím teď uživil."

Milan s bratrem Lukášem během "suché" přípravy. foto: Petr Rubal

O velkém talentu a potenciálu, který v něm dříme, se v odborných kruzích vědělo už před několika roky. Díky této skutečnosti si po ukončení angažmá v rodném klubu mohl vybírat z vícero nabídek. Jak s odstupem času hodnotí fakt, že akceptoval zrovna Oceláře? "Po roce mohu s čistým svědomím a zodpovědně prohlásit, že tohle byla skvělá volba. Už před příchodem jsem slyšel na Třinec ty nejlepší reference a do puntíku se to splnilo. Tohle je po všech stránkách perfektně fungující organizace se zázemím na špičkové úrovni. Konkurence je tady obrovská, což je dobře. Člověka to totiž donutí na sobě tvrdě pracovat, protože nikdy nemá nic jistého. Jsem opravdu šťastný, že spolu s bráchou tady mohu být."

Stará otřepaná pravda hovoří o tom, že "vítězná sestava se nemění". Tuhle frázi lze aktuálně aplikovat na Oceláře. Oproti loňské sezoně totiž nedošlo ve vicemistrovském kádru k zásadním personálním rošádám, což milovník automobilů značky BMW s povděkem kvituje: "Je určitě dobře, že tým neprošel velkými změnami, je to krok směrem ke stabilitě a větší sehranosti. Proč bourat něco, co zatím fungovalo? Můžeme klidně navázat na práci z loňské sezony, nemusíme si znovu zvykat na nové spoluhráče. Minulý rok tady byl skoro z poloviny nový tým, muselo se začínat prakticky od nuly, aby se mužstvo pořádně adaptovalo na nějaký herní systém. Letos můžeme pokračovat v započaté práci a dosáhnout na ještě lepší výsledky!"