Finská výzva čeká: Oceláři se pokusí složit reparát v Kuopiu

21.08.2015 · Martin Stebel
V sobotu 22. srpna od 16:00 hod. čeká Oceláře druhý souboj v rámci Champions Hockey League. Po čtvrtečním utkání ve Stavangeru se třinecká výprava rychle letecky přemístila do stotisícového finského města Kuopio.

KALPA KUOPIO

Kuopio leží ve východní části Finska. Tahle destinace je známa zejména díky zimnímu středisku, do kterého spadají skokanské můstky, kde se pravidelně konají závody Světového poháru ve skocích na lyžích. Hokejový klub byl založen v roce 1929 (tedy stejně jako třinecký), a společně s Hämeenlinnou je druhým nejstarším klubem z celé SM-Liigy.

Navzdory dlouholeté historii má ve sbírce pouze stříbro ze sezony 1990/91 a bronzovou medaili z ročníku 2008/09. V loňském ročníku KalPa figurovala na šestém místě po základní části, což lze brát jako úspěch, ovšem v play-off tento tým neudělal "díru do světa". Hned v prvním kole Kuopio poměrně nečekaně podlehlo týmu Lukko Rauma 2:4 na zápasy.

Opora zadních řad KalPy Kuopio - Jussi Timonen.

Domácí zápasy hrají v Data Group Areeně, která kapacitně prakticky kopíruje třineckou WERK ARENU - pojme totiž 5064 diváků. Hokejový klub z Kuopia dokázal vychovat několik hvězd finského a světového hokeje. S velkou kariérou zde začali například Olli Jokinen, Kimmo Timonen a také Sami Kapanen. Dres KalPy kdysi oblékli i dva hráči, kteří mají stručnou ocelářskou minulost - Pavel Brendl a Tomáš Kůrka.

Pokud bychom ve finském mužstvu hledali hvězdy, nabízejí se hlavně dvě jména - ostřílený zadák Jussi Timonen a bývalý hráč New Jersey Devils, americký křídelník Patrick Davis. Ještě v loňské sezoně tady působili i dva Češi - Tomáš Kubalík a Michal Birner. Prvně jmenovaný však přestoupil do německého Ingolstadtu, druhý je posilou libereckých Bílých Tygrů.

Generálkou na sobotní duel Ligy mistrů byla úterní konfrontace s dalším finským klubem - SaiPou Lappeenranta, které Kuopio podlehlo 1:3.

HC OCELÁŘI TŘINEC

Ocelářům start do druhé edice Champions Hockey League nevyšel podle představ. Na kluzišti Stavangeru tahali za kratší konec provazu a nakonec padli 1:4. Je proto zcela zřejmé, že eventuální další klopýtnutí by už výrazně nabouralo plány na postup ze základní skupiny. Třinecký tým však má ve svém středu několik zkušených hráčů, kteří mají bohaté mezinárodní zkušenosti, proto lze doufat a věřit, že ve Finsku nechají na ledě vše a zabojují o co nejlepší výsledek.

Trenér Jiří Kalous byl po úvodním duelu pochopitelně nespokojen: "Cítím zklamání, protože jsme prohráli první utkání Ligy mistrů. Stavanger hrál to, co jsme očekávali, měl perfektně zorganizovanou obranu a nebylo jednoduché se přes ní dostat. Když už jsme se dostali do nějaké šance, tak tlak do brány nebo jejich využití nebylo podle našich představ. Vstřelili jsme jen jednu branku, a to dnes na úspěch nestačilo."

S týmem Ocelářů už není Martin Adamský, jenž utrpěl zranění během čtvrtečního utkání ve Stavangeru. Rychlonohý útočník už odcestoval zpět do Prahy, kde podstoupil vyšetření a bude pravděpodobně 14 dní mimo hru.

Střelcem jediné branky Ocelářů ve Stavangeru byl Erik Hrňa. Právě hráč s číslem 88 proto v sobotu oblékne dres TOP SCORER.

O přednostech hokejistů ze země tisíců jezer moc dobře ví kapitán hostů Rostislav Klesla: "Kluziště bude určitě větší než ve Stavangeru. Finové, to je klasika – dobré bruslení, síla na kotouči, propracovaný systém hry. Musíme podat mnohem lepší výkon, abychom v Kuopiu mohli pomýšlet na úspěch. Cíl je pořád stejný. V sobotu musíme uspět ve Finsku a pak vyhrát oba domácí zápasy. Pokud se z tripu vrátíme s jednou výhrou, pořád to bude přijatelný výsledek. Nevěšíme hlavy, je v našich silách vybojovat postup ze skupiny!"

O utkání:

Čas a místo: 16:00 hod., Data Group Areena, Kuopio

Rozhodčí: Marcus Linde (SWE), Lassi Heikkinen (FIN) – Henri Nava (FIN), Hannu Sormunen (FIN).

Textový přenos ZDE

Přímý televizní přenos: od 16:00, Sport2 HD

Snímek z úvodního tréninku Ocelářů v Kuopiu.

Dnes v 18:00 | Jun.
HC Energie Karlovy Vary