Extraliga v Třinci. 05/06: Rychlý konec na hokejkách Slavie

13.07.2009 · Martin Stebel, Michal Samiec
Před sezónou 2005/06 došlo v týmu Třince k velkým změnám v kádru. Už před startem soutěže bylo pro mnohé fanoušky největší ztrátou absence dlouholeté ikony klubu – Richarda Krále

Po loňské neúspěšné sezóně se třineckým kádrem prohnal doslova uragán. Kromě Krále odešli i další hráči. Naopak tým posílil jak v obraně tak v útoku. Kroupa, Pácal, Frolo měli vyztužit zadní řady. Ofenzivní sílu měli prokázat Kudrna, Tomas, Huna či ruský forvard Petrakov. Změny se však nekonaly jen ve složení týmu. Rovněž na trenérské lavičce se objevil zcela nový muž – Jan Neliba. Aby těch novinek nebylo málo, nový název obdržel i zimák na Lesní. Od nové sezóny nesl název WERK aréna. Na předsezónní tiskové konferenci zaznělo i ujištění, že skupina TŽ – MS má i nadále zájem podporovat třinecký hokej a je podepsána smlouva o sponzoringu na další 3 sezóny.

Samotný vstup do extraligy byl již tradičně slabší. Oceláři podlehli libereckým Tygrům. Poté však následovalo výsledkové zlepšení a potěšila hlavně výhra v prodloužení na ledě Litvínova. Na severu Čech naši uspěli po divoké přestřelce 6:5. Kromě tohoto triumfu byl ale měsíc září ve znamení třinecké klasiky – výhry doma, porážky venku.

Jestliže záři bylo výsledkově i herně „houpačkové“, říjen už byl mnohem horší. Série sedmi zápasů bez výhry vyvrcholila domácí porážkou 1:4 s Budějovicemi. Táto nelichotivá bilance zlomila vaz kouči Nelibovi. Na trenérské lavičce jej nahradil dosavadní šéftrenér třinecké mládeže – Jiří Juřík. Premiéra nově jmenovaného lodivoda byla úspěšná. Oceláři vyhráli i zásluhou shot-outu Radovana Biegla ve Vsetíně 4:0. Sestavu Třince v tomto období doplnil slovenský kanonýr Peter Fabuš.

Impuls v podobě nového kouče evidentně zabral. Tým se herně i výsledkově zvedl, což dokumentuje třeba výhra koncem října na Spartě 3:2. Cenný výsledek uhráli „Juříkovi hoši“ i na ledě pražské Slavie. Rovněž tam udržel Radek Biegl čisté konto po výsledku 4:0. Rivaly z metropole dokázali naši Oceláři porazit i v období Vánoc. Nebyly to jen nějaké „ušmudlané“ výhry, ale favority soutěže dokázali deklasovat „tenisovými“ výsledky. Spartu 6:1, sešívané 6:2. V závěru kalendářního roku však naši podlehli 2:4 na ledě Zlína, tedy týmu kde se dlouhodobě nedaří.

Start do nového roku byl výsledkové opět poněkud „neučesaný“. Nestabilitu formy nejlépe dokumentuje výhra v derby na ledě Vítkovic 3:2, kterou vzápětí trochu znehodnotila porážka na Lapači 1:4. Třinečtí v té době stále balancovali na hraně postupu do vyřazovacích bojů. Únor bílý – Oceláři sílí. Parafráze lidového pořekadla je docela trefná. Z posledních 5 zápasů v základní části naši vyhráli hned čtyřikrát a po úspěšné bitvě 3:2 v Pardubicích a domácích výhrách s Plzní, Zlínem a Vítkovicemi byl postup do play-off zpečetěn. Ze sedmého místa čekal na třinecké hokejisty rival z metropole a druhý tým po základní části – HC Slavia Praha.

Úvodní duel v Praze začal pro naše výborně. Po trefě Huny se ujali vedení. Slovenský reprezentant vsítil i druhou branku, ale Slavisté brzy srovnali krok zásluhou Vlasáka a Bednáře. Poslední dějství už našim nevyšlo a především kvůli nepovedenému závěru celkově podlehli 3:5. Druhá bitva měla podobný scénář jako ta úvodní. Naši opět po trefách Peterka a Kudrny vedli 2:0, ale sešívaní brzy náskok nejen stáhli, ale taky skóre obrátili. Utkání, v němž dominovaly útoky nad obranou se zrodil divoký výsledek 7:4. Za zmínku stojí i poměr vyloučených – 13:18. Do paměti mnoha fanoušků se vryl i ukázkový „hit“ Tomáše Frola na slavistu Sobotku. Za tento čistý zákrok obdržel třinecký defenzor nepochopitelně distanc do konce série.

Odvetu ve Werk aréně začali Oceláři opět v duchu pražských zápasů. Peterek otevřel skóre, ale sešivaný kanonýr Hruška ve druhé třetině vyrovnal. Na začátku třetího dějství skóroval Polanský a do poslední minuty Třinec bránil náskok. Jednadvacet vteřin před závěrečným klaksonem vyrovnal při power-play Jan Novák. V nastaveném čase branka nepadla a o vítězství hostů rozhodl až nájezd Tomáše Vlasáka. Taky čtvrtý duel měl nervydrásající zápletku. Po šedesátí minutách byl nerozhodný stav 3:3. Nájezdů se tentokrát Werk Aréna nedočkala. Oboustranně otevřené prodloužení ukončil po pěti minutách Kadlec, který s Vlasákem a Supem vyšachoval třinecký kvartet a zblízka prostřelil Martina Vojtka.

Slavia tak vyhrála celou sérii 4:0. Podle slov asistenta hostů Kalouse byl však tento výsledek pro Oceláře poněkud krutý, jelikož ve všech zápasech byli rovnocenným partnerem. Třinečtí fanoušci ještě téměř hodinu po konci zápasu děkovali zklamaným hráčům za bojovný a statečný výkon v celém čtvrtfinále.