Extraliga v Třinci. 02/03: Oceláři před branami finále

02.08.2009 · Michal Samiec
Na předsezónní oficiální tiskové konferenci generální manažer klubu Petr Husička vyhlásil za cíl útok na semifinále. Základem měl být postup do play-off a v něm se pokusit v prvním kole podat co nejlepší výkon a svého soka zdola. Ocelářům se to nakonec povedlo, zdolali ve čtvrtfinále krajského rivala z Vítkovic a na dlouhé roky naposledy postoupili mezi elitní čtyři týmy.

Manažer Husička na tiskové konferenci před sezónou také zhodnotil ročník 01/02, kdy Oceláři pod taktovkou Antonína Stavjani skončili na hokejkách pražské Sparty ve čtvrtfinále. Sezóna tak nedopadla podle představ vedení klubu. To se rozloučilo se Stavjaňou a ke kormidlu přišel nový lodivod, svou premiéru na lavičce týmu dospělých si odbyl dosavadní zejména mládežnický trenér z Pardubic Pavel Marek. Na tiskové konferenci byly také okomentovány přestupy: brankář Martin Vojtek byl z týmu uvolněn, Jiří Kuntoš odešel domů do Litvínova, mužstvo opustil také odchovanec Petr Gřegořek. Dále v Třinci také nepokračovali spíše z rodinných důvodů Slavík a Skořepa. Klub v té době také opustili hráči jako Moskal, Appel, Staněk nebo Zdráhal. Mezi posilami pak figurovalo jméno brankáře Horčičky, obránců Žabky (z AIK Stockholm), Malinského (z Pardubic) či brouska Mariana Moravy, jehož angažmá nakonec mělo jepičí život. Ze zámořské anabáze se zpět k Ocelářům vrátili Petr Svoboda (který nakonec mnoho zápasů kvůli zdravotním komplikacím neodehrál) a Václav Pletka, mužstvo posílili také Marek Ivan se Zdeňkem Pavelkem (oba Vítkovice), Tomáš Horna (Kladno), Slovinec Gregor Polončič (Olimpija Lublaň) a z juniorky dvojice Martynek (který po sezóně převzal trofej pro nejlepšího nováčka celé extraligy) s Bordowskim. Na předsezónní tiskové konferenci trenér Marek přesně trefil hřebíček na hlavičku, když komentoval svůj pohled na tahouny týmu takto: "Pokud jde o složení sestavy, první dvě formace máme jasné, Král-Zadina-Pletka a Marek-Janků-Pavelek. Jedničkou v brance bude Vlasta Lakosil, lídrem týmu by měl být jednoznačně Richard Král.“ Zejména dvě jmenované formace prakticky celou sezónu řádily a soupeři museli mít z této ofenzivní mašinérie strach. S 314 kanadskými body v základní části a 49 v play-off se tato šestice hráčů stala nejproduktivnějšími dvěma formacemi celé soutěže.

Vstup do ligy vyšel Třinci výborně. Na domácím ledě v derby zápase porazil nedaleký Havířov vysoko 7:1. Následující utkání, ale vypadalo přesně naopak – na ledě Zlína, kde se Ocelářům dlouhodobě nedaří, prohráli jasně 3:7. Třinecká klasika pokračovala i následující měsíc – sérii výher doma a porážek venku přetnul až zápas na Spartě, kde Třinečtí triumfovali poměrem 2:5. Oceláři vyhráli i další zápas venku, když jasně přejeli bezradný Havířov 6:0. Třinec zejména doma soupeře vyloženě válcoval. První ztráta bodů přišla až v desátém domácím zápase, kdy na Lesní vyhrála Slavia 5:3. Během této série Oceláři v domácím prostředí nastříleli celkem 47 branek! Když se Ocelářům podařilo vyhrát i nějaký zápas venku (22. kolo ve Vítkovicích 4:3 po prodloužení nebo další zápas venku a jednoznačná záležitost na ledě Liberce v poměru 7:1), spolu s pravidelným přísunem bodů z domácích zápasů to katapultovalo Oceláře k umístění na čelních příčkách. Po 1. čtvrtině se Třinec mohl vyhřívat na druhé příčce extraligového pelotonu, po polovině soutěže byl na bronzové pozici.

Do druhé poloviny základní části vstoupili Oceláři překvapivou domácí ztrátou s jasně posledním Havířovem, když pouze remizovali 4:4. Napravili to ale dalšími domácími zápasy, kdy si fanoušci Třince přišli na své – výpraskem vyprovodili Karlovy Vary (9:3), Litvínov (7:3) a Vsetín (10:4). Ve čtyřech prosincových zápasech roku 2002 tak domácí diváci mohli vidět celkem neuvěřitelných 30 branek do sítě soupeře. Třinečtí pak na přelomu roku museli řešit menší krizi – prohráli na Slavii (0:4), doma před beznadějně plným zimákem s Vítkovicemi (4:6) a v Pardubicích (2:5). Následně se ale vše vrátilo do starých kolejí a až na drobné výjimky (jako např. výhra 7:1 v Havířově nebo prohra 3:4 doma s Českými Budějovicemi) Třinec zase doma vyhrával a venku ztrácel. V polovině února přišly zápasy ve Vsetíně a doma s pražskou Slavií, které Oceláři zvládli bez inkasované branky a sami jich soupeřům nasázeli 10. Drobný problém potkal Oceláře těsně před koncem základní části. Vyhráli sice v Liberci 3:1, ale kvůli nepovolenému startu obránce Žabky musel být zápas kontumován ve prospěch Tygrů. Oceláři prohráli i další domácí zápas se Spartou a ještě se museli třást o své čtvrté místo, které zaručuje start play-off v domácím prostředí a které si Třinečtí vybojovali v poslední čtvrtině. Vzhledem ke konstelaci výsledků v posledním kole však Slezanům stačila k udržení této pozice i remíza ve Znojmě.

Oceláři Třinec tedy po základní části skončili čtvrtí, když nasbírali 84 bodů a měli nejlepší útok z celé extraligy (187:147), který zejména v domácím prostředí (125 nastřílených branek = téměř 5 na zápas) soupeře vyloženě drtil. V prvním kole play-off tedy pořadí po základní části určilo Ocelářům za soupeře další ocelářský klub – regionálního soupeře z Vítkovic. Po domácích zápasech se do Ostravy odjíždělo za stavu 1:1 na zápasy. Třinečtí prohráli i třetí zápas, kdy během normální hrací doby i prodloužení branka nepadla a rozhodovalo se v samostatných nájezdech. Čtvrtý zápas hraný v Ostravě před na play-off trochu komorní návštěvou však jednoznačně ovládli Třinečtí a svému soupeři nedali šanci – vyhráli 7:0. Patrně rozhodnutí celé série přišlo v dalším domácím zápase, kdy padl jediný gól. Ve třetí třetině jej vstřelil Zdeněk Pavelek. Šestý zápas v Paláci kultury a sportu již nadšeně hrající Oceláři z Třince zvládli a po výsledku 6:2 postoupili do semifinále.

Do semifinále se probojovali čtyři nejlepší kluby po základní části, Oceláři tedy narazili na lídra dlouhodobé soutěže z Pardubic. Třinci vstup do druhého kola play-off vůbec nevyšel. Oceláři po druhé třetině prohrávali 1:6, nakonec jim domácí uštědřili řádný debakl, když vyhráli 10:2. Že je v play-off prohra jako prohra a je jedno jestli 0:1 nebo 2:10, to ukázali Slezané v druhém zápase. Ten se hrál hned den po prvním duelu a Třinec triumfoval poměrem 4:3. Nadějné skóre 1:1 na zápasy Třinec podpořil i doma. Mečbol sice nezískal, ale naopak odvrátil hrozbu toho pardubického, když po porážce ve třetím duelu dokázal získat aspoň ten čtvrtý. Do Pardubic na pátý zápas se tedy jelo za vyrovnaného stavu. Pardubičtí ale opět nadělovali. Oceláři si domů vezli porážku 2:7 a vědomí, že pokud nyní klopýtnou, znamená to konec sezóny. Zápas měl infarktový průběh. Po dvou třetinách byl stav nerozhodný 3:3, byť museli domácí dohánět dvoubrankový náskok Pardubic. Ve třetí třetině se dokonce brankou Pavla Janků ujali vedení, ale po nešťastném zásahu bruslí Petra Jančaříka hosté necelých pět minut před koncem normální hrací doby srovnali. Do finále je pak poslala branka Tomáše Blažka z páté nastavené minuty. Oceláři tak završili svůj nejpovedenější ročník od sezóny 98/99 čtvrtým místem, na medaili bohužel nedosáhli.