Extraliga v Třinci. 00/01: Poprvé mimo boje o titul

16.08.2009 · Michal Samiec
Od podzimu 2000 měli třinečtí Oceláři nového lodivoda. Aloise Hadamczika, který až na dvaadvacetizápasovou přestávku v sezóně 1998/99 (4 zápasy místo něj odkoučoval Tomáš Herstus, 18 duelů Jaroslav Jágr) trénoval v extralize Železárny a později Oceláře Třinec od jeho postupu mezi elitu v roce 1995, vystřídalo další slavné jméno české trenérské školy – Vladimír Vůjtek starší.

Do sezóny 2000/2001 nastupovala celá extraliga s velkou novinkou. Tou byl tříbodový systém za vítězství a prodloužení v zápase, který nezná po 60 minutách vítěze. Oceláři pod taktovkou nového hlavního trenéra, Vladimíra Vůjtka, si tuto novinku vyzkoušeli hned v prvním zápase. Tím bylo derby s Vítkovicemi – zápas skončil nakonec nerozhodně 3:3 i po prodloužení. Ocelářům jako by to nestačilo. Novinku s nastaveným časem si v prvních čtyřech kolech otestovali celkem třikrát – také ve 2. kole ve Znojmě (prohra 5:6 v prodloužení) a ve 4. kole v dalším derby doma s Havířovem (opět 3:3). Další, zejména venkovní zápasy, se Ocelářům ale moc nedařily – ze začátku soutěže pět proher v řadě, výsledky 0:2 ve Vsetíně, 0:6 v Pardubicích a tak podobně. Světlou výjimkou budiž výhra na Spartě 5:2 (31. října 2000).

Kromě bojů v tehdy Český Telecom extralize zasáhli Třinečtí také do evropského poháru. To, co je ve fotbale svátkem a vrcholem sezóny, to v hokeji je spíše druhořadou záležitostí. Pohled na evropské hokejové poháry se mění až v dnešní době po prvním a úspěšném ročníku hokejové Ligy mistrů (která v sezóně 2009/10 kvůli finanční krizi bohužel nebude pokračovat). Slezané se bojů v Kontinentálním poháru zúčastnili dvakrát. Poprvé hostili základní skupinu na třinecké Lesní v sezóně 1997/98. Druhou účast si odbyli v sezóně, o které je tenhle článek – pod vedením trenéra Vůjtka mezi 24. a 26. listopadem 2000 v Bratislavě. Ve slovenském hlavním městě se postupně střetli s polským mistrem KS Unií Oświęcim (výhra 7:3) a slovenskými týmy ze Zvolena (výhra 6:4) a pořádajícím Slovanem Bratislava (prohra 2:5). Právě prohra v posledním zápase posunula do dalších bojů domácí výběr Belasých.

Výsledky třineckých Ocelářů od dříve zmiňovaného zápasu na Spartě a to na venkovních kluzištích – 0:4 v Karlových Varech, 4:6 na Kladně, 1:4 ve Zlíně, 2:4 ve Znojmě, 2:3 v Českých Budějovicích, 2:6 ve Vsetíně, 2:9 v Pardubicích, 0:6 v Litvínově, 1:2 na Slavii, 2:6 v Plzni a až 21. ledna 2001 v derbyzápase ve Vítkovicích přišel průlom – výhra 3:2 v prodloužení. (Na výhru v normální hrací době musel Třinec čekat ještě dalších 26 dnů – přišla opět na Spartě v poměru 3:6). Není divu, že se třinečtí hokejisté museli už při výjezdu z Frýdku-Místku cítit, jako by prohrávali 2:0. Takováto strašidelná série potom jednoznačně potopila celou sezónu. Ani silné domácí prostředí nemohlo zvrátit špatně se vyvíjející ročník – venkovní body prostě chyběly. A to bych jich bylo ještě zřejmě mnohem míň, kdyby nepřišel mocný finiš. Od zápasu na Spartě přišly výhry v Karlových Varech (3:2), na Kladně (6:1), doma s Litvínovem a Slavií (4:1 resp. 6:0). Velmi důležitá v ohledu celé sezóny pak byla porážka v předposledním kole ve Zlíně – ještě po 40 minutách Oceláři vedli 3:2, nakonec však podlehli 4:6. Před posledním kolem při pohledu na tabulku bylo jasné, že Třinec nemá vše ve vlastních rukou – Oceláři to věděli a vzhledem k ostatním souběžně hraným zápasům výsledek posledního domácího duelu nehrál roli.

Oceláři tedy svou šestou sezónu mezi elitou zakončili poprvé (počítáme-li účast v „předkole“ či „osmifinále“ play-off v první sezóně jako účast v play-off) pozicí po základní části, která neumožňovala týmu startovat ve vyřazovacích bojích o titul mistra ČR. Zisk 75 bodů za 24 výher (z toho 3 v prodloužení), 4 remíz a 24 proher (z toho 2 v prodloužení) a dosažené skóre 164:163 znamenalo v tabulce po 52. kole pouze devátou příčku. V domácích zápasech Oceláři sezónu neztratili – Nasbírali 56 ze 75 bodů, lepší v tomto ohledu byl pouze o bod Vsetín. Nastříleli mezi domácími mantinely dokonce nejvíce branek – rovných 100. Venkovní bilance však byla tragičtější – venku byly horší pouze poslední dva týmy základní části – Havířov a Karlovy Vary. Sezóna byla hodnocena jako jednoznačně neúspěšná.

Pokud se podíváme na hráčský kádr, jasně uvidíme, kdo Oceláře ve zpackané sezóně držel až do posledního kola ve hře o play-off. Byli to střelci – Branislav Jánoš, Marek Zadina a Pavel Janků, který se ve své první úplné sezóně zabydloval v Třinci. Byl to král třineckých nahrávačů, mistr technických fines Richard Král. Byl to produktivní obránce Mario Cartelli nebo reprezentační bek Petr Gřegořek. Své místo si budoval v týmu Jan Marek. Svoje si odehrál David Nosek. Naopak jako nepovedené se dá určitě považovat angažmá hráče Pittsburghu Penguins Róberta Dömeho, který si po pěti duelech v začátku extraligy, ve kterých získal jedinou asistenci, mohl v Třinci balit kufry. V brance dostal první příležitost v třineckém dresu Martin Vojtek, do té doby brankář prvoligové Opavy. Největší část sezóny odchytal Vlastimil Lakosil, ve 14 zápasech se představil i jeho věrný parťák ze sezóny 1999/2000 Marek Novotný. Na jednu ze svých jediných dvou příležitostí v extraligové brance zřejmě nezapomene ani třinecký odchovanec Lukáš Heczko.