Dáváme si postupné cíle, říká trenér juniorů Jiří Juřík

17.08.2014 · Martina Sikorová, Kamila Schmiedová
Už zítra odstartuje další ročník NOEN extraligy, kde stejně jako v loňských ročnících nebudou chybět ani junioři Ocelářů. Ještě před tím vám ale přinášíme rozhovor s hlavním trenérem juniorského týmu, Jiřím Juříkem, nejen o přípravě, ale také o tom, co chybí k tomu, aby se třinecký klub zařadil mezi Akademie ČSLH.

Mohl byste na úvod shrnout a zhodnotit suchou přípravu juniorského týmu?

Suchá příprava byla jako každý rok pestrá, trvala 9 týdnů a takovým vyvrcholením bylo soustředění na Mikulášské chatě v Tatrách, kde jsme k přípravě měli náročné, ale výborné podmínky. V kondičních testech, které probíhaly v druhé polovině června, jsme patřili mezi nejlepší mužstva ELJ. Doufám,že si tyto dobré výsledky kluci přenesou i na led.

V rámci přípravy na novou sezónu jste pak odehráli 6 utkání - 4 výhry a 2 prohry. Jak jste spokojen s výkony týmu?

Vzhledem k brzkému startu ELJ jsme absolvovali jen 6 přátelských utkání. Sám jsem se účastnil jen dvou, z důvodu mé účasti v programu CZE 20. To první utkání bylo s Vítkovicemi, kde jsme prohráli. Plně se projevila výhoda mužstva Vítkovic, které využívá přípravu na ledě během celého ročního tréninkového cyklu. Jsou tedy na ledě i v květnu a červnu. Utkání se mi moc nelíbilo. Poslední přípravné utkání jsme vyhráli 3:1 v Brně. Z naší strany byl výkon už lepší, ale samozřejmě jsou pořád rezervy a máme se v čem zlepšovat.

Včera jste odehráli poslední přípravný zápas - máte už nyní jasno v tom, jak složíte kádr pro nadcházející ročník a kdo vytvoří brankářskou dvojici?

Ohledně brankářské dvojice, tam samozřejmě počítáme s Mirkem Svobodou jako jedničkou. Mirek podával velmi dobré výkony při zápasech CZE 20 v Montrealu a Lake Placid. Měl by být oporou týmu. V hráčském kádru se budeme spoléhat na výkony kluků, kteří hráli ELJ již v loňském roce.

Někteří junioři se připravovali na sezónu s A týmem, myslíte, že mají šanci se do Áčka prosadit?

Ti, co na to budou mít, dostanou od trenérů A mužstva určitě šanci. Bude záležet jen na nich, jak se s touto šancí poperou.

Během léta došlo k zúžení středního pásma. Myslíte, že to nějak ovlivní hru?

Střední pásmo je sice kratší, ale nevidím v tom nějaký zásadní problém, vše se prostě musí zrychlit, přechod středního pásma musí být jednodušší.

K určitým změnám došlo také v hracím systému NOEN extraligy. Co na ně říkáte?

Hrací systém juniorské soutěže se zase pozměnil. Byl větší tlak klubů, aby byl větší počet zápasů. To se prostě vyřešilo tím, že se začíná dřív, už tedy 18.8. Po odehraných čtyřech kolech bude mít soutěž krátkou přestávku, kvůli startu reprezentace do 20 let na Turnaji čtyř ve Švédsku. Systém soutěže juniorů se mění každým rokem ve snaze najít co nejlepší model této soutěže. Uvidíme, jestli tento model soutěže bude přínosný pro rozvoj hráčů.

Letošní ročník juniorské extraligy startuje už toto pondělí a vás čekají na úvod hned čtyři domácí zápasy. Myslíte, že to bude pro váš tým výhodou?

My doufáme, že to bude naše výhoda, že budeme začínat doma, protože loni jsme domácí zápasy sehráli celkem dobře, tak uvidíme, jaké to bude v letošním roce.

Ve dvou předchozích sezónách jste skončili ve čtvrtfinále. Jaké cíle si dáváte pro tuto sezónu?

Chtěli bychom znovu do play-off a tam uspět lépe než v předloňských sezónách, ale tím, jak se mění po každé sezóně model soutěže, to není tak jednoduché, protože po každé části soutěže, jakoby jste začínali novou soutěž. Může se vám do toho promítnout například větší množství zraněných hráčů čí nemocnost v určité fázi soutěže a už se do závěrečných bojů soutěže nedostanete. Dáváme si postupné cíle. V první části soutěže se chceme umístit do 6.místa, které nám zaručuje další posun v soutěži. Samozřejmě, že velmi důležitý je dobrý vstup do soutěže.

V loňské sezóně klub obdržel status Adept na vstup do systému Akademií v sezóně 2014/2015, bylo již rozhodnuto, jestli se Oceláři stanou Akademií ČSLH již letos?

Ještě rozhodnuto nebylo, protože nám ještě pořád chybí splnit podmínku mezinárodní spolupráce mezi kluby. Máme rozjednanou spolupráci s klubem ve Švédsku a v Rusku, ale konečné rozhodnutí ze strany našich partnerů ještě nepadlo. Máme přislíbeno, že když splníme tento bod, tak status Akademie nám bude přiznán.